wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Nowy stadion w Lublinie będzie przynosił straty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2011, 16:14
Autor: Dominik Smaga

Dawna cukrownia przy ul. Krochmalnej - tutaj ma powstać nowy stadion
Dawna cukrownia przy ul. Krochmalnej - tutaj ma powstać nowy stadion

5 milionów złotych rocznie będzie musiał dokładać lubelski Ratusz do utrzymania miejskiego stadionu przy ul. Krochmalnej. To wstępna prognoza. Dziś dowiemy się za to, jakie firmy są zainteresowane budową obiektu i jakiej żądają zapłaty.

Całkowite koszty utrzymania stadionu mają wynosić ok. 24 miliony zł. Same koszty eksploatacyjne, takie jak opłaty za energię, podatek od nieruchomości, czy też pensje pracowników sięgną 6 mln złotych. Kolejne 12 milionów zł pochłonie zakup i obsługa imprez sportowych i kulturalnych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze 6 mln zł na amortyzację obiektu.

Z 24 mln zł miasto zdoła uciułać 19 mln zł. Na taką kwotę zostały wyliczone możliwe przychody ze sprzedaży biletów, wynajmu zlokalizowanych w budynku stadionu: siłowni, sauny, sali treningowej, sali konferencyjnej i lokali gastronomicznych czy też przychodów z reklam. Pozostałe 5 mln zł miasto będzie musiało dołożyć z własnej kasy.

Część radnych obawia się, że faktyczna kwota, którą będzie trzeba wyłożyć może okazać się większa. – Mam poważne wątpliwości, czy stadion będzie w stanie wygenerować 19 mln zł przychodu. Moim zdaniem może to być bardzo trudne – mówi Jadwiga Mach, miejska radna PiS.

– Nie potrafię odnieść się do tych założeń, bo formułowali je specjaliści i należy przyjąć, że wiedzieli co piszą – twierdzi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Nie jesteśmy Manchesterem, ani Liverpoolem i takiego przychodu jak tam u nas nie będzie i nie wykluczam zwiększania przychodów poprzez wynajmowanie stadionu na imprezy kulturalne, tak jak teraz wynajmowana jest hala Globus.

Dla porównania: na opłacenie kursów autobusów i trolejbusów Zarząd Transportu Miejskiego ma na cały bieżący rok 47 mln zł, o 4 mln zł mniej, niż w zeszłym roku. Dlatego tnie rozkłady zmniejszając liczbę kursów.

Same koszty zaprojektowania i budowy stadionu szacowane są na 155 mln zł. Ile faktycznie wyniosą – okaże się po przetargu. Oferty od firm zainteresowanych takim kontraktem Ratusz ma otworzyć dziś. Później wybierze najlepszą ofertę. – Zakładamy, że stanie się to przed upływem 4 tygodni – informuje Mirosław Kalinowski z Urzędu Miasta.

Na ten rok w kasie miasta na budowę zarezerwowano 15,6 mln zł. Już w grudniu podczas prac nad budżetem radni proponowali wiele cięć w tej puli, które w sumie oznaczałyby rezygnację z inwestycji.
Nowy obiekt ma być stadionem typowo piłkarskim. Jego zadaszone trybuny pomieszczą 15,5 tys. widzów. Sektor gości będzie oddzielony od pozostałych trzymetrową barierą z przezroczystych płyt.

Całe wyposażenie sektorów ma być przytwierdzone do podłoża tak, by nie dało się go wyrwać. W zachodniej trybunie powstanie budynek. Wykonawca dostanie pół roku na opracowanie projektu stadionu, zaś sama budowa musi się zakończyć najpóźniej we wrześniu 2013 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
peter68
elektryk
katalist
(58) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

