czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Obchody rocznicy Unii Lubelskiej. Zobacz, co dzieje się na KUL

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2009, 11:48

Relacja z obchodów Unii Lubelskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczelnia nadaje dziś tytuł Doktora Honoris Causa KUL przedstawicielom narodów litewskiego, estońskiego, ukraińskiego, polskiego, łotewskiego i białoruskiego.

Aby odświeżyć wciśnij klawisz F5

14.45

Dwa pozostałe, zaplanowane doktoraty nie zostały dziś wręczone, bo prezydenci Estonii i Łotwy nie przyjechali do Lublina. Pozostali uczestnicy uroczystości przeszli do stołówki KUL na obiad.

Godz. 14.30

Czwarty, ostatni dziś, doktorat trafił w ręce prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Laudację wygłaszała była marszałek Senatu i profesor KUL Alicja Grześkowiak.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pierwszy w moim kraju tytuł doktora honoris causa - zaczął Kaczyński, który jest już doktorem honoris causa m.in. Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego w Ułan Bator, Narodowej Akademii Administracji Państwowej w Kijowie i Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk w Seulu). - Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że ten tytuł otrzymuję właśnie na tym uniwersytecie i właśnie w tym towarzystwie. To dla mnie, jako prezydenta Polski, wielka rzecz.

- Odkąd wolą narodu zostałem prezydentem RP, staram się, mimo oporów i trudności, realizować politykę zbliżenia Polski, Ukrainy, Litwy i, w trudniejszych warunkach, Białorusi. To wszystko wymaga uporu i konsekwencji - podkreślił. - Muszę to powiedzieć: polityka wynikająca z interesów Polski i Polaków, Ukrainy i Ukraińców, Litwy i Litwinów, Białorusi i Białorusinów, to polityka, która może nam dać należne nam miejsce w Unii Europejskiej.

Godz. 14.10

Trzeci doktorat trafił do prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa.

- Jestem bardzo wzruszony, że stanę się członkiem społeczności do której należeli Jan Paweł II czy Czesław Miłosz. Przyjmę to wyróżnienie jako wyzwanie do dalszej pracy nad rozwijaniem stosunków między narodem polskim i litewskim. Dziś w sposób naturalny spinają się przeszłość i teraźniejszość, ale patrząc na młodzież na tej auli możemy być spokojni o przyszłość naszych narodów. Dziś Litwini i Polacy mają wiele powodów by na fundamencie solidarności i wolności budować nowe relacje. Powinniśmy być warci naszej wspólnej przeszłości, ideałów i wartości, o które walczyli nasi przodkowie - powiedział prezydent Adamkus.

Godz. 13.50

Jako drugi doktorat Honoris Causa KUL odebrał prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

- To dla mnie wielki zaszczyt. Stać w jednym szeregu zaczynającym się od Jana Pawła II, Helmuta Kohla, Romano Prodi, profesora Brzezińskiego i wielu innych wybitnych ludzi, którzy stali się autorami nowej Europy. Odbieram ten tytuł jako przedstawiciel narodu Ukraińskiego - podkreślił Juszczenko. - Dzisiaj na pytanie zadane na Ukrainie, kto jest największym przyjacielem Ukraińców w zjednoczonej Europie, większość odpowie, że Polak. Relacje między naszymi narodami stały się tak dobre, jak nigdy w historii. jako prezydent Ukrainy zrobię wszystko, żeby relacje między naszymi narodami się umacniały. Bo tak naprawdę bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!


Godz. 13.30

Jako pierwszy doktorat odebrał były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisłau Szuszkiewicz.

- Nie mogę uwierzyć, że to nie sen, że tak wysoko jestem odznaczony i uhonorowany - powiedział wyraźnie wzruszony prezydent Szuszkiewicz. - Słowa profesora Kłoczowskiego (który wygłosił laudację - red.) to dla mnie najwyższy honor. Nie zasługuję na nie, ale będę robić wszystko, żeby być takim, jak opisał mnie pan profesor. Będę pracował nad tym, żeby Białoruś weszła na drogę demokracji i praw człowieka. To będzie dla mnie najważniejsze zadanie w życiu.

Godz. 13

KUL włącza się obchody 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej nadając dziś tytuł Doktora Honoris Causa KUL.

- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, najstarszy uniwersytet w naszym mieście, sięgający swą pamięcią do dziejów prześwietnego Uniwersytetu Wileńskiego, pragnie włączyć się w upamiętnienie tego wydarzenia całą mocą swej tradycji i teraźniejszości, w celu umocnienia przyjaźni między narodami dawnej Rzeczypospolitej - czytamy w specjalnej uchwale Senatu KUL.

- Ofiarujemy ten doktorat w poczuciu uczestnictwa w szlachetnym akcie odnowienia historycznych więzi pomiędzy sąsiedzkimi narodami, którym Opatrzność pomogła uzyskać niepodległość i skierowała ich losy w stronę lepszej przyszłości. Tak oto rozumiemy dziś naszą misję służby Bogu i Ojczyźnie i w ten sposób pragniemy złożyć hołd odwiecznej Bożej Mądrości, Miłości i Miłosierdziu - czytamy dalej.

