piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Nowy cennik LPEC na nowy sezon grzewczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2008, 12:56

Średnio o 1,64 procenta wzrosną od 1 lipca opłaty za ciepło w Lublinie. Dla lokatora 50-metrowe mieszkania, oznacza to góra 1,5 zł podwyżki za miesiąc grzania.

- Nowe ceny zostały wyliczone po uwzględnieniu cen zakupu ciepła w źródłach obcych (Elektrociepłowni Wrotków i Megatem EC-Lublin - przyp. red.), a także uwzględnieniu nowych stawek opłat przesyłowych - tłumaczy Paweł Okapa, zastępca dyrektora ds. technicznych w Lubelskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

LPEC podzielił stawki na cztery grupy: w zależności od tego, kto jest właścicielem węzła ciepłowniczego i instalacji odbiorczej ciepła w danym budynku. Zazwyczaj jedna stawka obejmuje całe osiedle lub dzielnicę.

Najbardziej podwyżkę odczują mieszkańcy Czubów i Czechowa. Krystyna Ścibior ma 50-metrowe mieszkanie w nowym bloku na Czubach. Tu ceny wzrosną o 2,39 proc.

Dla pani Krystyny oznacza to miesięczną podwyżkę o 4 grosze za ogrzanie 1 mkw. Za miesięczne ogrzanie mieszkania zapłaci teraz 64 zł 76 groszy, o 1,51 zł więcej niż do tej pory. - Niby niewiele, ale zawsze więcej - podkreśla Ścibior.

- Wszystko drożeje, więc można się było spodziewać, że i ciepło pójdzie w górę - mówi otwarcie Henryk Bartnicki z Czechowa, który mieszka z rodziną na 49 mkw. Do tej pory miesięcznie płacił za ogrzewanie 74 zł 25 groszy. Teraz zapłaci o 1,48 zł więcej. Bo ciepło drożeje u niego o 2 proc, czyli 3 grosze na każdym mkw.

Tylko o 1 grosz więcej za ogrzanie 1 mkw. zapłacą mieszkańcy Śródmieścia. Tu cennik rośnie średnio o 0,4 proc. Właściciel 50-metrowego mieszkania za miesiąc grzania zapłaci teraz 89 zł 79 groszy, o 35 groszy więcej niż dotychczas.

Najłagodniej nowa taryfa potraktuje lokatorów budynków, do których ciepło trafia przez grupowy węzeł należący do LPEC, ale w których instalacja odbiorcza nie należy do przedsiębiorstwa. Tak jest np. w wielu blokach na Wieniawie.

Tu mieszkańcy nadal będą płacili 2,25 zł za miesięczne ogrzanie 1 mkw., czyli 112 zł 61 groszy za ogrzanie 50-metrowego mieszkania.

- Jaka to łaskawość, że nam w tym roku nie podnoszą, skoro i tak płacimy najwięcej z mieście - żali się pani Maria z Al. Racławickich.

- Wzrost opłat średnio o 1,64 proc. jest naprawdę niewielki - przekonuje Paweł Okapa. - Dla porównania w ubiegłym roku ceny za ciepło wzrosły u nas o ponad 7 proc., a w Poznaniu w tym roku wzrost jest zapowiadany na 16-18 proc.

Nowy cennik wejdzie w życie 1 lipca. LPEC dostarcza ciepło do 2/3 gospodarstw domowych w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aaa
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aaa
aaa (23 czerwca 2008 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co w takim razie robią prezesi największych spółdzielni w Lublinie (Czechowa czy Czubów)?
Dlaczego nie negują tego? Gdzie są negocjacje? Za co biorą kasę???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!