Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lipca 2010 r.
14:12
Edytuj ten wpis

Nowy film promujący lubelskie: Plagiat czy inspiracja?

Autor: Zdjęcie autora tom
0 45 A A

Nowy film promujący Lubelszczyznę zadebiutował w ogólnopolskich telewizjach. Internauci od razu zauważyli podobieństwo do innej reklamówki, zachęcającej do… odwiedzenia Australii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Urząd Marszałkowski w Lublinie zaprezentował nowy film promujący Lubelszczyznę w czwartek. Pierwsze komentarze internautów na forum "Dziennika wschodniego” były bardzo życzliwe. Tymczasem okazuje się, że reklamówka ma zagraniczny pierwowzór rodem z Australii. Sprawę opisał na swojej internetowej dziennik "Polska Kurier Lubelski".

– Nie tylko film, ale również cała strategia promocyjna Australii była dla nas inspiracją – przyznaje bez ogródek Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i turystyki UMWL. To w jego wydziale powstał scenariusz reklamówki i jej założenia.

W lubelskim filmie pt. "Chwilo trwaj” pokazana jest para młodych ludzi, którzy żyjąc i pracując w wielkim mieście nie mają dla siebie czasu. Wtedy postanawiają wyjechać do spokojnej krainy, czyli Lubelszczyzny a ich związek znowu rozkwita. Pierwsza część reklamówki utrzymana jest w ciemnej i smutnej kolorystyce, za to sceny z Lubelszczyzny są pełne kolorów i słońca. Podobną strukturę ma film promujący Australię.

– Ich strategia promocji była dla nas inspiracją. Chodzi i pokazanie miejsca, w którym odnajdujemy siebie – mówi Franaszek. – W australijskim filmie jest pokazane tylko jedno takie miejsce. U nas prezentujemy kilka miejsc.

Franaszek tłumaczy, że takie są trendy w promocji i marketingu. – Jest pewien zestaw wartości, emocji, które zarówno u nas, jak i u Australijczyków został wykorzystany. Nie widzę w tym nic złego – mówi.

Czy można w tym przypadku mówić o plagiacie, czy tylko o inspiracji? – Podchodziłbym do oceny bardzo ostrożnie. Dobre obyczaje nakazują, aby przedstawić tego, na kim się wzorowaliśmy. Reszta jest w kwestii sądów – mówi dr Jan Pleszczyński, etyk mediów z UMCS. – Urzędy państwowe, samorządy powinny nas uczyć dobrych zachowań, powinno się od nich wymagać więcej. Na pewno byłoby dobrze odebrane, gdyby chociażby na końcu filmu pojawił się napis, że inspiracją była inna kampania. Jednak nie potępiałbym urzędników. Jeśli chodzi o sztukę nie dostrzegają pewnych subtelności.

Film, według założeń Urzędu Marszałkowskiego, przygotowała lubelska firma Codeina. W rolę aktorów wcielili się studenci. Koszt produkcji reklamówki to 189 tysięcy zł. Jest emitowana przez TVN, TVN24 i TVN Warszawa w paśmie największej oglądalności – między godziną 19 a 22. W Polsacie natomiast reklamówkę będzie można oglądać codziennie przed i po prognozie pogody ok. godz. 19.10. We wszystkich stacjach do końca wakacji.

CZY URZĘDNICY DOPUŚCILI SIĘ PLAGIATU? WYPOWIEDZ SIĘ NA FORUM PONIŻEJ

Reklamówka promująca Australię:


Film lubelskiej produkcji:

