Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 listopada 2013 r.
12:19
Edytuj ten wpis

Nowoczesny biurowiec za 60 mln zł na miejscu Tektury

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A
Co będzie dalej z Tekturą? Miasto proponuje jej inne lokale, na razie nie dostało odpowiedzi. (Wojci
Co będzie dalej z Tekturą? Miasto proponuje jej inne lokale, na razie nie dostało odpowiedzi. (Wojci

Chętnych na nieruchomość między ul. Wieniawską a Spokojną było pięciu. Licytacja zaczęła się od 8,5 miliona zł, a skończyła na 11,7 mln zł. Tyle zapłaci lubelski deweloper Edward Leńczuk prowadzący firmę Orion. Planuje tu biurowiec za 60 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co dokładnie ma tu powstać? Wydana przez miasto decyzja o warunkach zabudowy mówi o biurowcu z parkingiem podziemnym i częścią handlową. Inwestorowi odpowiadają te warunki i raczej nie wystąpi o nowe, choć ma takie prawo.

– 2 tys. mkw powierzchni handlowo-usługowej i 15 tys. mkw. biurowej to logiczne warunki – stwierdza Edward Leńczuk, nabywca działki. I planuje tu budowę biurowca o wysokim standardzie, w klasie A+ z atrakcyjną elewacją. –To zbyt cenne miejsce w cennym położeniu, nie możemy sobie pozwolić na obniżenie standardów – mówi Leńczuk. – Musi to być budynek wyróżniający się architektonicznie i urbanistycznie. Będziemy starać się, aby projektem zajęli się lubelscy architekci, choć nie wykluczam innej opcji.

– Chcemy zadbać o to by miejsc parkingowych nie zabrakło, by nawet była nadwyżka w stosunku do założeń – podkreśla Leńczuk i mówi o dwupoziomowym parkingu podziemnym. Koszty budowy szacuje na ok. 50-60 mln zł. – Rok 2014 będzie czasem przygotowania, a lata 2015-16 czasem realizacji inwestycji.
Podpisanie umowy ma nastąpić w ciągu najbliższych 30 dni. I jeszcze przed jej podpisaniem miasto musi doprowadzić do opuszczenia przez niezależny klub Tektura jednego z budynków stojących na działce. – Jesteśmy do tego zobowiązani– wyjaśnia Małgorzata Zdunek, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

– Zostaniemy tu tak długo, jak się da – zapowiada Michał Wolny z Kolektywu Tektura. To niezależne centrum kultury działa w tym miejscu od ponad 7 lat, od dłuższego czasu zajmuje budynek bez żadnej umowy, ale płaci regularnie. Wolny podkreśla, że nie chce opuszczać gmachu przy Wieniawskiej. – Myślę, że jest to kwestia uzgodnień z nowym właścicielem.

Tymczasem Leńczuk wyjaśnia, że właścicielem będzie dopiero wtedy, gdy miasto doprowadzi do opuszczenia lokalu przez Tekturę. Pytamy wprost, czy zgodzi się na to, by klub tu powrócił. – Nie kupiłem nieruchomości na wynajem, tylko na zainwestowanie.

Co będzie dalej z Tekturą? Miasto proponuje jej inne lokale, na razie nie dostało odpowiedzi. Tektura wydała oświadczenie "przeciwko prywatyzacji przestrzeni publicznych”. Podkreśla, że na działce stoją trzy unikalne, przedwojenne wille, że Tektura jako oddolna inicjatywa zorganizowała ponad 1,5 tys. wydarzeń społecznych i kulturalnych "zupełnie niezależnie, nie sięgając po publiczne środki”. Wytyka też miastu okrajanie przestrzeni publicznych przywołując przykłady działek zajętych pod Plazę, czy też rozbudowy targów w parku Ludowym.

Do środowego przetargu stanęło pięć podmiotów: Wojciech Barczentewicz, Jerzy Bartoszek, Edward Leńczuk (Orion), Wodrol sp. z o.o. oraz Korporacja Kupców Lubelskich. Licytacja zaczęła się od ceny wywoławczej 8,5 miliona zł. Przez długi czas ofertami przerzucali się głównie Leńczuk i Wodrol, który zatrzymał się na poziomie 10,6 mln złotych. Wtedy z Leńczukiem zaczęła licytować się Korporacja Kupców Lubelskich dochodząc do poziomu 11,6 mln zł.
Oświadczenie – przeciwko prywatyzacji przestrzeni publicznych w Lublinie. Tektura zostaje na Wieniawskiej.

