piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nowy rok wyśle żaków w XXII wiek

  Edytuj ten wpis

Odnowione akademiki, nowe aule i boiska, a do rąk - elektroniczne legitymacje. To wszystko czeka na studentów, którzy dziś rozpoczynają nowy rok akademicki.

Na początek wszystkie największe szkoły wyższe w naszym regionie zaczną wymianę tradycyjnych, papierowych legitymacji studenckich na plastikowe dokumenty, podobne do kart kredytowych. W tym tygodniu elektroniczne legitymacje dostaną wszyscy studenci pierwszych lat w publicznych uczelniach.
- U nas to ok. 2,5 tys. osób. Studenci starszych roczników będą wymieniali legitymacje w kolejnych miesiącach - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej.
- Ci najbardziej gorliwi będą mogli dostać nowy dokument jeszcze w tym roku kalendarzowym. Pod warunkiem, że zapłacą za wymianę 17 zł - dodaje Beata Górka, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Za to już teraz elektroniczne legitymacje dostaną pierwszoroczniacy, czyli ponad 4 tys. osób.
Na razie legitymacje będą służyły jako dokument uprawniający do studenckich ulg i jako karty biblioteczne. Przystosowane do tego biblioteki mają już m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i politechnika. - Na KUL to kwestia kilku miesięcy - zapewnia Górka.
Wtedy studenci UMCS będą już mogli używać legitymacji także do kontaktów z dziekanatem. Jeszcze w tym roku akademickim na wszystkich wydziałach uniwersytetu staną specjalne kioski. Dzięki nim i legitymacjom studenci będą mogli wysłać do dziekanatu podanie, umówić się z wykładowcą czy sprawdzić termin egzaminu.
UMCS szykuje na ten rok więcej zmian. Uczelnia wystawi na sprzedaż budynek Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz akademik przy ul. Zana. A w zamian rozpocznie przygotowania do budowy nowego Instytutu Informatyki i tworzenia projektów nowego campusu, który powstanie na terenach powojskowych między ul. Głęboką i al. Kraśnicką.
Z kolei Akademia Rolnicza po koniec tego roku akademickiego odda do użytku kompleks sportowy z basenem u zbiegu ul. Głębokiej i Raabego. Za to już teraz nowe obiekty sportowe otrzymają studenci UMCS (w ciągu miesiąca gotowe będą nowe, tartanowe boiska przy ul. Langiewicza) i PL (w parku z tyłu uczelni już można korzystać z nowych kortów tenisowych).
Sporo zmieniło się też w akademikach, których większość w wakacje była remontowana. - Najwięcej pieniędzy zainwestowaliśmy w Amora, no i oczywiście w Jowisz, najnowocześniejszy akademik w Lublinie - tłumaczy Marta Lakutowicz, kierownik osiedla akademickiego UMCS. Większość studentów wprowadziła się tam w miniony weekend.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
były student
ojciec
krzysiek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

były student
były student (2 października 2007 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
... a nic nie mówią o Feminie której remont jest obiecywany od ponad 6 lat i z roku na rok nic sie w tym domu studenckim nie robi...standard mieszkaniowy nie wzrasta, a opłata rośnie
Rozwiń
ojciec
ojciec (1 października 2007 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WSTYD REKTORZE UMCS!!!ZACHĘCAM DZIENNIKARZY DW DO ODWIEDZENIA DS FEMINA...WSTYD REKTORZE!!!GDZIE JEST SANEPID, LUDZIE, ALE SYF!!! KTO DOPUŚCIŁ TEN AKADEMIK DO EKSPLOATACJI W ROKU AKADEMICKIM 2007/08...!?W NIEDZIELĘ KWATEROWAŁEM SYNA, COŚ OKROPNEGO, REKTORZE... ŚCIANY NIE BYŁY MALOWANE OD 3-4 LAT, MEBLE I WYPOSAŻENIE Z LAT 70, DOSŁOWNIE WSZYSTKO ROZPADA SIĘ, WYKŁADZINY TO JEDEN SYF, PŁYTKI PCV NA PODŁODZE...DRODZY DZIENNIKARZE PÓJDŹCIE TAM, NAPISZCIE COŚ!!! PÓJDŹCIE NA 6 PIETRO... W DS FEMINA GROZI EPIDEMIA, TE CZARNE Z BRUDU WYKŁADZINY...!!!ZA CO PŁACI SIĘ 230 ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE, 10 LITRÓW FARBY W MARKECIE PLUS MALOWANIE DA NAM OKOŁO 100 ZŁOTYCH... CZY PRZED PAŹDZIERNIKIEM POKOJE NIE POWINNY ZOSTAĆ CHOĆ RAZ "OCHLAPANE"!?W KRAKOWIE Z POKÓJ NA AGH W DROGIM KRAKOWIE PŁACI SIE TYLKO 10 ZŁOTYCH WIĘCEJ, POKÓJ BYŁ ODMALOWANY, W CENIE JEST DOSTĘP W INTERNETU, KAZDY STUDENT MA SWÓJE BIURKO... A W LUBLINIETĄ SPRAWĄ POWINNA ZAINTERESOWAĆ SIĘ PROKURATORA, KTO TEN OBIEKT DOPUŚCIŁ BOWIEM DO EKSPLOATACJI /SANEPID.../NARAZIE DZIAŁAM ANONIMOWO, POPRZEZ FORMA LUBELSKICH GAZET, PRZY BRAKU DZIAŁAŃ ZE STRONY WŁADZ UCZELNI ZŁOŻĘ DONIESIENIEM DO PROKURATURY O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA, ZARÓWNO PRZEZ KOGOŚ Z ADMISTRACJI AKADEMIKA, JAK RÓWNIEŻ PRACOWNIKÓW SANEPIDU!!!
Rozwiń
krzysiek
krzysiek (1 października 2007 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciężkie jest życie studenta, ale poprawia się;) Widziałem program dr Joanny Muchy z PO, w którym dużo miejsca poświęca środowisku akademickiemu, zagłosuję na nią i czekam na dalsze zmiany!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!