Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lipca 2011 r.
20:32
Edytuj ten wpis

Obcokrajowcy w Lublinie. Są zachwyceni naszym miastem

0 6 A A
– Już nie mogę się doczekać wyjazdu do Krakowa, a potem do Warszawy, wreszcie poznam waszą stolicę –
– Już nie mogę się doczekać wyjazdu do Krakowa, a potem do Warszawy, wreszcie poznam waszą stolicę –

Znam najtrudniejszy język świata, więc postanowiłam nauczyć się drugiego pod względem trudności: polskiego – mówi Chinka, która spędza wakacje w Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Viola (takiego imienia używa w Polsce) na co dzień studiuje na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Ale tegoroczne lato spędza na kolejnej edycji Lata Polonijnego w Lublinie. Razem z prawie 270 osobami z 30 krajów z całego świata uczy się języka polskiego, poznaje polską historię i kulturę, zwiedza najciekawsze miasta.

– Chiński to mój ojczysty język, więc znam go dobrze. Ale słyszałam, że polski jest bardzo trudny. Lubię wyzwania, więc postanowiłam się go nauczyć – mówi (już po polsku). – Uczę się go na swojej uczelni. Dwa lata temu byłam na letnim kursie w Warszawie. A teraz przyjechałam do Lublina.

Drugi raz w Polsce jest też holenderka pochodząca z Hagi. – Mam chłopaka, który jest Polakiem – tłumaczy. – Na razie rozmawiamy w domu po angielsku, ale on zaczął uczyć się holenderskiego, a ja polskiego.

Wcześniej przez kilka miesięcy mieszkała we Wrocławiu. – Oba miasta są inne, ale oba bardzo mi się podobają – dodaje.
Lublinem jest za to zachwycona Albina, 19-latka z Armenii. – Jest piękny, czysty, zielony – zachwala studentka uniwersytetu w Erywaniu. – Na uczelni uczę się języków słowiańskich, w tym polskiego. Co ciekawe, mamy nawet polskich profesorów. Ale chciałam przyjechać do Polski, poznać i zobaczyć ten kraj na własne oczy.

– Już nie mogę się doczekać wyjazdu do Krakowa, mamy jechać pod koniec tygodnia – zapowiada Albina. – A potem do Warszawy, wreszcie poznam waszą stolicę.

Całą Polskę chciał poznać Hauke, Szwajcar również uczący się polskiego w Lublinie. – Przez kilka lat mieszkałem w Berlinie, a to przecież bardzo blisko polskiej granicy – mówi. – Tymczasem okazało się, że tak mało wiem o tym kraju. Zwłaszcza, gdy Polska została już członkiem Unii Europejskiej. Postanowiłem to zmienić.

– Język polski? Bardzo trudny – przyznaje Hauke. – Tym bardziej, że to pierwszy słowiański język, którego się uczę.

Szwajcar, podobnie jak większość uczestników letnich kursów, płaci za nie z własnej kieszeni. Albinie koszty pokrywa ambasada. – Ogłosili konkurs. Wystartowałam i wygrałam – tłumaczy.
Lato Polonijne potrwa do 24 lipca.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mistrz / 17 lipca 2011 o 11:41
Szczególnie im się podoba chaos reklamowy, żebracy, pijani na przystankach itd
Avatar
441 / 17 lipca 2011 o 10:31
mam nadzieje ze wszyscy tu jestescie bezplodni =/ wstyd.
Avatar
Gość / 17 lipca 2011 o 09:32
Pomieszkaliby w Lublinie dłużej niż kilka tygodni/miesięcy to by im się odwidziało.
Avatar
mieszkaniec / 17 lipca 2011 o 08:45
Chyba tylko ci z tzw. trzeciego świata, którzy pewnie do lublina przybyli na hulajnogach.
Avatar
gośc / 17 lipca 2011 o 07:57
Niech przjeżdzaja we wtorki i zostawiaja troche kasiorki!
Avatar
kolka / 17 lipca 2011 o 00:53
Niech przyjezdżają Chińczyki aby nie Hebrajczyki-ci dają nam w kość i mam ich dość.
Avatar
mistrz / 17 lipca 2011 o 11:41
Szczególnie im się podoba chaos reklamowy, żebracy, pijani na przystankach itd
Avatar
441 / 17 lipca 2011 o 10:31
mam nadzieje ze wszyscy tu jestescie bezplodni =/ wstyd.
Avatar
Gość / 17 lipca 2011 o 09:32
Pomieszkaliby w Lublinie dłużej niż kilka tygodni/miesięcy to by im się odwidziało.
Avatar
mieszkaniec / 17 lipca 2011 o 08:45
Chyba tylko ci z tzw. trzeciego świata, którzy pewnie do lublina przybyli na hulajnogach.
Avatar
gośc / 17 lipca 2011 o 07:57
Niech przjeżdzaja we wtorki i zostawiaja troche kasiorki!
Avatar
kolka / 17 lipca 2011 o 00:53
Niech przyjezdżają Chińczyki aby nie Hebrajczyki-ci dają nam w kość i mam ich dość.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szkolenia dla hodowców pokrzywdzonych przez ASF

Szkolenia dla hodowców pokrzywdzonych przez ASF 0 0

Hodowcy trzody chlewnej, jak również rolnicy z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń, wzięli udział w szkoleniach zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Cykl spotkań odbył się pod hasłem „Wsparcie alternatywnych form produkcji rolnej wobec ASF”.

