czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy projekt Galerii Zamek: Inwestycja ma być większa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2012, 19:20

od koniec ubiegłego roku inwestor przygotowywał teren pod budowę. (Archiwum)
od koniec ubiegłego roku inwestor przygotowywał teren pod budowę. (Archiwum)

Do Ratusza trafił nowy projekt Galerii Zamek. O tym, jak oceniają go urzędnicy, przekonamy się w najbliższych tygodniach. Już teraz inwestor zabiera się za zbrojenie terenu przyszłej inwestycji.

Chodzi o inwestycję u zbiegu al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia. Nowa odsłona projektu bazuje na jego pierwotnej wersji autorstwa Bolesława Stelmacha. Poprzedni inwestor, spółka Isabeau, już kilka lat temu uzyskała pozwolenie na budowę. Później wystąpiła jednak o jego zmianę, prezentując nową i znacznie większą koncepcję galerii. Doprowadziło to do sporu z miastem i wstrzymania całej inwestycji.

Tę sama koncepcję próbował przeforsować również aktualny właściciel terenów przy al. Unii Lubelskiej, austriacka firma Immofinanz. Nie udało się. Pod koniec ubiegłego roku sprawa została ostatecznie umorzona. Austriacy złożyli więc kolejny wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Tym razem opierali się na pierwszym projekcie galerii.

– Jest to pewien przełom. Inwestor sukcesywnie uzupełnia dokumentację – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik magistratu. – W piątek wpłynęły do nas ostatnie dokumenty. Teraz urzędnicy będą oceniać, czy dokumentacja jest kompletna. Powinno to potrwać do końca tygodnia.

Ratusz nie zdradza jeszcze szczegółów projektu. Wiadomo jednak, że inwestor chce zwiększyć gabaryty galerii. W pierwotnym projekcie miała ona ok. 17 tys. mkw. powierzchni. Z aktualnych deklaracji Immofinaz wynika, że cały kompleks zajmie blisko 3 ha. Inwestor musi teraz przekonać urzędników, że projekt Bolesława Stelmacha można powiększyć bez występowania o nowe pozwolenie na budowę.

Niezależnie od prac nad projektem, Immofinanz przystąpiła do uzbrajania terenu u zbiegu al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia. Ratusz wydał już zgodę na rozbudowę sieci wodociągowej. Magistrat rozpoczął też postępowanie w sprawie przejścia z linią energetyczną pod dnem Czechówki. Immofinaz stara się również o zgodę na tzw. szczelinowanie. To nic innego, jak wbudowanie w ziemię olbrzymiej ściany.

– Miałaby ona zabezpieczyć grunt przed przemieszczaniem się – wyjaśnia Mieczkowska-Czerniak. – Wniosek jest na etapie wewnętrznych analiz. Sprawdzamy, czy sprawę szczelinowania można rozpatrywać osobno czy też należy ją powiązać budową samej galerii.

Szczelinowanie wiąże się z przyszłą inwestycją. Jednak z drugiej strony urzędnicy przyznają, że nie mogą zabronić prywatnemu właścicielowi zabezpieczenia własnej działki. Ostateczna decyzja powinna zapaść w najbliższych tygodniach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lubelanka
henio
POwiec
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lubelanka
lubelanka (31 stycznia 2012 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1327957212' post='590444']
A co cię obchodzi kto będzie stawiał sobie galerię na swoim terenie, pytam się? To nie jest jakiś komunizm, gdzie partia decyduje ile będzie galerii i kto ją może zbudować. Felicity zresztą będzie niedługo, o to się nie martw
[/quote]
Niech sobie stawiają i 5 galerii, nie o to mi chodziło ze komuś bronię. Tylko tyle się słyszy, że galeria przy Makro powoli bankrutuje, Felicity miała być taaaka ogromna a tu doooopa, moze w ogóle nie powstanie. Pytam się więc czy ktoś przemyślał pomysł stawiania kolejnej hali ze sklepami w mieście gdzie większość narzeka na brak pieniędzy na zakupy w takich miejscach.
Rozwiń
henio
henio (30 stycznia 2012 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest polityka zdrajcy tuska i jego pomagierów. Wykonczyć bazary i wybudować w mieście jak najwięcej zagranicznych koncernów.
Rozwiń
POwiec
POwiec (30 stycznia 2012 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do galeri bę chodzić galerianki z okolicznych szkół. A swoją drogą PO co kolejna Galeria? Tylko patrzeć jak PObankrutują, no chyba , że Tusk POdniesie PObory w co trudno uwierzyć.
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2012 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co cię obchodzi kto będzie stawiał sobie galerię na swoim terenie, pytam się? To nie jest jakiś komunizm, gdzie partia decyduje ile będzie galerii i kto ją może zbudować. Felicity zresztą będzie niedługo, o to się nie martw
Rozwiń
Beret - Genetic Patriot
Beret - Genetic Patriot (30 stycznia 2012 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lubelanka' timestamp='1327955129' post='590426']
Ktoś może powiedzieć PO CO nam kolejna galeria? Kto tam bedzie kupował? Może najpierw Felicity niech dokończą, co?
[/quote]

Ja tam będę chodził. Dla mnie budują.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!