wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe stawki za wywóz śmieci. Taniej dla samotnych i małżeństw bez dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2013, 14:17

Mniej miałyby zapłacić rodziny bez dzieci. (Hanna Bytniewska / Archiwum)
Mniej miałyby zapłacić rodziny bez dzieci. (Hanna Bytniewska / Archiwum)

Prezydent zaproponował nowe stawki za wywóz odpadów. Mniej zapłacą mieszkańcy bloków – samotne czy bezdzietne małżeństwa. O ile zgodzą się radni

To drugie podejście magistratu do cennika za wywóz odpadów. Pierwsze stawki zaproponowane przez prezydenta Rada Miasta uchwaliła w grudniu, bo ustawa nakazywała przyjąć je samorządom do końca 2012 r. Samorządy miały do wyboru cztery mechanizmy (od osoby, od gospodarstwa, od jego powierzchni, od zużycia wody w gospodarstwie).

W Lublinie opłata miała być równa dla wszystkich i liczona od gospodarstwa. Wynosiłaby 32 zł miesięcznie od tych, którzy segregują odpady i 44 zł od tych, którzy będą wyrzucać wszystko razem. Magistrat przekonywał, że chętnie wymyśliłby mechanizm mieszany, ale nie pozwala na to ustawa.

Tę Parlament ostatecznie zmienił. – Zgodnie z zapowiedzią wróciliśmy do nowelizacji uchwały. Jej projekt skierujemy do radnych w tym tygodniu (będą nad nim głosować 28 lutego, jednocześnie unieważniając grudniową uchwałę – red.) – zapowiada prezydent Lublina Krzysztof Żuk

Szczegóły poznaliśmy dziś. W porównaniu z grudniową propozycją mniej zapłacą osoby mieszkające w blokach – samotnie lub we dwoje. Większe opłaty czekają za to rodziny 3-osobowe lub większe z bloków, a także mieszkańców domów jednorodzinnych. Jak tłumaczy Ratusz, w zabudowie jednorodzinnej powstaje więcej odpadów, a ich wywóz jest kosztowniejszy.

Dla części mieszkańców nowe stawki oznaczają podwyżkę. – Nie mamy do czynienia z podwyżkami, tylko z ustaleniem opłat na nowo, w zupełnie nowym systemie prawnym – zastrzega Żuk. – Do tej pory liczona była tylko cena wywozu. Teraz prawo nakłada na nas obowiązek wywozu, segregacji i utylizacji odpadów.

– Prześledziliśmy obecne stawki w ponad 20 największych spółdzielniach mieszkaniowych w mieście, które generują 80 proc. wszystkich odpadów – mówi Zdzisław Strycharz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w UM. – Rozpiętość cen jest od 5 do 16 zł za osobę. W dwóch największych spółdzielniach – LSM i Czuby – stawki wynoszą 8 zł lub więcej.

Ratusz skalkulował, że rocznie cały system wywozu odpadów w mieście będzie pochłaniał ok. 50 mln zł. W to wliczony jest także koszt jego obsługi, kampania informacyjna (którą miasto ma obowiązek przeprowadzić) i przygotowanie co najmniej jednego punktu segregacji odpadów. Reszta kosztów została podzielona na mieszkańców – wyszło średnio po 8 zł za osobę. Magistrat założył też rezerwę za dłużników, którzy nie będą płacić (10 proc.).

Teraz nowe stawki muszą przyjąć radni. Co dalej? – Przygotowaliśmy wzór deklaracji, która będzie wysyłana do poszczególnych podmiotów, które mają ją wypełnić i zwrócić. Przewidujemy to na maj – mówi Strycharz. Za osoby mieszkające w blokach, zrobią to spółdzielnie (które teraz zbierają od lokatorów dane, ile osób mieszka w poszczególnych lokalach). Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą musieli zrobić to sami.

Nowy system odbioru odpadów w całym kraju wejdzie w życie w lipcu.

Propozycja nowych stawek za wywóz odpadów w Lublinie

mieszkania w bloku

* 1-osobowe – 13 zł (segregowane), 18 zł (nie segregowane)
* 2-osobowe – 26 zł (s), 36 zł (n)
* 3-osobowe lub więcej – 40 zł (s), 55 zł (n)

domy jednorodzinne

* 1-osobowe – 40 zł (s), 55 zł (n)
* 2-osobowe lub więcej – 55 zł (s), 76 zł (n)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kierowca Bombowca
Magda
cezary
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (19 lutego 2013 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Równi i równiejsi... czyli komunizm skończył się 4 czerwca 1989 roku.
Jako mieszkaniec domu będę płacił mniej-więcej tyle samo i koło wora mi zwisa, ile będą płacić mieszkańcy bloków (tak jak mi do tej pory to zwisało).
Owszem- podobała mi się bardziej poprzednia propozycja, ale:
1. jest nas troje (ja, żona, córka) i nie ma bata, żebym w 110 litrach dwa razy w miesiącu się zmieścił (umowę mam więc na 2x230l + 2 120-litrowe worki "suchego"). I segreguję i mam drugi pojemnik na kompostownik i i tak 110 litrów to za mało było.
2. zaoszczędzę i tak 3 złote miesięcznie,
3. nie będę musiał wystawiać kontenera na 20 minut przed odbiorem, żeby mi "110 litrów raz na miesiąc, 5 osób w rodzinie + 3 na stancji + smród palonych w piecu śmieci co drugi dzień" kochani sąsiedzi kontener przepełniali (co skutkowało już dwukrotnie, za poprzedniej firmy, odmową odbioru).

A mieszkańcy bloków i tak zapłacą więcej... za swoich durnych sąsiadów. Bo mnie nikt segregowania odpadów już raczej nie oduczy, za to w mrówkowcu na ponad 100 mieszkań nauczyć się będzie musiał każdy, jeżeli zechcą mieszkańcy płacić niższą stawkę. I to akurat jest pozytywne - bo czego 20 lat "nowego" niektórych głąbów nie nauczyło, tego nauczą ich może w końcu sąsiedzi.
Rozwiń
Magda
Magda (19 lutego 2013 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie płacic i tyle jak mówią prawnicy, nie przyjmowac mandatu bo jest niezgodny z przepisami a w przypadku wysłania decyzji odwołac się od niej
Rozwiń
cezary
cezary (19 lutego 2013 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co na to Ruch Palikota?
http://www.itvl.pl/news/kabacinski-zuk-nie-placi-za-smieci-w-lublinie
Rozwiń
Bzzzz
Bzzzz (19 lutego 2013 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jak tłumaczy Ratusz, w zabudowie jednorodzinnej powstaje więcej odpadów a ich wywóz jest kosztowniejszy" - a to bardzo imponujące stwierdzenie. Chyba tych odpadów jest więcej w związku ze sprzątaniem przez właścicieli domków jednorodzinnych ulicy należącej do Miasta !!!!!!! Przez cały rok....., a jesienią dodatkowo góry liści. Są to odpady niestety nie generowane przez właścicieli domków jednorodzinnych. Czy może Miasto zechciałoby partycypowac w tych kosztach ?!
Rozwiń
Robart
Robart (19 lutego 2013 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo mnie ciekawi jak sprawdzą czy dane mieszkanie w bloku oddaje śmieci segregowane czy niesegregowane.
Jak to sie zawinie w worek i wywali do wspólnego kontenera.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!