niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Nowy Plac Litewski do poprawki? Architekci chcą powtórzenia konkursu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 listopada 2010, 17:04

Konkurs na projekt przebudowy placu Litewskiego może zostać unieważniony. Domagają się tego zarówno jego uczestnicy, jak i organizacje branżowe architektów. Możliwość odrzucenia zwycięskiej koncepcji zapowiada również konserwator zabytków.

Pierwsze oficjalne protesty w sprawie wyników konkursu
Trzeba wybierać jeszcze raz – twierdzą architekci

W warunkach konkursu założono możliwość zaprojektowania obiektów podziemnych. Praca wybrana przez sędziów przewiduje zabudowę nadziemną. Zwycięski projekt nie spełnia więc formalnych wymogów. Taki zarzut formułuje jeden z uczestników rywalizacji, lubelski architekt Jacek Ciepliński.

Jego koncepcja zajęła trzecią lokatę. Ciepliński złożył zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia prawa przez sędziów konkursu. Pismo trafiło do ratusza za pośrednictwem Marii Balawejder – Kantor, przewodniczącej Lubelskiej Okręgowej Rady Izby Architektów. – To, co napisał to prawda – mówi przewodnicząca. – Nie miałam możliwości dokładnego przeanalizowania zwycięskiej pracy. W odniesieniu do publicznie przedstawionych materiałów mogę jednak stwierdzić, że nie odpowiada ona warunkom konkursu. Jeśli chodzi o wrażenia, to praca nie podoba mi się w tej lokalizacji. Poszerzono deptak, kosztem placu Litewskiego. Tymczasem powinno się zachować linie podziału placu, prostopadłe do Krakowskiego Przedmieścia.

Nie wiadomo jeszcze, czy LORIA wystąpi z własnym protestem. – Przekazaliśmy informację i czekamy na reakcję miasta – dodaje Balawejder – Kantor.

Pismo Jacka Cieplińskiego, to jeden z kilku dokumentów w sprawie konkursu, jakie trafiły do prezydenta Lublina. Protestuje również Stowarzyszenie Architektów Polskich. Paweł Mierzwa, przewodniczący lubelskiego SARP wnosi o niezatwierdzanie wyników konkursu. Podstawą ma być nieujawnieni autorów zwycięskiej pracy, w czasie publicznego otwierania kopert z wynikami. Koperta SAO Investments nie zawierała żadnych danych o projektantach, ani uprawnieniach, jakimi powinni się legitymować. – Nieujawnieni autorów może być podstawą do skutecznego unieważnienia rozstrzygnięcia konkursu – czytamy w piśmie Pawła Mierzwy.

Na tym, nie koniec. Do urzędu miasta wpłynęło tez pismo od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgoda służb konserwatorskich jest niezbędna do realizacji projektu. Halina Landecka prosi jednak o "uwzględnienie realnego zagrożenia braku akceptacji dla przyjętych założeń projektowych”.

– To nie groźba, a przekazanie informacji – wyjaśnia konserwator. – Nie mogę udawać, że wszystko jest w porządku. Troje sędziów konkursu nie zgodziło się z werdyktem. Dwie z tych osób zasiadają w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków. Poproszę radę o ocenę zwycięskiej koncepcji. Nie można wykluczyć, że zostanie odrzucona. Wtedy nie wydam pozwolenia na realizację.

Jak poinformował nas Mirosław Mkalinowski, z biura prasowego ratusza, prezydent zapoznał się już z protestami architektów. Wszystkie pisma zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym za przeprowadzenie konkursu. Nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o akceptacji lub odrzuceniu wyników. Wręczenie nagród dla laureatów zaplanowano na 18 listopada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
piękny dół z pawilionem
stefek
Miłosz
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

piękny dół z pawilionem
piękny dół z pawilionem (16 listopada 2010 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[font="Arial"][size="4"]Zamiast budować nowy krakowski pawilion to taniej będzie wziąć z tego projektu sam dół, do tego dołu przenieść pawilion LSS Koziołek z Lipowej. Nikt nie zauważy różnicy a przynajmniej na Lipowej będzie ładniej. A potem się dół zasypie...[/size][/font].
Rozwiń
stefek
stefek (16 listopada 2010 o 01:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POKAŻCIE MI TEN BETON W NAWIERZCHNI TO WAS OZŁOCĘ....WIECIE W OGÓLE JAK WYGLĄDA BETON? :)MOŻE MYLI WAM SIĘ BETON ZE SZLACHETNYM KAMIENIEM PRZEZNACZANYM NA POSADZKI WSPÓŁCZESNYCH PLACÓW?
POWTARZAM - POKAŻCIE TEN BETON!!
Rozwiń
Miłosz
Miłosz (15 listopada 2010 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Projekt Pracowni Ciepliński jest najbardziej LUDZKI... płynie z niego ciepło i piękno szanujące historię tego miejsca (uwzględnienie fundamentów nieistniejącej już cerkwi). Jakże zimny jest pojekt architektów z krakowa! przypomina mi betonowe place z byłego ZSRR... (np. w Mińsku na Białorusi)
Rozwiń
Andrexr
Andrexr (15 listopada 2010 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie dziwię się że Konsewator nie wyda zgody, bo na projekcie widać głównie beton, a mniej zieleni. Nie widać też fontanny tak bardzo potrzebnej w lecie, przy której wypoczywają mieszkańcy i dzieci. W Krakowie w mieście projektantów Placu Litewskiegi i wielu innych miastach są fonntany i to nowe, a u nas ma zginąć. Piękne fontanny przyciągają turystów. Np w Barcelonie. Ktoś powie że to nie w Polsce, ale podobna choć mniejsze są np. w Toruniu i innych miastach. Czas jeszcze by w Lubline ją wprowadzić do projektów. Oto linki w któryc widoczne są piękne fonntanny
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=9154
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/411688,krakow-muzyczna-fontanna-zdala-test,id,t.html
http://www.fontannawroclaw.pl/
Rozwiń
Historyk
Historyk (12 listopada 2010 o 23:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Projekt nr 3 jest przegadany. Tak samo bez sensu jak ten co wygrał.

A co do fachowców: warto zauważyć chyba, ze akurat spośród fachowców w jury, to na 5 architektów 3 było przeciw. No to jak to jest z tymi kompetentnymi decydującymi o przestrzeni? Pytanie zwłaszcza do koleżanki studentki. Skoro tak bardzo jej zależy na tym, by decydowali architekci - to powinna być przeciw zwycięskiej propozycji wraz z p. Jamiołkowską, p. Dylewskim i prof. Myczkowskim. Zabawne, nie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!