niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Nowy adres dostaną w nagrodę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2008, 19:42
Autor: Dominik Smaga

Lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy regularnie płacą czynsz będą mogli przenieść się do nowych bloków. Z kolei do zwolnionych przez nich mieszkań wprowadzą się inne rodziny. To najnowszy pomysł władz Lublina.

- Chcemy, żeby do nowych bloków komunalnych trafiali sprawdzeni najemcy, z którymi nie ma problemów - wyjaśnia Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej w lubelskim Urzędzie Miasta.

Pomysł ma nie tylko nagradzać sumiennych lokatorów, ale też wyciszyć protesty przeciw budowie nowych bloków z mieszkaniami komunalnymi. Do tej pory mieszkańcy okolic, w których miały stanąć takie bloki, nie chcieli się na to zgodzić. Wielu z nich obawia się, że budynki zasiedlą ludzie z marginesu i w sąsiedztwie będą ciągłe burdy.

Program zamiany mieszkań z powodzeniem stosowany jest już w innych miastach. W Lublinie będzie nowością.

- Jeśli jakaś rodzina mieszka w kiepskich warunkach, np. w suterenie, ale płaci regularnie czynsz i nie ma z nią kłopotów, to będzie mogła dostać mieszkanie w nowym bloku - mówi Paweł Fijałkowski, zastępca prezydenta Lublina.

- Z kolei zwolniony przez taką rodzinę lokal będzie mógł być przekwalifikowany na socjalny, albo jako mieszkanie komunalne przekazany jednej z rodzin czekających w kolejce - dodaje.

To dopiero propozycja. O tym, czy ta wejdzie w życie, zdecydują miejscy radni. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek. Właśnie wtedy ma być rozpatrywany prezydencki projekt uchwały regulującej zasady wynajmowania miejskich mieszkań.

Dokument przewiduje jeszcze jedną zmianę: trudniej będzie trafić do kolejki oczekujących na mieszkanie socjalne. Na lokale, w którym stawka czynszu za metr kwadratowy to zaledwie złotówka, mogą liczyć tylko najbiedniejsi. Ratusz chce jeszcze bardziej wyśrubować kryteria dochodowe.

- Teraz osoby samotne starające się o przyznanie prawa do lokalu socjalnego nie mogą mieć dochodu wyższego niż 100 proc. najniższej emerytury. Projekt uchwały zakłada obniżenie tego progu do 70 proc. - zapowiada Lipińska. - W przypadku rodzin maksymalny dochód to 75 proc. najniższej emerytury, a po zmianach próg zostałby obniżony do 50 proc. - dodaje. Osoby osiągające wyższy dochód trafiałyby do kolejki po mieszkania komunalne.

Prezydencki projekt uchwały podtrzymuje też zasadę, że miejskie mieszkania o powierzchni przekraczającej 80 mkw. będą mogły być wynajmowane wyłącznie w drodze przetargu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ire
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ire
ire (24 listopada 2008 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobry pomysł tylko aby to się stało bez przekretów to trzeba pozmieniac dawna kadre kirownicza mających dostęp do tych przydziałów mieszkan Bo tak ja dotychczas to nie dostana tych mieszkan według zyczen pana Fijałkowskiego bo jest bardzo niesprawiedliwie tak jak np ADBUD rozprządza do tej pory wypowiada mieszkanie pod pretekstem ze mieszkanie nie nadaje sie do uzytku a po chwili po wyremontowaniu dawnego lokatora wprowadzaja sie nawet panie z dziecmi które czekały tylko 4 lata na ten własnie przydział nawet chyba według zyczenia osobe która straciła ten przydział zabijają bo przeciez potrzeba gotówki na zamieszkanie kradną cała emeryture i mieszkają do dzis a AGBUD nic sobie nie robi tylko tłumaczą że przecież sam sie zgodził na opuszczenie tego mieszkania bo podpisał Ciekawe co oni by zrobili w takiej sytuacij kiedy po opuszczeniu ze szpitala i mając jeszcze problem z rodziną która też schorowana nie poszedł by i podpisał o opuszczenie lokalu aby zaoszczedzic zdrowia przecież jak by sie ubiegał to by został zabity w urzędzie przez pana któremu wszystko wolno i rzuca sie do bicia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!