niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy pomysł na Podzamcze. "Rzeka jest sercem tego miejsca"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2015, 06:30
Autor: Dominik Smaga

Jest nowy pomysł na urządzenie zdegradowanych i chaotycznie urządzonych terenów Podzamcza. Społeczny projekt przygotowało Forum Kultury Przestrzeni oraz lubelski architekt Bolesław Stelmach

Chcielibyśmy, żeby nasze postulaty były uwzględnione w przygotowywanym właśnie planie zagospodarowania przestrzennego Podzamcza - mówi Jan Kamiński z Forum Kultury Przestrzeni.

Plan jest wciąż opracowywany. Pierwsza jego wersja spotkała się z krytyką ze względu na przewidywane w tym dokumencie obniżenie poziomu al. Tysiąclecia i przykrycie jej betonową płytą. Prezydent wycofał się z tego pomysłu, dlatego plan wrócił na biurka miejskich urzędników. - Nie jest za późno na uwzględnienie naszych postulatów. Czas jest jak najbardziej właściwy.

To, co od razu rzuca się w oczy w tej koncepcji to odsłonięte koryto Czechówki. Spory odcinek rzeki jest teraz całkowicie niewidoczny, bo jeszcze w trakcie międzywojnia została ona przekryta. W nowym wariancie to właśnie rzeka miałaby być najważniejszą osią nowo zagospodarowanego Podzamcza. Wzdłuż Czechówki pozostawiony miałby być również pas wolny od zabudowy.

- Naszym zdaniem to rzeka jest sercem tego miejsca. Tak naprawdę, jeśli chcemy wykreować tu atrakcyjną i ciekawą przestrzeń, to właśnie odkrycie rzeki i wprowadzenie tam zieleni, tarasów i tego co proponujemy na wizualizacjach nadałoby temu miejscu unikatowy charakter i byłoby zgodne z obecnymi trendami. A trendy na świecie są takie, żeby rzeki wyciągać a nie trzymać je gdzieś pod ziemią i udawać, że są kanałami - mówi Kamiński.

Jego zdaniem nie ma obaw, że Czechówka okaże się zbyt wątłą rzeką, by móc ją eksponować. - Jest wiele żeby to piętrzyć i przekształcać. Są na świecie przykłady jeszcze węższych rzek, które się odkrywa i traktuje adekwatnie do skali danej rzeki.

Społeczny projekt zakłada ponadto odtworzenie zabudowy w mniej więcej w takich kwartałach, w jakich znajdowała się ona tu przed II wojną światową, gdy była to żydowska część miasta. Na planie znów miałaby się pojawić ul. Szeroka, będąca przed wojną główną ulicą żydowskiego miasta. W nowym wydaniu miałaby funkcjonować jako deptak, podobnie jak ul. Nadstawna, która teraz ginie gdzieś na parkingu obok hali Nova. Zwężona miałaby zostać al. Tysiąclecia, a autorzy opracowania chcieliby znacznie obniżyć rangę tej drogi.

Wizualizacje i mapa: "Społeczna koncepcja zagospodarowania Podzamcza. Forum Kultury Przestrzeni, Bolesław Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne”
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin inwestycje w Lublinie
John
Basia
jur
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

John
John (14 lutego 2015 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Beton to dopiero bedzie jak stary projekt zostanie zaakceptowany. I wielka ściana odgradzająca starówkę od podzamcza, na którym i tak znajdą się budynki :-) Projekt społeczny oprócz budynków z CEGŁY zakłada wyciągnięcie rzeki, zrobienie stawu i zazielenie pobliskich terenów. Więc ci którzy nie posiadaja wiedzy w temacie, proszę się nie wypowiadać

Rozwiń
Basia
Basia (14 lutego 2015 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A skąd wziąć na to pieniądze. Naszym włodarzom wydaje się że jesteśmy bardzo bogatym miastem (chyba w długi).  Bardzo śmiałe zmiany, wizje, a póżniej kończy się na planach-za które płaci się grube sumy, a na realizację zaciąga się kredyty, lub oddaje w ręce zagranicznych inwestorów.

 
Rozwiń
jur
jur (13 lutego 2015 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na odkrytą Czechówkę - pełna zgoda. Wzdłuż niej zielony spacerowy bulwar. Ale nie ma zgody na betonową zabudowę, która całkowicie i na zawsze pozbawi Podzamcze jego uroku. Nie ma też zgody na przywrócenie dzielnicy żydowskiej. Obejrzyjcie przedwojenne albumy to przekonacie się jakie tam były slumsy. 

Rozwiń
sdf
sdf (13 lutego 2015 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Uśmiałem się jak koń.. Spiętrzyć rzekę... a moze w ogóle elektrownie tam pan zbuduj, zalac wszystkie inne działki w górę rzeki i niech sobie Podzamcze ładnie wygląda, zwężyć Aleje Tysiąclecia... ręce opadają. Zajmują się tacy "artyści" nikomu niepotrzebnymi rzeczami i utrudniają ludziom życie, rozgonić towarzystwo niech zajmie się czymś pozytecznym

Rozwiń
SYLWESTER
SYLWESTER (13 lutego 2015 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

************************* POPARCIE  DLA   INTERNAUTY  *OLO*  *************************************** Takie  referendum  na  odwołanie  p.Zuka  ze  stanowiska  Prezydenta  Lublina  jest  w  całkowitym  interesie  mieszkańców  pięknego  Lublina .   Podpisuje  się  pod  organizacją  REFERENDUM  i   namawiam  wszystkich  Tych  Lublinian  Którym  na  sercu  leźy  dobro  Naszego  pięknego  miasta  LUBLINA ! .  KONIEC   ZADŁUZANIA   NASZEGO  MIASTA  I   KONIEC  KORUPCJI   W   NASZ YM   PIEKNYM  MIESCIE !!! .

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!