poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Obchody PKWN były legalne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2006, 20:09

Lubelska prokuratura odmówiła wczoraj wszczęcia śledztwa w sprawie uroczystości upamiętniających Manifest PKWN. Doszła do wniosku, że uczestniczący w nich działacze SLD nie propagowali ustroju totalitarnego.

Kilkunastu działaczy i sympatyków SLD złożyło kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Lublinie w 62. rocznicę ogłoszenia manifestu i wkroczenia do Lublina w 1944 r. Armii Czerwonej. Piotr Zawrotniak, przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Lublinie, w swoim przemówieniu wyliczał pozytywne strony PKWN.
Ukarania uczestników uroczystości domagały się organizacje kombatanckie. Prokuratura przez kilka tygodni prowadziła tzw. czynności sprawdzające. – Oceniliśmy, że złożenia kwiatów i przemówienia nie można uznać za propagowanie ustroju totalitarnego – mówi Urszula Komor, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Lublin Północ.
Prokuratura powołała się na orzeczenie Sądu Najwyższego, według którego publiczne chwalenie jakichś poglądów nie oznacza automatycznie ich propagowania. Przestępstwem jest wzywanie do poparcia ustroju totalitarnego, a uczestnicy lubelskich uroczystości tego nie robili.
Pokłosiem obchodów będzie sprawa sądowa, którą Zawrotniak wytoczył Wojciechowi Wierzejskiemu, posłowi LPR. Działacz SLD poczuł się dotknięty tym, że poseł za wystąpienie na obchodach, nazwał go „stalinowskim zwyrodnialcem”. (er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!