Godz. 12.30

Nie udał się protest kresowian. Kilkanaście osób stojących z transparentami przed wejściem głównym na KUL nawet nie zobaczyło prezydentów. Dygnitarze weszli bowiem na dziedziniec bocznym wejściem, myląc zarówno protestujących jak i dziennikarzy.

Teraz prezydenci są na dziedzińcu, gdzie odsłaniają tablicę "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". Za chwilę rozpocznie się uroczystość na auli.

Godz. 11.45

Wejścia do gmachu pilnuje kilkunastu funkcjonariuszy BOR.
Do środka wpuszczani są tylko ci, którzy mają akredytacje i zaproszenia. Każdy jest co najmniej dwa razy szczegółowo sprawdzany. Na miejscu jest już ok. 50 dziennikarzy.

Doktorat dla Wiktora Juszczenki wywołał protesty organizacji kresowych oraz ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Duchowny apelował do władz uczelni o wycofanie się z tego pomysłu i nie "gloryfikowanie zbrodniarzy z UPA i SS-Galizien i to w sytuacji, gdy tysiące pomordowanych na Kresach Polaków spoczywają w bezimiennych grobach". We wtorek środowiska kresowe protestowały przed gmachem KUL.

Dzisiaj przed schodami wejściowymi stoi kilkanaście osób protestujących przeciwko doktoratowi dla Wiktora Juszczenki. Trzymają transparenty m.in. z napisem "Doktorat dla Juszczenki - hańba dla KUL".

Prezydenci mają się pojawić na KUL-u ok. godz. 12.10.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
krzysztof0401
Pog Anka
Kirylejsky
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krzysztof0401
krzysztof0401 (7 lipca 2009 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to już nie katolicki, a banderowsko upowski uniwersytet im. bohaterów UPA
Rozwiń
Pog Anka
Pog Anka (2 lipca 2009 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
reKULtywacja czyli KORUPCJA:

Wiadomo jak przygotowywał się KUL do szumnych obchodów 440 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej - jednym z zadań była reKULtywacja małego paska zieleni - tuż przy chodniku. Zauważył to każdy - nawet KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJA SIE POLACY.
KULminacyją częścią całej imprezy był H.C. (d-raty Honoris causa). Nycz nie byloby dziwnego, gdyby nie cena jaką należało za nie zapłacić. We własnym zachwycie Pan Prezydent R.P. Lech Kaczyński zapomniał dodać, że - oprócz cech wymienionych w mediach – jest to najdroższy dla Niego tytuł! Aby coś takiego otrzymać trzeba było walnąć z państwowej kasy ponad 82 mln na KUL-awe badania „naukowe”. Pozostałe zaś uczelnie otrzymały znacznie mniej – na badania naukowe oczywiście:* KUL - Interdyscyplinarne Centrum Badań Naukowych - 82,3 mln zł
* UM w Lublinie - Centrum Innowacyjnych Technologii NanoBioMedycznych - 28,9 mln zł
* UM w Lublinie - laboratoria do badań nad biomateriałami - 11 mln zł
* UM w Lublinie - laboratoria do badań nad nowymi lekami - 38,3 mln zł
* PWSZ w Zamościu - Centrum Badań i Transferu Technologii - 10,5 mln zł
* Oddział AWF w Białej Podlaskiej - Regionalny Ośrodek Badań i Rozwoju w Białej Podlaskiej - 33 mln zł
* Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach - Centrum Badań Procesów Ekstrakcji Surowców Roślinnych - 10,8 mln zł
* Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie - Środowiskowe Laboratorium Energii Odnawialnej - 22,1 mln zł
* Gmina Janów Lubelski - uzbrojenie terenów inwestycyjnych - 11,1 mln zł
* Gmina Łuków - uzbrojenie terenów inwestycyjnych - 4 mln zł
* Województwo lubelskie - Park Naukowo-Technologiczny - 19

