piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nowe pompy oczyszczalni w Hajdowie. Ma być ciszej i bez brzydkich zapachów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2013, 17:02
Autor: jsz

 (Archiwum)
(Archiwum)

Będzie czyściej i taniej, a mieszkańcom przestaną dokuczać nieprzyjemne zapachy. Tak ma działać oczyszczalnia ścieków w Hajdowie. Wszystko dzięki instalacji nowoczesnych urządzeń.

– Oczyszczalnia będzie mniej uciążliwa, zarówno jeśli chodzi o zapach, jak i hałas – zapowiada Jacek Czarecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. – Cała instalacja stanie się bardziej niezawodna i energooszczędna.

Prace w oczyszczalni pochłoną ponad 5,5 mln zł. Wykona je lubelska firma Hydrex. W poniedziałek przedstawiciele spółki i MPWiK podpisali umowę w tej sprawie. Większość robót ma polegać na instalacji nowych, bardziej efektywnych pomp. Jednocześnie zużywają one znacznie mniej energii niż obecnie stosowane urządzenia. Są również bardziej niezawodne.

Oczyszczalnia w Hajdowie każdej doby przetwarza 60 tys. m3 ścieków. Płyną one zarówno z Lublina, jak i z części Świdnika, Wólki i Konopnicy. Podczas ich oczyszczania codziennie powstaje ok. 8 tys. ton odpadów.

Dzięki zainstalowaniu nowych urządzeń będzie ich zaledwie 20 ton. Przy okazji zwiększy się ilość produkowanego biogazu. Umowa z Hydrexem to przedostatni kontrakt, dotyczący Hajdowa. Następny ma być podpisany w kwietniu. Wszystkie prace związane z modernizacją oczyszczalni potrwają do końca przyszłego roku.

To element większego projektu, który obejmuje przebudowę wodociągów i kanalizacji w całym mieście. Całe przedsięwzięcie to koszt ok. 340 mln zł. Ponad 160 mln zł dokłada Unia Europejska. MPWiK wydał już ok. 25 proc. tej puli.

Firma zapowiada, że w tym roku czeka nas kumulacja prac związanych z wymianą sieci. Wiosną mamy poznać dokładny plan robót. Do tej pory udało się wymienić m. in. blisko 4 km rur przy ul. Narutowicza. Prawie 3 km sieci ułożono również przy ul. Lipniak. Powstał również kolektor, łączący Głusk z oczyszczalnią ścieków w Hajdowie. Unijny projekt MPWiK ma być zakończony w 2015 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!