Dziś, 20 listopada 2013 r, decyzją lubelskich radnych, Miasto Lublin sprzedało prywatnemu inwestorowi górkę przy ulicy Wieniawskiej – jedną z ostatnich zielonych przestrzeni w centrum miasta. Znajdują się też tutaj trzy unikalne, przedwojenne wille, które od kilkudziesięciu lat służą lokalnym organizacjom społecznym na ich siedziby oraz dla dobra wspólnego mieszkańców Lublina.

W jednej z nich, od ponad 7 lat aktywnie działa Przestrzeń Inicjatyw Twórczych TEKTURA – niezależne centrum kultury, które łączy oddolną działalność społeczną z niezależnymi wydarzeniami kulturalnymi.

TEKTURA przez ten czas zorganizowała ponad półtora tysiąca różnorodnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, zupełnie niezależnie, nie sięgając po publiczne środki, granty czy dotacje. Były to zarówno koncerty zespołów dosłownie z całego świata, wystawy, spotkania grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, warsztaty umiejętnościowe i wiedzowe, projekcje filmów i różne festiwale, m.in. cykliczny TekturaFest. Staramy się wspierać inicjatywy i wydarzenia dla których nie ma miejsca w miejskich instytucjach czy ośrodkach kultury. Jesteśmy jednym z niewielu miejsc, które są tworzone oddolnie przez mieszkańców i służą mieszkańcom.

Parcela przy Wieniawskiej służy też okolicznym mieszkańcom jako jedna z nielicznych niezabudowanych działek w centrum miasta, gdzie każdy może wyjść na spacer, odpocząć w zieleni i skorzystać z oferty wydarzeń kulturalnych – plenerowych projekcji filmów, festiwali rowerowych, warsztatów dla dzieci i spotkań wymiany bezgotówkowej.

Dzisiejsza decyzja władz miasta o sprzedaży tego terenu wpisuje się w dotychczasowe działania pozbawiające mieszkańców i mieszkanki Lublina dostępu do przestrzeni publicznych, przede wszystkich do terenów zielonych w centrum.

Miało to miejsce gdy obszar przy ul. Lipowej został zabudowany centrum handlowym, niedawno część Parku Ludowego pocięto pod hale Targów Lubelskich, niedługo to samo czeka teren za Ratuszem, gdzie powstanie kolejne centrum handlowe… Tych terenów jest oczywiście więcej, podobny los ma teraz spotkać wzgórze przy Wieniawskiej/Spokojnej, które do tej pory służyło mieszkańcom i mieszkankom oraz kulturze, organizowane były plenerowe festiwale, pokazy filmów oraz warsztaty dla najmłodszych.

Jesteśmy przeciwni wyprzedawaniu przez władze ostatnich, najcenniejszych, służących wszystkim, terenów w centrum miasta, które w rezultacie przyniosą już tylko korzyść prywatnym inwestorom. Miasto to nie firma.


Kolektyw Tektura

Jak przebiegała licytacja?

8 500 000 zł – cena wywoławcza
8 585 000 zł – Wodrol
8 755 000 zł – Leńczuk
8 850 000 zł – Wodrol
9 020 000 zł – Leńczuk
9 105 000 zł – Wodrol
9 360 000 zł – Leńczuk
9 500 000 zł – Wodrol
9 600 000 zł – Leńczuk
9 700 000 zł – Wodrol
10 000 000 zł – Leńczuk
10 100 000 zł – Wodrol
10 500 000 zł – Leńczuk
10 600 000 zł – Wodrol
10 700 000 zł – Korporacja Kupców Lubelskich
11 000 000 zł – Leńczuk
11 100 000 zł – Korporacja Kupców Lubelskich
11 200 000 zł – Leńczuk
11 300 000 zł – Korporacja Kupców Lubelskich
11 500 000 zł – Leńczuk
11 600 000 zł – Korporacja Kupców Lubelskich
11 700 000 zł - Leńczuk

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2015 o 07:38
Czy to chodzi o ten biurowiec na wynajem którego władze miasta Lublina już podpisały umowę opiewającą na kwotę 8,5 miliona rocznie?
Avatar
muc / 22 listopada 2013 o 13:27

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Ja Ci powiem, podajesz swój nr. telefonu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

nu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:32

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 21:29

Śmieczne jest to, że najwiecej do powiedzenia maja osoby, które z tektura nigdy stycznosci nie mialy, albo widziały przechodząc obok przypadkiem. Ignorancja ponad wszystko. Zakładając , że ściagniecie kiedyś zaślepki z oczu- do zobaczenia!

Avatar
Wiecej betonu! / 21 listopada 2013 o 11:58

A czego sie Pani tak bala?Jakies 3/4 lublina wieczorem jest bardziej niebezpiecznie niz tektura.