Szansa dla firm na innowacyjne usługi

Szansa dla firm na innowacyjne usługi 0 0

Lubelscy przedsiębiorcy będą mieli kolejną okazję rozpocząć współpracę ze światem nauki. Przed nimi możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach konkursu „Bon na innowacje”.

Stypendia dla najlepszych sportowców

Stypendia dla najlepszych sportowców 0 0

327 młodych zawodników ma powody do radości: Marszałek przyznał im stypendia za wyniki osiągnięte w 2017 roku. Sportowcy otrzymali gratyfikacje finansowe ufundowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego, a łączna suma nagród to prawie 870 tys. zł!

Spotkania z Biznesem w regionie

Spotkania z Biznesem w regionie 0 0

W ramach cyklu Biznes Lubelskie najlepsi polscy specjaliści przeprowadzili szkolenia dotyczące zagadnień związanych z działalnością lokalnych przedsiębiorstw, zmian w przepisach podatkowych oraz opowiadali o mediacji, negocjacji i arbitrażu w biznesie

Rowerowe Lubelskie

Rowerowe Lubelskie 0 0

Masz w planach wycieczkę rowerową i nie wiesz, jaką trasę wybrać? Lubelskie trasy rowerowe to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek. Na Lubelszczyźnie czeka na Ciebie wiele ciekawych miejsc i zabytków. Fanów dwóch kółek zapraszamy na szlak rowerowy Green Velo, czyli „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, o długości ok. 2000 km!

Pomagając innym pomagasz sobie

Pomagając innym pomagasz sobie 0 0

Poprzez indywidualne rozmowy z pacjentkami wzmacniają w nich wiarę w możliwość pokonania choroby.

Most, na który czekaliśmy 76 lat
galeria

Most, na który czekaliśmy 76 lat 0 0

Budowa mostu na Wiśle, w miejscowości Kamień, łączącego województwo lubelskie z mazowieckim, to jedna z największych inwestycji w historii samorządu województwa. Jej koszt, wliczając drogi dojazdowe, wyniósł blisko 210 mln złotych.

Rząd chce mostu na Wiśle pomiędzy Janowcem a Kazimierzem. Samorządowcy: Kto za to zapłaci?

Rząd chce mostu na Wiśle pomiędzy Janowcem a Kazimierzem. Samorządowcy: Kto za to zapłaci? 9 0

Rząd chce mostu na Wiśle pomiędzy Janowcem a Kazimierzem Dolnym. Samorządowcy są sceptyczni, choć nie do końca negują potrzebę budowy przeprawy. Ale pytają – kto za to zapłaci?

Drobne usterki i wielkie awarie – kliknij po pomoc na Blisco

Drobne usterki i wielkie awarie – kliknij po pomoc na Blisco 0 0

Nikt chyba nie lubi sytuacji, kiedy coś przestaje działać tak, jak powinno. I nieważne, czy mamy do czynienia z pralką, która bezczelnie wypluwa wodę na podłogę, z gniazdkiem, które groźnie iskrzy przy każdej próbie nawiązania kontaktu, czy też z komputerem, z którego w tajemniczy sposób zniknęły ważne pliki. Pierwszy odruch w takich przypadkach jest zazwyczaj taki sam: zdenerwowanie połączone często z bezradnością. Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie szybko możemy znaleźć pomoc.

Marka Lubelskie - miejsce ma znaczenie

Marka Lubelskie - miejsce ma znaczenie 0 0

Do grona 60 przedsiębiorstw wyróżnionych certyfikatem „Marka Lubelskie”, oferujących wysokiej jakości produkty i usługi, wytwarzane w czystym ekologicznie regionie, z wykorzystaniem tradycyjnej wiedzy oraz najnowocześniejszych technologii, dołączyło kolejne 7. Przedstawiamy laureatów tegorocznej XII edycji przyznania certyfikatów Marka Lubelskie.

8. edycja ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal”

8. edycja ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal” 0 0

Zyskaj niepowtarzalną okazję promocji swojej gminy. Pokaż, że to właśnie Twój region jest idealnym miejscem do ulokowania inwestycji.

Fundusz unijny w walce z boreliozą

Fundusz unijny w walce z boreliozą 0 0

Już w tym miesiącu z Regionalnego Programu Operacyjnego ruszają bezpłatne badania profilaktyczne na boreliozę

Fabryka prądu ze słońca

Fabryka prądu ze słońca 0 0

W XVI w. nazywała się Borzyłówka i była niewielką, biedną wsią stanowiącą majątek zakonu paulinów rezydujących w pobliskiej Leśnej Podlaskiej. Dziś, już jako Bordziłówka, jest pionierem energii odnawialnej oraz dumą mieszkańców, na którą z zazdrością spoglądają inne gminy w regionie.

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 3 1

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 4 13

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!