poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Nowy pomysł na centrum handlowe Alchemia. Oto obecna wersja projektu

Dodano: 17 listopada 2016, 08:12

Teren planowanego od lat kompleksu Alchemia zaczyna przypominać plac budowy. Na razie jednak spotkać tu można będzie tylko archeologów. Budowlańcy mają zabrać się do pracy wiosną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Kompleks ma powstać między ulicami: Lubartowską, Bajkowskiego i Świętoduską. Wczoraj od strony ul. Świętoduskiej rozpoczęło się ustawianie ogrodzenia.

– Przygotowujemy się do przeprowadzenia kolejnych prac archeologicznych – wyjaśnia Marek Woliński, reprezentujący inwestora - firmę Arkady. – To kontynuacja dotychczasowych badań. Umówiliśmy się z firmami, które mają budować ścianę szczelinową, że tę część prac weźmiemy na siebie.

Podziemna ściana ma być jednym z głównych elementów konstrukcji parkingu i centrum handlowego. Inwestor zapewnia, że jest kilka firm zainteresowanych budową. Postępowanie, które miało wyłonić wykonawcę, jest jednak zawieszone. To skutek zmian w projekcie. Przedstawiciele spółki Arkady zapewniają jednak, że budowa ruszy za kilka miesięcy.

– Prace budowlane zamierzamy rozpocząć na wiosnę. Otwarcie kompleksu planowane jest na trzeci lub czwarty kwartał 2018 r. – dodaje Marek Woliński.

Budowa Alchemii zapowiadana jest od siedmiu lat. Pierwszy projekt zakładał połączenie podziemnego parkingu (nawet siedem kondygnacji) korytarzem z częścią staromiejską. Tam, w kamienicach wzdłuż ul. Olejnej miały powstać sklepy i restauracje. W planie była również budowa nowego skrzydła Ratusza oraz nowoczesnego pawilonu w rejonie ul. Bajkowskiego.
Z roku na rok na handlowej mapie Lublina pojawiły się jednak nowe obiekty handlowe. W rezultacie projekt Alchemii został znacznie okrojony.

Parking przy ul. Świętoduskiej będzie miał dwa poziomy. Powstanie tam również część handlowa. Z kolei strefa gastronomiczna ma być zlokalizowana w budynku Arkad oraz nowym pawilonie. Może tam powstać kawiarnia lub restauracja. Cała powierzchnia najmu to 3,5 tys. mkw., z czego gastronomia ma zająć 40 proc. Inwestor zapewnia, że rozmawia już firmami zainteresowanymi obecnością w Alchemii.

Zmiany w projekcie nie ograniczają się do śródmiejskiej części inwestycji. Zrezygnowano też z podziemnego połączenia z częścią staromiejską. Nie ma też większych szans, by w kamienicach przy ul. Olejnej powstały sklepy. Z zapowiedzi inwestora wynika, że mogą tam powstać hotele i biura.

Wczoraj od strony ul. Świętoduskiej rozpoczęło się ustawianie ogrodzenia (fot. Dominik Smaga)
Wczoraj od strony ul. Świętoduskiej rozpoczęło się ustawianie ogrodzenia (fot. Dominik Smaga)
Pan
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pan
Pan (20 listopada 2016 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
tylko 2 piętrowy parking??? na głowę poupadali?? w europejskich stolicach buduje się na potęgę parkingi podziemne i to 5-10 poziomowe tymczasem u nas zero w tym kierunku. a jak już to dwa poziomy. Tymczasem miejsc postojowych ciągle za mało a strefa płatnego parkowania zaraz będzie w całym mieście tak ciągle jest powiększana. czy miasto nie umie wymóc na tym śmiesznym arkadiu żeby było tam więcej poziomów parkingu? skoro i tak nic tu nie zbudują zapewne w ciągu najbliższych kilku lat to można to przeprojektować, tym bardziej że i tak nie planują tu wysokiej zabudowy więc z zewnątrz niewiele (a raczej nic) się nie zmieni.
miasto nigdy nie powinno pozwolić wykorzystać tak cenne miejsce na tylko 2 poziomowy parking
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2016 o 01:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytając komentarze, mam wrażenie, że ludzie to by chcieli tam postawić od razu para-zabytki... ciemnogród straszny! Nie zdajecie sobie sprawy, jakie byłoby to kiczowate? Oczywiście, projekt nie najszczęśliwszy, ale nikt o minimum wyczucia nie chciałby tam postawić jaskółczego gniazda z Krymu...
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2016 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie pasują takie budynki do tego miejsca! żeby choiaż nie były tak szpetne z zewnątrz jak tarasy zamkowe.
Rozwiń
mar
mar (17 listopada 2016 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podajcie nazwisko architekta, który proponuje oszpecić to miejsce budynkami, których forma gryzie się z zabudową zarówno Starego Miasta, jak i Świętoduskiej. Można zaprojektować coś nowoczesnego, ale z wyczuciem, przykładów w architekturze jest aż nadto.
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2016 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nie lepiej zrobic z Alchemii tunel z dostepem do morza.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!