Do tego pod KAZDYM popularnym wsrod bananowej mlodziezy klubem(shine,cream itd.) latwiej jest spotkac sie z agresja niz pod tektura.Polecam wyjsc poznac lublin wieczorem.

Popieram więcej miejsc pracy. Osobiście bałam się przechodzić nawet koło tego "ośrodka kultury".

Avatar
alek / 21 listopada 2013 o 08:24

Hm.... Czy to oznacza wyrzucenie projektu Herman and Partners do kosza?

Avatar
Marcin y Lublina / 21 listopada 2013 o 00:42

Tektura to miejsce spotkań ćpunów i lewakó = czyt. bandytów .... ale z drugiej strony orion to cienias i jeśli ktoś z zagranicy nie kupi od nich praw do tej działki to Orion na 100% tam biurowca nie zrobi nawet "lubelskiego" czyt. projektu pożal się Boże Stelmacha....

Avatar
karolina / 20 listopada 2013 o 23:51

Popieram więcej miejsc pracy. Osobiście bałam się przechodzić nawet koło tego "ośrodka kultury".

Avatar
oko / 20 listopada 2013 o 23:39

po co komu ten brud który tam obecnie jest

niech idą nad zalew do lasu

dobrze że będzie tu biurowiec a ludzie będą mieli pracę

Avatar
leonard architekt / 20 listopada 2013 o 20:53

"Musi to być budynek wyróżniający się architektonicznie i urbanistycznie."

Jak zwykle, wszyscy chcą się wyróżniać to zróbmy na mieście trochę architektonicznego bajzlu i postawmy błyszczący drapacz chmur naprzeciwko zabytkowych kamienic. Najlepiej z ogrodzeniem pod napięciem, bo to taki luksusowy budynek, a obok pospólstwo robi zakupy w Biedrze. A to Polska właśnie.

Avatar
Gość / 31 sierpnia 2015 o 07:38
Czy to chodzi o ten biurowiec na wynajem którego władze miasta Lublina już podpisały umowę opiewającą na kwotę 8,5 miliona rocznie?
Avatar
muc / 22 listopada 2013 o 13:27

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Ja Ci powiem, podajesz swój nr. telefonu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

nu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:32

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 21:29

Śmieczne jest to, że najwiecej do powiedzenia maja osoby, które z tektura nigdy stycznosci nie mialy, albo widziały przechodząc obok przypadkiem. Ignorancja ponad wszystko. Zakładając , że ściagniecie kiedyś zaślepki z oczu- do zobaczenia!

Avatar
Wiecej betonu! / 21 listopada 2013 o 11:58

A czego sie Pani tak bala?Jakies 3/4 lublina wieczorem jest bardziej niebezpiecznie niz tektura.

Do tego pod KAZDYM popularnym wsrod bananowej mlodziezy klubem(shine,cream itd.) latwiej jest spotkac sie z agresja niz pod tektura.Polecam wyjsc poznac lublin wieczorem.

Popieram więcej miejsc pracy. Osobiście bałam się przechodzić nawet koło tego "ośrodka kultury".

Avatar
alek / 21 listopada 2013 o 08:24

Hm.... Czy to oznacza wyrzucenie projektu Herman and Partners do kosza?

Avatar
Marcin y Lublina / 21 listopada 2013 o 00:42

Tektura to miejsce spotkań ćpunów i lewakó = czyt. bandytów .... ale z drugiej strony orion to cienias i jeśli ktoś z zagranicy nie kupi od nich praw do tej działki to Orion na 100% tam biurowca nie zrobi nawet "lubelskiego" czyt. projektu pożal się Boże Stelmacha....

Avatar
karolina / 20 listopada 2013 o 23:51

Popieram więcej miejsc pracy. Osobiście bałam się przechodzić nawet koło tego "ośrodka kultury".

Avatar
oko / 20 listopada 2013 o 23:39

po co komu ten brud który tam obecnie jest

niech idą nad zalew do lasu

dobrze że będzie tu biurowiec a ludzie będą mieli pracę

Avatar
leonard architekt / 20 listopada 2013 o 20:53

"Musi to być budynek wyróżniający się architektonicznie i urbanistycznie."

Jak zwykle, wszyscy chcą się wyróżniać to zróbmy na mieście trochę architektonicznego bajzlu i postawmy błyszczący drapacz chmur naprzeciwko zabytkowych kamienic. Najlepiej z ogrodzeniem pod napięciem, bo to taki luksusowy budynek, a obok pospólstwo robi zakupy w Biedrze. A to Polska właśnie.

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 73 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!