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paczanga6 / 7 lipca 2010 o 12:46
A Ja proponuję zrobić społeczną zrzutkę na spoty telewizyjne z "Mrówką Zet" promującą nasz region. Witaj w Polsce Zet!
Avatar
bfghgf / 6 lipca 2010 o 09:46
koncepcja ta sama, ale tez ta sama co w reklamie miasta lublina. Ogolnie to ta reklamowka to marna kopia australii szczegolnie pod wzgledem wykonania - toz to całkowicie inne poziomy. A - no i lektor zle dobrany - zbyt "agresywny" glos - ewidentnie ktos chcial zaakcentowac negatywny aspekt wielkich miast, ale chyba az za bardzo.
Avatar
lili / 5 lipca 2010 o 16:34
hahaha napisał:
Ale jaja. Myslałem że to Warszafka moderuje fora, a tu konkurenci polityczni nap****ją w jakiegos Franaszka. Kim jest ten Franaszek że go się tak strasznie boicie? Spot fajny. Temat od czapy. Dziwię sie gazecie że coś takiego napisała, waląc we własny region. Nie wiem ale sprawa głupia, bo chyba pan dziennikarz wiedział żę piszac mocno moim zdaniem naciągany tekst zaszkodzi temu Fraszkowi. Nie pochodzę z Lublinam, ale niezły grajdołek tu macie. Wam trzeba sołtysa chyba i agory, żeby każdy maluczki mógl się wykrzyczec, a jak pan Staszek czy Kazik puści na agorze bąka to potrzeba wam "lokalnej" prasy żeby to koniecznie opisała. "WWW.ŻAL.PL"


dobrze podsumowana ta dyskusja tutaj. Film fajny.Malkontenci niech już ucichną..


dobrze podsumowana ta dyskusja tutaj. Film fajny.Malkontenci niech już ucichną.. rozwiń
Avatar
TIX / 2 lipca 2010 o 22:38
Australia - przeznaczone na rynek angielski, tam deszczyk za deszczykiem, angielki mają dobrze nawilżoną cerę - jak widać są smutne z tego powodu
Australia zaprasza też do wody ale wygrzeje swoim sloneczkiem, i tem spalony krajobraz... tylko tam brak w tej wodzie aligatorków i rekinów, na piasku skaczącego kangurka,...
>Zaden plagiat - spokojna muzyka pod filmikami = to co mają współne
ile już było filmów o miłości ? i ciągle powstają nowe - czy to są też plagiaty ?
Avatar
Ukash / 2 lipca 2010 o 22:09
Panie, Avatar to dopiero był plagiat.
Avatar
~ara~ / 2 lipca 2010 o 21:58
" Koszt produkcji reklamówki to 189 tysięcy zł " Czy za taką cenę nie można by się zainspirować np. jakimś swoim pomysłem ?
Avatar
hahah / 2 lipca 2010 o 21:35
a to dziennik wschodni na swój region psioczy? chyba konkurencja pisze w tej "gazecie"
Avatar
fan Gierka / 2 lipca 2010 o 21:24
Cykać krytykanci tu na forum propozycje swoich scenariuszy....! Swoją bylejakość i polityczne poglądy chowacie za zarzutami o plagiat...!
Avatar
plagiat / 2 lipca 2010 o 20:46
plagiat
Avatar
mean / 2 lipca 2010 o 20:26
owszem lubelszczyzna jest piękna, tylko dlaczego urząd marszałkowski nie potrafi sam wymyślić promocji i filmu reklamowego tylko musi sie wzorować na innych? brak kreatywności owych urzędników jest niezaprzeczalny! przykre ale prawdziwe.
Avatar
Paczanga6 / 7 lipca 2010 o 12:46
A Ja proponuję zrobić społeczną zrzutkę na spoty telewizyjne z "Mrówką Zet" promującą nasz region. Witaj w Polsce Zet!
Avatar
bfghgf / 6 lipca 2010 o 09:46
koncepcja ta sama, ale tez ta sama co w reklamie miasta lublina. Ogolnie to ta reklamowka to marna kopia australii szczegolnie pod wzgledem wykonania - toz to całkowicie inne poziomy. A - no i lektor zle dobrany - zbyt "agresywny" glos - ewidentnie ktos chcial zaakcentowac negatywny aspekt wielkich miast, ale chyba az za bardzo.
Avatar
lili / 5 lipca 2010 o 16:34
hahaha napisał:
Ale jaja. Myslałem że to Warszafka moderuje fora, a tu konkurenci polityczni nap****ją w jakiegos Franaszka. Kim jest ten Franaszek że go się tak strasznie boicie? Spot fajny. Temat od czapy. Dziwię sie gazecie że coś takiego napisała, waląc we własny region. Nie wiem ale sprawa głupia, bo chyba pan dziennikarz wiedział żę piszac mocno moim zdaniem naciągany tekst zaszkodzi temu Fraszkowi. Nie pochodzę z Lublinam, ale niezły grajdołek tu macie. Wam trzeba sołtysa chyba i agory, żeby każdy maluczki mógl się wykrzyczec, a jak pan Staszek czy Kazik puści na agorze bąka to potrzeba wam "lokalnej" prasy żeby to koniecznie opisała. "WWW.ŻAL.PL"


