piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nowy asfalt dla Czechowa. Które ulice zostaną wyremontowane?

Dodano: 23 czerwca 2016, 10:22
Autor: Dominik Smaga

Ulica Elsnera w Lublinie (fot. Dorota Awiorko)
Ulica Elsnera w Lublinie (fot. Dorota Awiorko)

Do połowy października odnowionych ma być kilka ulic na Czechowie, w tym Elsnera i Braci Wieniawskich. Wczoraj znalazła się firma gotowa wykonać prace za cenę nie wyższą od kwoty, którą zebrał Ratusz. Dzięki temu miasto nie straci dotacji od ministra, wyda mniej i zrobi więcej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Lato i wczesna jesień w północnej części miasta upłyną pod znakiem remontów. Prace mają objąć ul. Elsnera od ronda do skrzyżowania z Żywnego, całą ul. Braci Wieniawskich, ul. Lipińskiego, Lawinową, Legendy, a także Paganiniego od okrągłych garaży do skrętu w kierunku al. Kompozytorów Polskich.

We wszystkich tych miejscach odnawiane mają być nie tylko jezdnie, ale i chodniki. Przy okazji wzdłuż al. Kompozytorów Polskich od Koncertowej do al. Smorawińskiego dobudowana zostanie ścieżka rowerowa, a parking przy stacji pogotowia ratunkowego przejdzie gruntowny remont. A wszystko do połowy października.

Mało która inwestycja drogowa w Lublinie przypomina wyścig z czasem tak bardzo, jak ta na Czechowie. Stawką w wyścigu jest 7,3 mln zł z ministerialnej rezerwy. Tyle wynosi dotacja przyznana na przebudowę al. Kompozytorów Polskich wraz z sypiącymi się wiaduktami. Pieniądze trzeba wydać w określonym czasie, inaczej przepadną.

Skąd wzięły się te fundusze? Ratusz prosił o połowę kosztów, które szacował na blisko 15 mln zł i rzeczywiście połowę tej kwoty dostał. Potem okazało się, że prace na al. Kompozytorów Polskich między Orfeuszem a al. Solidarności pochłoną nie 15, ale tylko 10 mln zł. Za pozostałe 5 mln zł miasto postanowiło wyremontować jeszcze kilka ulic dopisując je do zakresu inwestycji. I jakby minister pytał, to prace na Elsnera też są częścią przebudowy al. Kompozytorów Polskich.

Potem pojawił się problem, bo w pierwszym przetargu na remont „dopisanych” ulic okazało się, że najtańsza firma chce o milion za dużo. Przetarg został unieważniony, a już następnego dnia miasto ogłosiło nowy, choć minimalnie okroiło listę prac do wykonania. – Zrezygnowaliśmy z remontu parkingu przy ul. Lipińskiego i remontu nawierzchni ul. Skrzypcowej – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Kwota do wydania pozostała ta sama.

Tym razem się udało. Wczoraj miasto otworzyło dwie oferty, które wpłynęły na drugi przetarg. Jedna z nich (konsorcjum PRD Lubartów i PBDiM Mińsk Mazowiecki) mieści się w kwocie zgromadzonej w budżecie Lublina. Teraz Zarząd Dróg i Mostów musi jeszcze oficjalnie wybrać zwycięzcę i zawrzeć z nim umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac.

– Wykonawca będzie się musiał sprężać, bo na projekty będziemy czekać do połowy lipca, a całe zadanie chcemy mieć skończone w październiku – informuje Kieliszek. – Wyśrubowane terminy nie są przypadkowe. Warunkiem skorzystania z dotacji, którą otrzymaliśmy, jest zrealizowanie zadania w ciągu jednego roku – dodaje. Termin wykonania prac ustalono nie na grudzień, a na październik, na wypadek gdyby robotników zaskoczyła zima.

Klapa zamówienia na „dopisane” ulice oznaczałaby dla miasta konieczność zwrotu dotacji i wzięcie na siebie wydatku 10 mln zł na al. Kompozytorów Polskich. Pomyślne rozstrzygnięcie będzie oznaczać, że z własnych funduszy miasto wyłoży ok. 7,7 mln, a odnowi więcej ulic.

Do jesieni wyremontują także całą ul. Braci Wieniawskich
Do jesieni wyremontują także całą ul. Braci Wieniawskich
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile lat lat jeszcze będzie trwał remont Boh. M. Cassino i słupy będą stały na środku jednego z pasów ???!!! Jakoś w tym roku nie widać robót, znudziło im się ??
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miejmy nadzieję, że remont chodników oznacza, że będą z dużych płyt chodnikowych lub z asfaltu, a nie niepraktycznej kostki brukowej frezowanej. Chyba wszyscy mamy dość tego badziewia, tej telepawki.
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Żuk za remonty kolejnych ulic. Nareszcie się ktoś wziął na poważnie za porządkowanie Lublina i poprawę infrastruktury.
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SUPER
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzeczywiście Popiełuszki i okolice to niezła masakra, mimo że mam terenówkę to omijam te rejony bo szkoda mi zawieszenia ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!