Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2017 r.
6:24

Nowe parki w Lublinie. Gdzie powstaną, na jakim są etapie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 6 A A

Oczyszczono i wyrównano już znaczną część terenu, na którym powstaje nowy park na Kalinowszczyźnie. Przy Zawilcowej jeszcze w tym roku sadzona ma być nowa roślinność. Projektanci zajmują się już dwoma innymi parkami. Z trzecim, zabytkowym, jest pewien kłopot

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mają być pachnące kwiaty, tysiące nowych drzew i dziesiątki tysięcy bylin, ale na razie jest rozległe błoto i krążący po nim spychacz. Tak wygląda budowa nowego parku przy Zawilcowej, który jest największą tego typu inwestycją miasta i zająć ma teren większy od powierzchni Ogrodu Saskiego.

– Prowadzone jest porządkowanie terenu, w tym odgruzowywanie i odchwaszczanie – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – W tym roku planujemy również przygotowanie infrastruktury pod oświetlenie, wykonanie części ścieżek i znacznej części nasadzeń.

Teren został już częściowo oczyszczony z drzew, które były zbyt mizerne lub nie pasowały do projektu, wykarczowano też chaotyczne krzewy.

– Z uwagi na okres lęgowy prace prowadzone są pod nadzorem ornitologa, który dopuszcza wykonawcę robót tylko wówczas, gdy ma pewność, że drzewa są wolne od gniazd – twierdzi Bobowska.

„Zamieszkałych” drzew nie można wycinać. – Cierpliwie czekamy, aż ptaki odchowają się i opuszczą gniazda – dodaje. Drzewom, które mają pozostać, zabezpieczono pnie okładając je deskami.

Park urządzany za blisko 6,4 mln zł przez warszawską spółkę Budimex powinien być gotowy w przyszłym roku. Jego najciekawszą częścią ma być tzw. ogród sensoryczny pobudzający różne zmysły. Wzrok i węch ma cieszyć roślinność, słuchem zajmą się śpiewające ptaki i brzęczące pszczoły, dla których powstaną tu „hotele”, zaś dotyk pobudzać mają wykonane z różnych materiałów ścieżki do chodzenia boso.

Na swoją kolej czekają już następne parki: dwa już istniejące i jeden planowany.

• Najbliżej w kolejce jest park Ludowy. – Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie pozwolenia na budowę. Prognozujemy, że jesienią tego roku rozpoczniemy procedurę wybory wykonawcy – informuje Bobowska.

• Drugi w kolejce jest nowy park, który ma powstać na Błoniach obok Zamku. Projekt budowlany ma być gotowy po wakacjach.

• Najdłużej może poczekać park Bronowicki, bo Ratusz nie zdołał zdobyć unijnej dotacji na jego odnowę. Wniosek miasta spełniał wymogi, ale nie został zakwalifikowany do dofinansowania. Miasto nie zgodziło się z tym wynikiem i odwołało się do Zarządu Województwa, a potem do sądu, który orzekł, że ocenę projektu przeprowadzono nieprawidłowo, co miało wpływ na wyniki. Po powtórnej ocenie wniosek zyskał dodatkowe punkty, ale do sukcesu ma daleko, bo trafił na drugie miejsce listy rezerwowej i czeka tam, aż pojawią się jakieś pieniądze.

Quiz: Czy znasz te rośliny?

Czy znasz te rośliny?
Czytaj więcej o:

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 14:55
Co to takiego "chaotyczne krzewy"?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 14:36
"A co z parkiem w Czuby Węglin? Wyprzedano teren deweloperom na którym mieszka kilkanaście tysięcy ludzi!!!" o jakim parku piszesz?gdzie on jest/byl zlokalizowany?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 09:04
Bardzo dobrze własnie ten prezydent dba o zieleń pieknie ukwiecone miasto, odnowiony plan,zajmą się też dolina Bystrzycy, super
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 09:04
na Majdanku park był...już niektórzy takie głupoty wypisuja 2 złamane drzewa na krzyż
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 07:40
A co z parkiem w Czuby Węglin? Wyprzedano teren deweloperom na którym mieszka kilkanaście tysięcy ludzi!!!
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 08:16
-1
TRZEBA BYLO NIE NISZCZYC PARKU PRZY UL. KRANCOWEJ/DRODZE MEDZENNIKOW MAJDANKA. POSTAWILI BLOKI MIESZKALNE NI W DE NI W AKWARIUM. BARDZO SZKODA TEGO MIEJSCA. GLUPOTA I SAMOWOLKA PANIUJE W TYM URZEDZIE MIASTA. WSTYD PANIE PREZYDENCIE
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 14:55
Co to takiego "chaotyczne krzewy"?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 14:36
"A co z parkiem w Czuby Węglin? Wyprzedano teren deweloperom na którym mieszka kilkanaście tysięcy ludzi!!!" o jakim parku piszesz?gdzie on jest/byl zlokalizowany?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 09:04
Bardzo dobrze własnie ten prezydent dba o zieleń pieknie ukwiecone miasto, odnowiony plan,zajmą się też dolina Bystrzycy, super
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 09:04
na Majdanku park był...już niektórzy takie głupoty wypisuja 2 złamane drzewa na krzyż
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 08:16
-1
TRZEBA BYLO NIE NISZCZYC PARKU PRZY UL. KRANCOWEJ/DRODZE MEDZENNIKOW MAJDANKA. POSTAWILI BLOKI MIESZKALNE NI W DE NI W AKWARIUM. BARDZO SZKODA TEGO MIEJSCA. GLUPOTA I SAMOWOLKA PANIUJE W TYM URZEDZIE MIASTA. WSTYD PANIE PREZYDENCIE
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 07:40
A co z parkiem w Czuby Węglin? Wyprzedano teren deweloperom na którym mieszka kilkanaście tysięcy ludzi!!!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a 72 z nich złożyło przysięgę. Nowo zaprzysiężeni żołnierze już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie.

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia]
galeria

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia] 0 0

Koncerty przed CSK to nie wszystkie atrakcje tegorocznych KULturaliów. W sobotę na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (al. Racławickie 14) odbył się widowiskowy pokaz fireshow.

Górnik – Raków 2:1. Losy utrzymania rozstrzygną się w Katowicach

Górnik – Raków 2:1. Losy utrzymania rozstrzygną się w Katowicach 2 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna pokonał na swoim stadionie Raków Częstochowa 2:1, ale wciąż nie może być pewny utrzymania na zapleczu Lotto Ekstraklasy. Losy zielono-czarnych rozstrzygną się w ostatniej kolejce. Kibice poza meczem łęcznian będą także nasłuchiwać wieści z Częstochowy i Głogowa

Pierwsza w regionie wypożyczalnia trójkołowych rowerów. "Sposób na poprawę sprawności"

Pierwsza w regionie wypożyczalnia trójkołowych rowerów. "Sposób na poprawę sprawności" 2 0

Pierwszą na Lubelszczyźnie darmową wypożyczalnię trójkołowych rowerów uruchomiły Warsztaty Terapii Zajęciowej przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie. Pięć takich pojazdów przekazała im Fundacja Eco Textil

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 6 9

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 22 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 41:49 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 41:49 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 12 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 5 2

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 34 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 6 6

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 18 7

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 31 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!