Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 września 2017 r.
20:04

Nowy projekt ministerstwa: Nawet 9 zł za godzinę parkowania w mieście

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
184 16 A A
W Lublinie opłaty za parkowanie obowiązują wyłącznie w dni powszednie w godz. od 8 do 17<br />
W Lublinie opłaty za parkowanie obowiązują wyłącznie w dni powszednie w godz. od 8 do 17
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nawet do 9 zł może wzrosnąć cena za godzinę parkowania w mieście. Taką możliwość przewiduje projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju. W naszym regionie samorządy na razie nie planują tak drastycznych podwyżek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kierowcy od lat płacą te same stawki za parkowanie w centrach miast – 3 zł za pierwszą godzinę i 3,6 zł za kolejne. Od lat też zarządy dużych miast oraz ośrodków turystycznych starają się, aby można było wprowadzić wyższe opłaty. Teraz nie pozwala na to prawo. Te jednak może się zmienić, bo resort infrastruktury przygotowuje projekt zmian umożliwiający wprowadzenie wyższych stawek za parkowanie.

Konsultowany właśnie projekt zakłada możliwość uzależnienia opłaty za parkowanie od minimalnego wynagrodzenia. Resort proponuje, aby godzina parkowania kosztowała 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia. A w strefach śródmiejskich, czyli w centrach miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców, zaproponowano stawkę 0,45 proc. minimalnego wynagrodzenia. A to odpowiednio przekłada się na 3 i 9 zł.

Podwyższono także karę za brak opłaty: z 50 do 200 zł. Projekt zakłada też, że samorządy będą mogły pobierać opłaty za parkowanie także w święta. Nakłada także kaganiec, bo 65 proc. z opłat za parkowanie i 100 proc. pieniędzy z kar ma trafić na poprawę transportu publicznego.

– W Lublinie Strefa Płatnego Parkowania w powiększonych granicach i ze zróżnicowanymi stawkami opłat obowiązuje od 1 lipca 2016 r. Opłaty za parkowanie obowiązują wyłącznie w dni powszednie w godz. od 8 do 17. Do zakończenia obecnej umowy z operatorem, czyli do 30 marca 2020, nie widzimy potrzeby podniesienia wysokości stawek opłat za parkowania, ani wprowadzania opłat w dni wolne – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta Lublin. 

– Nie komentujemy tego projektu, ale my również nie zamierzamy podnosić stawek za parkowanie – powiedział nam Marek Gajewski, rzecznik ratusza w Zamościu.

Tymczasem taką potrzebę widzą środowiska proekologiczne. – W Polsce w ciągu kilkunastu ostatnich lat dwukrotnie wzrosła liczba samochodów. W centrach dużych miast dominują parkujące auta. Trzeba te centra oddać pieszym. Jednym z instrumentów odblokowania miast są wyższe ceny – mówi Adam Jędrzejewski z warszawskiej fundacji Polska Parkuje. – Chodzi także o zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w miastach. Jednak sama podwyżka opłat za parkowanie nie rozwiąże problemu. Potrzeba rozwiązań systemowych, m.in. budowy parkingów Park&Ride, na których kierowcy mogliby zostawić auta i przesiąść się do komunikacji zbiorowej czy wskoczyć na rower miejski – dodaje Jędrzejewski.

