piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Lublin

Oberwał pięścią od swojego kolegi

Dodano: 2 grudnia 2003, 17:08
Autor: Ewa Stępień

Czternastoletni chłopak został pobity w szkolnej ubikacji przez kolegę. Dostał pięścią w twarz. Kiedy upadał, uderzył potylicą w ścianę i stracił przytomność. – Ma obrzęk twarzy, stłuczone kości głowy – wyjaśnia prof. Jerzy Osemlak, kierownik Kliniki Chirurgii i Traumatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Takiej kumulacji ofiar rówieśniczych napadów w DSK jeszcze nie było. Leży w niej pięcioro pacjentów pobitych przez nieletnich przestępców. Do napadów doszło w szkole lub na ulicy.
Drugą ofiarą jest 15-latek pobity przez trochę starszego, młodego mężczyznę. Do zdarzenia doszło na jednym z lubelskich osiedli. Chłopak został uderzony w twarz. Stracił przytomność. Ma bóle głowy, zaburzenia równowagi, wymioty. – Kolejny to 15-letni chłopak, którego pobito wieczorem – mówi profesor Osemlak. – Stracił przytomność. Ma obrzęk twarzy, sińce pod oczami, skaleczoną wargę.
W klinice jest też 10-letni chłopiec, którego na placu zabaw poturbowali koledzy. Jak mówi prof. Osemlak chłopiec stracił przytomność, dokładnie nie pamięta okoliczności zajścia. Na twarzy i plecach ma ślady bicia. – Jest też dziewczyna – dodaje lekarz. – Ma 14 lat. Po zajęciach w szkole pobiły ją koleżanki, zabierając drobną sumę pieniędzy. Ma złamany nos, obrzęk twarzy i warg.
Fakt, że zjawisko agresji wśród nieletnich przybiera na sile potwierdza policja.
– W przypadku młodocianego sprawcy, czyli takiego, który nie przekroczył 17 roku życia nie mówi się o przestępstwie, ale o czynie karalnym – mówi podkomisarz Katarzyna Albera z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – I w jego przypadku stosuje się albo środki wychowawcze, np. upomnienie, nadzór rodziców, kuratora albo umieszczenie w zakładzie poprawczym – dodaje.
Policja uważa, że w temacie patologii wśród nieletnich robi wiele. – Mamy dobre rozeznanie zagrożeniem przestępczością nieletnich. Współpracujemy z psychologami i pedagogami – uważa Albera. – Policjanci biorą udział w spotkaniach informacyjno-edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.
TELEFONY ZAUFANIA: W LUBELSKIM KURATORIUM – 532-07-40, W POLICJI – 535-51-00

Rośnie agresja

W pierwszym półroczu tego roku na terenie szkół i internatów województwa lubelskiego zanotowano 475 przestępstw z użyciem przemocy. W tym 24 czyny, w wyniku których ofiara doznała uszczerbku na zdrowiu, 2 czyny skierowane przeciwko wolności seksualnej, 19 rozbojów, w tym jeden z użyciem niebezpiecznego narzędzia, 90 wymuszeń rozbójniczych, w tym pieniędzy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24