niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Nowe stawki za wywóz śmieci nie wejdą w życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2013, 16:10
Autor: drs

Nowy system odbioru odpadów wejdzie w życie w lipcu.  (Archiwum)
Nowy system odbioru odpadów wejdzie w życie w lipcu. (Archiwum)

Uchwalone niedawno stawki za wywóz odpadów nie wejdą w życie. Ratusz szykuje nowe. Mają być łagodniejsze m.in. dla osób samotnych i mieszkańców blokowisk.

Opłata miała być równa dla wszystkich i liczona od gospodarstwa i wynosiłaby 32 zł miesięcznie od tych, którzy segregują odpady a 44 zł od tych, którzy będą wyrzucać wszystko razem. Takie stawki Rada Miasta uchwaliła w grudniu, bo ustawa na-kazywała przyjąć je samorządom do końca 2012 r. Samorządy miały do wyboru cztery mechanizmy (od osoby, od gospodarstwa, od jego powierzchni, od zużycia wody w gospodarstwie).

Prezydent Lublina zdecydował się na stawkę od gospodarstwa, a radni ja przyjęli. Ale nie bez zarzutów. Ratusz tłumaczył, że właśnie ten mechanizm jest najłagodniejszy dla rodzin wielodzietnych. Jednak to, co miało być przyjazne dla wielodzietnych uderzyłoby po kieszeni osoby mieszkające samotnie lub rodziny dwuosobowe, np. rodziców samotnie wychowujących jedno dziecko lub bezdzietne małżeństwa. Magistrat odpowiadał, że chętnie wymyśliłby mechanizm mieszany, ale nie pozwala na to ustawa.

Ustawę właśnie zmienia Sejm. Jej nowelizacja już została przyjęta, jutro ma się nią zająć Senat, a prawdopodobnie za tydzień ustawa trafi do podpisu do prezydenta RP. – A my opracowujemy już nowe stawki według zmienionej ustawy. Ich projekt przedstawimy w połowie lutego. Tak, by 28 lutego mogła nad nim głosować Rada Miasta unieważniając jednocześnie grudniową uchwałę – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Nowa uchwała ma dać wybór osobom samotnym i rodzinom dwuosobowym: samodzielnie zdecydują, czy wolą płacić od gospodarstwa, czy od osoby. – Stawka od osoby wyniesie ok. 14 zł miesięcznie – mówi Krzyżanowska.

Wiadomo już, że zróżnicowane będą stawki ze względu na rodzaj zabudowy. Większe stawki będą obowiązywać mieszkańców domów jednorodzinnych, niższe lokatorów mieszkań w blokach. – Bo w zabudowie jednorodzinnej powstaje więcej odpadów, a ich wywóz jest kosztowniejszy, niż w blokach – podkreśla rzeczniczka.

Nie ma jednak jeszcze decyzji, czy stawki dla mieszkańców domków będą wyższe, a dla lokatorów bloków niższe od uchwalonych w grudniu stawek 32 zł i 44 zł. Ratusz tłumaczy, że na razie szacuje skutki zmian.

Nowy system odbioru odpadów wejdzie w życie w lipcu. Właścicielem śmieci stanie się miasto, które sfinansuje ich wywóz pieniędzmi z "opłaty śmieciowej”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Maximus Segregatus
Gość
Gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Maximus Segregatus
Maximus Segregatus (30 stycznia 2013 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=6]Jest sposób aby odzyskując śmieci do recyklingu mniej płacić za odpady - ale niemal żadnej rady gminy i grupy trzymającej władzę nie interesuje to aby było tanio i dobrze - [url="https://www.youtube.com/watch?v=SyanJqVknK0"]patrzeć tutaj[/url] i słuchać co mówi minister środowiska - [url="https://www.youtube.com/watch?v=ygC9jCDlUrM"]tutaj[/url]... Może być tak [url="http://www.portalplock.pl/news_foto/2370.jpg"]patrz[/url] - a nie tak jak jest teraz -[url="http://bi.gazeta.pl/im/ae/10/c8/z13111470Q,Pojemniki-na-posegregowane-odpady-przy-Chopina-pek.jpg"] patrz[/url][/size]
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2013 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pan żuk zarabia dużo więc co go interesuje jakieś pare złotych
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2013 o 21:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za wielodzietnych oni uratuja Polske
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2013 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=3]Brawo panie Żuk! Lublin, jako nieliczna gmina uchwaliła najwyższe w Polsce stawki odbioru śmieci ! Proponowane zmiany dalej powodują średni wzrost opłat dla każdej 3. osobowej rodziny 300% miesięcznie! Czyżby tak wzrósł koszt wywozu śmieci? Czy nagle wzrośnie ilość wytworzonych śmieci żeby tak drastycznie podnosić stawki? Wzrosną tylko wpłaty na konto Gminy Lublin z 55 milionów do ok. 150 milionów! I chyba o to się rozchodziło przy nowelizacji ustawy! Dzisiaj gospodarstwo domowe składające się od 1-3 osób, wytwarzające na osobę 190 kg śmieci rocznie płaci ok. 170 zł. Według stawek pana Żuka zapłaci 450zł! Za kogo mają płacić te rodziny!? [/size]
Rozwiń
his htzede
his htzede (29 stycznia 2013 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!