peter68
peter68 (29 października 2011 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko, że stadion w Kielcach ma oświetlenie 1400 lx a nasz ma mieć tylko 400 lx. Jak więc może spełniać w ogóle normy FIFA i UEFA? To skandal i za trzy razy większe pieniądze!!Kto zarządza tym miastem...nawet takie Kielce i Białystok czy Przemyśl nasz przerastają. Hańba dla Lublina
Rozwiń
elektryk
elektryk (26 kwietnia 2011 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobrze, że lobby pis załatwiło nam najbardziej nowoczesną cukrownię w kraju. Teraz budujemy moloch, który nam będzie przynosił traty - czy mi się wydaje czy lubelszczyzna ciągle pod prąd?
Rozwiń
katalist
katalist (20 marca 2011 o 23:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='j' timestamp='1300097406' post='450168']
każdy kto ma rozum widzi jak jest napisany artykuł i w jakim kontekście. Nikt nie zapyta jak gigantyczne pieniądze wydawane sa na szkoły wydające tysiące bezrobotnych, ile kasy wydawane jest na plany np budowy tunelu, remnot zygmuntowskich czy idiotyczne budowanie dróg jak trasa zieolna donikąd, budowa pseudoamfiteatru w ludowym czy toru rowerowego.Wystarczy sprzedać kresową, lublinainkę i zygmuntowskie. I miasto odzyska z dużą przebitką na plus kase. Trudno się dziwi pisowi. pruszkowski nawet nie zgłosił lublina do walki do euro bo się nie da. Jeden z liderów tez ruchu ostatnio w wywidzie stwierdził że zgłaszanie do walki o stolice kultury to też się nie da. Jak się nie da i nie można to po co tacy ludzie są wpolityce
[/quote]

To może zgłośmy Lublin na organizatora olimpiady zimowej, bo przecież się da. No pewnie zgłosić zawsze się da, ale trzeba myśleć realnie. Te bzdurne inwestycje i niegospodarność, o których piszesz to oczywiście prawda, ale budowa stadionu tu i teraz to taka sama bzdura. Niech władze Lublina w końcu zaczną coś robić, żeby tu powstawały nowe przedsiębiorstwa, miejsca pracy. Wtedy i drużyny będą miały sponsorów i będzie można pomyśleć o stadionie.
Rozwiń
jon
jon (15 marca 2011 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1300091148' post='450110']
wedlug mnie i nie tylko mnie jestes niedojebem.
[/quote]
twoja opinia potwierdza to co pisał zbigniewosz o tzw. kibicach
Rozwiń
CukrowNIK
CukrowNIK (14 marca 2011 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='MOLIBDEN' timestamp='1300128470' post='450375']
Jakich inwestorów odstraszamy? Stadion ma budować miasto (miasto więc będzie inwestorem), nie sądzę żeby odstraszony Lublin uciekł z ... Lublina. ;P Gdyby ten stadion chciał budować podmiot prywatny za swoją kasę to droga wolna, może budować nawet za 500 milionów, ba, miasto powinno mu nawet za darmo tę działkę odstąpić. No ale cóż, widać chyba się nie opłaca i nie jest to super dochodowe skoro inwestorzy nie biją się o umożliwienie im takiej inwestycji.

Podsumowując - jest wiele inwestycji, które są niedochodowe, ale miasto powinno zastanowić się czy naprawdę lepiej niż na drogi, udział w innym projekcie dofinansowań UE nie jest lepszy niż pakowanie kasy we wkład własny dla budowy obiektu, który będzie służył w 90% łysym baranom, którzy po meczu nabzdryngoleni tanimi trunkami będą mazać po elewacjach, niszczyć samochody i dokonywać innych drobnych przestępstw. Abstrahując od tego, że stadion to nie będzie dochodowy biznes...
[/quote]

Widzisz, pic polega na tym, że on uwierzył, iż decyzja o budowie stadionu była podyktowana spełnieniem jego oczekiwań.
Uwierzył tak mocno, że zapomniał, iż minimum 50 mln marży trafi do "zdzicha".
50 mln jest taką kwotą, która potrafi przyprawić o zawrót głowy pierwszą piątkę z listy najbogatszych Forbes'a, a co mówić o przeciętnym mieszkańcu lubelszczyzny, który takiej kwoty nawet przez 100 pokoleń nie będzie w stanie odłożyć...

To jest dokladnie jak z likwidacją Cukrowni Lublin, która ostatni rok rozrachunkowy swojej działalności zamknęła zyskiem w wysoskości 18 mln netto, a zakochani w PO winić za to chcą wszystkich tylko nie sprawującą wtedy władzę koalicję rzadzącą.

To tak jakby czyjś dziadek miał płacić alimenty za owoc grzechów syna lub wnuka...

18 milionów zysku i decyzja o likwidacji - taki scenariusz, to się nawet w głowach komunistów nie mieścił i to w sytuacji gdy wcześniej zrestrukturyzowano i zmodernizowano Cukrownie Lublin przy udziale środków UE.

Dobrze, że chociaż Hans o tym nie wie bo by jeszcze jaką III wojnę światową rozpętał - a może, to źle???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (58)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!