Wszystko wskazuje na to, że nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 23:35
Macie swoją pisowską dobrą zmianę - szykują się do dojenia pieniędzy na 500+
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 15:06
"środowiska proekologiczne" - ZDELGALIZOWAC TYCH TERRORYSTÓW !!!!
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 11:25
A dlaczego nie 100 albo 200? Komunikacja miejska jest droga, miejsc parkingowych w mieście jak na lekarstwo... zdziwieni, że miasto się zatyka?
Avatar
abc / 5 września 2017 o 09:51
good idea napisał:
bardzo dobry pomysł samorządu!! niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! uważają się, za nie wiadomo kogo,  jakieś rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele szkopy pierdziały po kilkanaście lat. tymczasem w butach słoma.
 przeczytaj to jeszcze raz i pomyśl, jeżeli potrafisz, jakim idiotą trzeba być aby takie coś napisać. zrozumiałeś? jeżeli nie, to *** pod jakąś podstawówkę, to ci koleś z 6. klasy wytłumaczy o czym mówię.
 przeczytaj to jeszcze raz i pomyśl, jeżeli potrafisz, jakim idiotą trzeba być aby takie coś napisać. zrozumiałeś? jeżeli nie, to *** pod jakąś podstawówkę, to ci koleś z 6. klasy wytłumaczy o czym mówię. rozwiń
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 08:46
Dziękujemy dojna zmiano!
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 06:59
Co to znaczy resort kultury. Konkretnie przecież za tym stoją nazwiska ? kto jest taki mądry kto chce tak ograbić Polaków.???????????????
Avatar
polak i Patriota .... / 5 września 2017 o 00:18
"W naszym regionie samorządy nie planują ....", Oczywiście że nie planują bo jeszcze do wyborów to totalna opozycyjność wobec słusznych uchwal strony rządowej. Oczywiście na pewno z tych podwyżek i opłat zwolniony się rodziny wielodzietne i takie gdzie jest określoną liczba potomstwa. Nowobogacka swołocz może płacić i dzielić się z narodem tym co uwłaszczyli na swoje potrzeby. Teraz nadeszła chwila żeby słusznie zabrać wszystko dzieciom beków i innych partyjnych. Kto był w partii to odebrać wszystko na 5 pokoleń na przód!
Avatar
good idea / 5 września 2017 o 00:10
Bardzo dobry pomysł samorządu!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! Uważają się, za nie wiadomo kogo,   jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele szkopy pierdziały po kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 23:35
dobra dobra. nie robcie sieczki w głowach ludziom. lpg tez miał kosztowac 3 zł za litr po wejsciu ustawy, a kosztował maks 2.5 i to w zimie kiedy zawsze cena rosnie. teraz jest 1.9...a jaki lament był w mediach...to samo jest teraz z tymi parkingami
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 23:03
Zuk i tak poprze, ale na szczęście już nie ma poparcia
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 23:35
Macie swoją pisowską dobrą zmianę - szykują się do dojenia pieniędzy na 500+
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 15:06
"środowiska proekologiczne" - ZDELGALIZOWAC TYCH TERRORYSTÓW !!!!
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 11:25
A dlaczego nie 100 albo 200? Komunikacja miejska jest droga, miejsc parkingowych w mieście jak na lekarstwo... zdziwieni, że miasto się zatyka?
Avatar
abc / 5 września 2017 o 09:51
good idea napisał:
bardzo dobry pomysł samorządu!! niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! uważają się, za nie wiadomo kogo,  jakieś rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele szkopy pierdziały po kilkanaście lat. tymczasem w butach słoma.
 przeczytaj to jeszcze raz i pomyśl, jeżeli potrafisz, jakim idiotą trzeba być aby takie coś napisać. zrozumiałeś? jeżeli nie, to *** pod jakąś podstawówkę, to ci koleś z 6. klasy wytłumaczy o czym mówię.
 przeczytaj to jeszcze raz i pomyśl, jeżeli potrafisz, jakim idiotą trzeba być aby takie coś napisać. zrozumiałeś? jeżeli nie, to *** pod jakąś podstawówkę, to ci koleś z 6. klasy wytłumaczy o czym mówię. rozwiń
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 08:46
Dziękujemy dojna zmiano!
Avatar
Gość / 5 września 2017 o 06:59
Co to znaczy resort kultury. Konkretnie przecież za tym stoją nazwiska ? kto jest taki mądry kto chce tak ograbić Polaków.???????????????
Avatar
polak i Patriota .... / 5 września 2017 o 00:18
"W naszym regionie samorządy nie planują ....", Oczywiście że nie planują bo jeszcze do wyborów to totalna opozycyjność wobec słusznych uchwal strony rządowej. Oczywiście na pewno z tych podwyżek i opłat zwolniony się rodziny wielodzietne i takie gdzie jest określoną liczba potomstwa. Nowobogacka swołocz może płacić i dzielić się z narodem tym co uwłaszczyli na swoje potrzeby. Teraz nadeszła chwila żeby słusznie zabrać wszystko dzieciom beków i innych partyjnych. Kto był w partii to odebrać wszystko na 5 pokoleń na przód!
Avatar
good idea / 5 września 2017 o 00:10
Bardzo dobry pomysł samorządu!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! Uważają się, za nie wiadomo kogo,   jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele szkopy pierdziały po kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 23:35
dobra dobra. nie robcie sieczki w głowach ludziom. lpg tez miał kosztowac 3 zł za litr po wejsciu ustawy, a kosztował maks 2.5 i to w zimie kiedy zawsze cena rosnie. teraz jest 1.9...a jaki lament był w mediach...to samo jest teraz z tymi parkingami
Avatar