niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nowy park na Błoniach pod Zamkiem. Cztery pracownie chętne do projektowania

Dodano: 16 września 2016, 11:03
Autor: Dominik Smaga

Zagospodarowanie błoni – drugie miejsce dla Garden Concept Architekci Krajobrazu
Zagospodarowanie błoni – drugie miejsce dla Garden Concept Architekci Krajobrazu

Projektowania parku na Błoniach chcą się podjąć tylko cztery z dziewięciu firm, które Ratusz poprosił o ofertę cenową. Prośbę wysłał do pracowni nagrodzonych i wyróżnionych wcześniej w konkursie architektonicznym. Odpowiedzieli m.in. zdobywcy II i III miejsca.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zaproszenie do składania ofert miasto wysłało wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, gdy nie zdołało się dogadać ze zwycięzcami. To oni mieli dostać zlecenie na projekt nowego parku. Główną nagrodą, oprócz 50 tys. zł, było zaproszenie do negocjacji w sprawie umowy. Do negocjacji doszło, ale do niczego nie doprowadziły. Projektanci liczyli na „warszawskie stawki” i chcieli 720 tys. zł. Miasto uznało, że to za dużo i dawało tylko 200 tys. Do porozumienia nie doszło.

Dlatego Ratusz zmienił taktykę i o wyceny poprosił całą czołówkę. Urzędnicy zastrzegli, że spośród otrzymanych ofert wybiorą najtańszą, a nie tę, której autorzy zajęli wyższe miejsce w konkursie. Co oczywiście nie wyklucza, że mogłaby to być jedna i ta sama pracownia.
Wczoraj w południe minął termin składania ofert. Z dziewięciu firm odpowiedziały cztery.

Wśród nich jest ta, która zajęła II miejsce, to lubelska firma Garden Concept Architekci Krajobrazu. Jej wizję jurorzy docenili w konkursie m.in. za różnorodne atrakcje i „rozwiązania architektoniczne wpisane w istniejącą zieleń”. Na marginesie dodajmy, że w pracy z I miejsca podejście do zieleni było najmocniej krytykowane, bo zwycięzcy chcieli radykalnej wycinki.

Swoją ofertę złożyła też lubelska fundacja LuCreate, która w konkursie uplasowała się na III miejscu, a chwalona była za „interesujące propozycje programowe i przestrzenne”. Odzew nadszedł też z lubelskiego biura Wojciecha Bieleckiego, który uzyskał trzecie wyróżnienie i z docenionego czwartym wyróżnieniem krakowskiego biura Atelier Loegler Architekci.

Miasto nie zdradza, jakich cen zażyczyły sobie poszczególne pracownie. – Nie podajemy kwot ze względu na to, że będziemy chcieli prowadzić negocjacje z firmami – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza.

Zespół, który ostatecznie dostanie zlecenie, będzie musiał w pierwszej kolejności sporządzić wstępną koncepcję, która trafi pod konsultacje społeczne. Musi zakładać jak najmniejszą wycinkę drzew, nie może dopuścić do przesłonięcia panoramy Starego Miasta i ma też zapewniać miejsce na wypoczynek, sport, gastronomię, czy imprezy kulturalne.

Po zebraniu uwag od mieszkańców opracowany ma być ostateczny projekt. Miasto chce go mieć w drugim kwartale przyszłego roku. Potem zlecić ma urządzenie parku.

>>>

Konkurs architektoniczny dotyczył nie tylko terenu na którym ma się znaleźć park, ale obszaru ciągnącego się wzdłuż al. Unii Lubelskiej aż do ul. Zamojskiej i obejmującego również budynek dawnej słodowni widocznej na wizualizacjach. Zamawiana teraz przez miasto dokumentacja dotyczyć ma wyłącznie parku.

zal pl
Użytkownik niezarejestrowany
st4t
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zal pl
zal pl (6 października 2016 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawodowi kanapowy fachowcy i hejterzy, moze wy coś lepszego przedstawicie zamiast codziennej porcji pomyj, czy tylko na to was stać?
Rozwiń
Gość
Gość (19 września 2016 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z przykrością stwierdzam, iż poziom pod względem graficznym prac konkursowych jest poniżej krytyki. W wielu innych przypadkach można pominąć poziom wizualizacji, ale na zadania konkursowe pracownie architektury krajobrazu mogłyby pokusić się o nieco wyższy poziom ich wykonania.
Rozwiń
st4t
st4t (19 września 2016 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Baseny to sa przy Piłdsudskiego. Tutaj potrzebny plac dla spędu ludu pragnącego coś za free obejrzeć w czasach gdy na koncert bilet kosztuje 250zł. Amfteatru nie ma prawie 400 tys miasto!!!.
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2016 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam wrażenie, że czasami projekty dla Lublina są tworzone przy porannej kawie i śniadaniu. Byle co, oby coś było a nuż zgarną kasę.
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejne bezmyślne działanie ekipy Żuka! Po co był ten konkurs, jeżeli teraz ekipa, która zajęła przykładowo 8 lub 9 miejsce może wygrać realizację projektu, dając najniższą cenę???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!