dobrze podsumowana ta dyskusja tutaj. Film fajny.Malkontenci niech już ucichną..


dobrze podsumowana ta dyskusja tutaj. Film fajny.Malkontenci niech już ucichną.. rozwiń
Avatar
TIX / 2 lipca 2010 o 22:38
Australia - przeznaczone na rynek angielski, tam deszczyk za deszczykiem, angielki mają dobrze nawilżoną cerę - jak widać są smutne z tego powodu
Australia zaprasza też do wody ale wygrzeje swoim sloneczkiem, i tem spalony krajobraz... tylko tam brak w tej wodzie aligatorków i rekinów, na piasku skaczącego kangurka,...
>Zaden plagiat - spokojna muzyka pod filmikami = to co mają współne
ile już było filmów o miłości ? i ciągle powstają nowe - czy to są też plagiaty ?
Avatar
Ukash / 2 lipca 2010 o 22:09
Panie, Avatar to dopiero był plagiat.
Avatar
~ara~ / 2 lipca 2010 o 21:58
" Koszt produkcji reklamówki to 189 tysięcy zł " Czy za taką cenę nie można by się zainspirować np. jakimś swoim pomysłem ?
Avatar
hahah / 2 lipca 2010 o 21:35
a to dziennik wschodni na swój region psioczy? chyba konkurencja pisze w tej "gazecie"
Avatar
fan Gierka / 2 lipca 2010 o 21:24
Cykać krytykanci tu na forum propozycje swoich scenariuszy....! Swoją bylejakość i polityczne poglądy chowacie za zarzutami o plagiat...!
Avatar
plagiat / 2 lipca 2010 o 20:46
plagiat
Avatar
mean / 2 lipca 2010 o 20:26
owszem lubelszczyzna jest piękna, tylko dlaczego urząd marszałkowski nie potrafi sam wymyślić promocji i filmu reklamowego tylko musi sie wzorować na innych? brak kreatywności owych urzędników jest niezaprzeczalny! przykre ale prawdziwe.
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 0 0

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 2 3

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 2

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 1 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 0 2

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 13 7

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

Pierwszy transfer Motoru Lublin

Pierwszy transfer Motoru Lublin 1 8

Motor wziął sobie do serca starą, piłkarską prawdę, że zespół buduje się od tyłu. W poniedziałek pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem podpisał Maksymilian Cichocki. A we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali o pozyskaniu kapitana Chełmianki Michała Wołosa

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal 1:2. Koszmarny początek mistrzostw [zdjęcia]
galeria
film

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal 1:2. Koszmarny początek mistrzostw [zdjęcia] 246 24

Odliczanie zakończone! O godzinie 17 reprezentacja Polski na stadionie w Moskwie zmierzy się z reprezentacją Senegalu. Biało-Czerwoni wracają na Mundial po 12 latach przerwy. W 2002 i 2006 roku w meczach otwarcia nasz zespół ponosił porażki. Tym razem kibice liczą na zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy H Japonia niespodziewanie pokonała w Sarańsku Kolumbię 2:1. Zespół z Ameryki Południowej niemal przez cały mecz musiał radzić sobie bez jednego zawodnika

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi 12 8

Komendant III Komisariatu Policji w Lublinie musi się liczyć z „dyscyplinarką” za naruszenie zasad etyki zawodowej. Chodzi o relacje mł. insp. Piotra Kuczmary z podwładnymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!