niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe targowisko przy ul. Ruskiej? Miasta na razie nie stać. Projekt trafił na półkę

Dodano: 30 listopada 2017, 18:30
Autor: Dominik Smaga

Na półkę odłożony został projekt nowego targowiska przy Ruskiej. Ratusz uznał, że miasta na razie nie stać na budowę i inwestycja musi czekać na lepsze czasy. Sam projekt kosztował 140 tys. złotych. Czy kiedykolwiek zostanie zrealizowany?

Nowe targowisko przy ul. Ruskiej miało powstać naprzeciw istniejącego targu, a dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś działał prowizoryczny dworzec dla podmiejskich busów. Założenie było takie, by targ służył głównie osobom sprzedającym warzywa i owoce.

Projekt przewiduje prawie 70 dających się łączyć stoisk przykrytych wspólnym zadaszeniem, po części przezroczystym, a po części lustrzanym. Obiekt byłby podświetlony, w jego podziemiach znalazłby się parking dla prawie 30 aut. W planie są też toalety i niewielki plac, na którym można by przysiąść, umyć zakupione owoce i je zjeść.

Budowa takiego targu była zapowiadana już dawno. – Powinna się zakończyć do późnej wiosny – twierdził początkowo prezydent Krzysztof Żuk. Uściślijmy: chodziło o wiosnę roku 2017.

Jednak w budżecie miasta na ten rok nie znalazły się pieniądze na nowy targ. Ratusz nie wykluczał, że pojawią się w ciągu roku. Nic z tego. – Zdecydowaliśmy wpisać inwestycję do przyszłorocznego budżetu – oznajmiła latem Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Również ta deklaracja jest już nieaktualna, bo w ogłoszonym przez prezydenta projekcie budżetu Lublina na rok 2018 też nie ma ani grosza na urządzenie nowego targowiska przy ul. Ruskiej.

– Szacunkowy koszt budowy targu z podziemnym parkingiem i sanitariatami został określony na poziomie blisko 5 mln zł – wyjaśnia Krzyżanowska. – To za dużo, by miasto mogło ponieść ten koszt tylko z własnych środków. Szukamy możliwości, by sfinansować budowę hali w partnerstwie, jednak na razie nie ma żadnych ustaleń w tej sprawie. Innym rozwiązaniem byłoby wykonanie inwestycji w okrojonej wersji, na przykład bez parkingu podziemnego który znacznie podnosi koszty.

Na razie podatnicy zapłacili tylko za kompletną dokumentację projektową, która jest już gotowa i czeka na lepsze czasy. – Koszt dokumentacji wraz z nadzorem autorskim to ponad 140 tys. zł – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

• Przypomnijmy, że przeprowadzka targu warzywnego na drugą stronę ul. Ruskiej miała zapoczątkować szereg zmian w tej części Podzamcza. W miejscu zwolnionym przez dzisiejsze targowisko planowano budowę hali kupieckiej, do której mieliby się przenieść przedsiębiorcy działający w hali Nova i sąsiadującym z nią Bazarze. Opuszczając te miejsca kupcy zwolniliby grunt pod nową zabudowę dopuszczoną w uchwalonym już przez Radę Miasta planie zagospodarowania terenu.

Czytaj więcej o: Lublin Ruska targ targowisko
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyżbyśmy żyli w tropikach . Co za idiota to wymyślił . Porządny budynek ze ścianami z temperaturą wewnątrz tolerowaną przez towar, sprzedawców i kupujących w rejonie Targów Lubelskich w podobnej stylistyce. Boże skąd w Lublinie tyle spieprzonych chorych wizji . Odwalcie się z tym badziewiem od okolic Zamku Lubelskiego.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, wybudujcie w końcu porządną halę targową. Jak w każdym cywilizowanym mieście na świecie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spokojnie. Te zadanie pojawi się jak poprzednio w przedwyborczym budżecie 2018.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowe targowisko przy ul. Ruskiej? Miasta na razie nie stać. Ale 13 mln na nowy (dobry) deptak to miasto ma. Masakra. Żuk chce wywalić 13 mln na remont dobrego deptaku a nie ma 5 mln na nowy targ choć stary straszy i śmierdzi od lat. Żuk marnuje kasę lublinian. Władze w lublinie to dramat..
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cóż za wysyp troli pisowskich a jeden głupszy od drugiego, prezesie może by lepiej płacić swoim podnóżkom, żeby chodź troche z sensem pisali?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!