Nie pierwszy też raz KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC zwraca uwagę na brak poziomu intelektualnego na KUL-awej alma mater, a jedynie widać wilczy apetyty na kasę.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i SAC zauważa – tez nie pierwszy raz - , że badania u psychiatry KUL-awego i PAT-ologicznego półŚWIATkA NAUKOWEGO wyszłyby znacznie taniej niż oKULicznościowy H.C. dla Prezydenta R.P.
Czy jest to tylko cena za saprawowanie władzy? Jeśli tak – po dziwnych przypadkach w drodze na liturgię Brata Prezydenckiego Jarosława z pkresy premierostwa R.P.
Należało odśpiewać w katedrze lubelskiej w miejsce „Veni Creator” „BORze coś Polskę...”!
Szkoda też, że pozostałym Prezydentom ze Wschodu (niczym Mędrcom) wypadało zaproponować zwiedzane diecezji o KUL-ach w kamizelkach KUL-o odpornych.
Jak dobra nowina niesie następne uroczystosci w KUL-awej i PAT-ologicznej oprawie mają już w przedmiocie KUL-inarnym serwować skrydełka anielskie z grilla, w sosie z litanii do ww. świętych, w oplatkach czy tez w ciele pańskim...i maczane w krwi pańskiej podanej w diabelskich rogach. Skrzydełka anielskie oczywiście pieczone będą w piekielnym ogniu.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC zbyt późno podsunął ten pomysł, a sami KUL-awi i PAT-ologiczni z półŚWIAT(k)a NAUKOWEGO na to nie wpadli – mimo że dostali ponad 82 mln. na „badania naukowe”. Jednym słowem nie zdążyli nałapać odpowiedniej ilości Aniołów i nie wystarczyłoby dla wszystkich!
Skoro już o badaniach „naukowych” wartych ponad 82 mln(!!!) to od ponad 2000 lat nikt nie zauważyl, że Jezus nie istnieje, bo żaden gołąb nie był w stanie zerznąć żadnej kobity – w tym biblijnej Manki! Jest to typowa teroia PERPETUUM MOBILE, a ta sprawa nie należy zas do KUL-awego i PAT-ologicznego półŚWIAT(k)A NAUKOWEGO!
I tu powstanie KUL-ejna „NIE-boska KOMEDIA” p.t. „CUD MNIEMANY CZYLI JAK ZAMIENIĆ CZERWONE NA CZARNE” w wydaniu KZ NSZZ SOLIDARNOŚC ORGANISTÓW Mi ASC. I w tym tez miejscu zaznaczyć należy, że „CUDOW NI MA” - jak
mawiali dawni Polacy, bo watykańska teoria mówi, iż to COŚ Z NICZEGO, a od ponad 2000 lat zamieniają JEDNO NA DRUGIE (chorych na zdrowych; wodę na wino... od 1980 r. czerwone na czarne*) twierdząc, że to CUDA!!

Zostańcie z B(L)OGIEM!

Rektorem ASC jest *********** ***********, tel.+** *** *** ***; www.*************/*****.***; e-mail **********@*****.**

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)

(*) specjalnie dlaKUL-awej i PAT-ologicznej „inteligencji” PZPR na KLER! - czyż to nie cudowne?
Rozwiń
Kirylejsky
Kirylejsky (2 lipca 2009 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ks.Isakowicz-Zaleski jest bezkompromisowym sumieniem patriotycznego kleru polskiego, a 1 lipca br. po prostu uratował honor znacznej części mieszkańców Lublina, gdzie przecież mieszka tysiące nieświadomych potomków ~200tys. ofiar IIRzeczpospolitej z ok.4000 miejsc Wołynia i Galicji, w tym w większości dzieci, kobiet i starców, nie mających nawet mogił i upamiętnienia miejsc nieludzkiego ludobójstwa z krzyżem... gdy to do Lublina przybył Wiktor Juszczenko, który od kilku lat -aktywniej niż wszyscy dotychasowi przywódcy Ukrainy razem wzięci- czci tytułami "bohatera Ukrainy" pomnikami, patronatami, programami szkolnymi i publikacjami, Banderę, Szuchewycza, OUN-UPA, SSGalizien, by bezczelnie odebrać godność doktora h.c. Katolickiego Uniwersytetu!... i wygłosić zebranym na Pl.Litewskim mieszkańcom obłudne i haniebne przemówienie o przebaczeniu i pojednaniu... ale po proteście Ks.Isakowicza wyjechał bez słowa na Ukrainę, gdzie cieszy się "sławą" 2% poparcia obywateli Ukrainy!
Rozwiń
Aj
Aj (2 lipca 2009 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiSakiewicz napisał:
Ten ksiądz z brodą ostatnio zajmuje się wszystkim,ale nie tym co potrzeba.Dziwne że protestuje przeciwko nadaniu doktora h.c.
Kul to prywatna szkoła zwana uczelnią (ale dotowana bardzo wysoko przez państwo) może sobie nadawać doktoraty nawet zygotom (embrionom).
Jaka "uczelnia" tacy honorowi doktorzy.
Dla przypomnienia należy dodać,że KUL kończą ludzie którzy nigdy nie mieliświadectw maturalnych.Na KULu "robią" studia podyplomowe osoby,które nigdy nie miały dyplomu ukończenia studiów.Niepotrzebniue więc Isakiewicz protestuje.To tak samo jakby Rydzykowi zabronić nadawania jakichś dziwnych tytułów w jego szkole.

Chyba za dużo sobie pozwalasz. Sprawdziłeś wszystkich co do świadectw. Nie życzę sobie, żebyś mnie obrażał. Ja skończyłam KUL MAJĄC świadectwo maturalne zdobyte według wszelkich zasad zgodnych z prawem. Żal Ci? Co za ludzie, aby tylko komuś dopiec i obrazić. Jak ten świat ma być dobry. Tak jesteś lepiej wykształcony? Właśnie widać z Twojej wypowiedzi.
Rozwiń
mkb
mkb (2 lipca 2009 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nigdy więcej...
od dzisiaj nie daje składki na KUL w Wielkanoc i drugi dzień BN. Albo byli tam agenci SB co dla kasy i przywilejow współpracowali z komuną , albo tak jak teraz włażą do d...py preziowi i jego kumplom też dla kasy. To jest obrzydliwe, że taka uczelnia jak KUL tak obniża loty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!