czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowoczesne centrum naukowe w Lublinie. Ecotech-Complex gotowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2015, 06:30

Budowa dobiegła końca, trwają odbiory techniczne i przetargi na dostawę mebli i sprzętu badawczego. Najprawdopodobniej po wakacjach do Ecotech-Complex przy ul. Głębokiej zaczną wprowadzać się naukowcy.

Z zewnątrz okazały obiekt jest już gotowy. W środku trwają odbiory techniczne instalacji, których tu nie brakuje.

– Wszystkie są sprzężone ze sobą i sterowane komputerowo. Obecnie sprawdzamy, czy działają tak, jak powinny. Przykładowo, jeśli zacznie padać deszcz, wyłączy się system nawadniania trawników przed budynkiem. Z kolei w wielu pomieszczeniach światło włącza się automatycznie po wejściu i wyłącza po zamknięciu drzwi – wymienia dr Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech-Complex.

Większość instalacji poprowadzona jest kablami i rurami, które można zobaczyć pod sufitami w całym obiekcie.

W budynku znajduje się m. in. mogąca pomieścić 180 osób aula, z której można prowadzić wideokonferencje z całym światem czy laboratoria, do których w celu rozładunku można wjechać ciężarówką. Na korytarzach są przeszklone świetliki, w których będą rosły rośliny laboratoryjne. W salach seminaryjnych znajdują się monitory o przekątnej 84 cali. – Żartujemy, że każdy z nas chciałby taki w domu – przyznaje dr Stępniewski.

W laboratoriach nie brakuje też urządzeń mających zapewnić prowadzącym tu badania osobom najwyższe bezpieczeństwo.

Jednym z najważniejszych i najdroższych urządzeń w budynku będzie najnowocześniejszy rezonans w Polsce – z polem magnetycznym o mocy 7 tesli i średnicy otworu 60 cm. Zostanie zamontowany w październiku.

Ecotech-Complex to nowoczesne centrum naukowe realizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską. Naukowcy z tych uczelni rozpoczną tu pracę w drugiej połowie tego roku.

Budowa obiektu ruszyła cztery lata temu, jednak początkowo napotkała na przeszkody. Z powodu opóźnień w 2013 roku zerwano umowę w pierwszym wykonawcą, a z powodów proceduralnych przeciągało się wyłonienie kolejnego. Jednak na początku ubiegłego roku prace ruszyły z miejsca.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Deb0308el
Gość
Moje Imie
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Deb0308el
Deb0308el (11 października 2016 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W życiu nie powiedziałabym, że tak można podejść do sprawy. To zupełnie inna wizja od mojej, ale co ciekawe bardzo do mnie przemawiająca. Deb0308 - Dobyr case:
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
My też budujemy budynek i też mamy instalacje prowadzone w kablach i rurkach. Mamy nowocześniejszą technologię bo światło zapalmy z włącznika i możemy też ciężarówką wjechać do budynku. Nie uwierzycie, jest to też w Lublinie. A z mojego telefonu mogę prowadzić konferencję z całym światem.
Rozwiń
Moje Imie
Moje Imie (28 kwietnia 2015 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Juz po zbudowaniu obiektu, wycieto pare duzych, zdrowych drzew, ktore rosly w poblizu, takze to "eco" w nazwie, to jakis zart.

Rozwiń
lab
lab (28 kwietnia 2015 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Instalacje to się prowadzi na osobnym piętrze, żeby panowie serwisanci nie wlazili w swoich "sterylnych" fartuszkach do laboratoriów, rezonans spoko tylko kto będzie go obsługiwał w tym budynku? jakiś specjalista z UM? I odpuści sobie kasę z gabinetu ? Smiechu warte. Wspaniale wydaje się pieniądze na piękne laboratoria budynki sprzęt Ale może by państwo dziennikarze zainteresowali się ile tego sprzętu jest wykorzystywane a ile stoi i się kurzy bo nie ma pomysłów jak go wykorzystać. Zainteresujcie się ile pieniędzy zostało wydane na zakupy sprzętu w stosunku do ilości artykułów napisanych przez pracujące w danych jednostkach osoby. Innymi słowy ile kosztuje w na naszych uczelniach jeden punkt IF?
Rozwiń
czyt
czyt (28 kwietnia 2015 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jest hi-tech?? Wygląda jak deskami obity blaszak w Afryce środkowej. Tosz to szooookk

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!