niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Oberwał pięścią od swojego kolegi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2003, 17:08
Autor: Ewa Stępień

Czternastoletni chłopak został pobity w szkolnej ubikacji przez kolegę. Dostał pięścią w twarz. Kiedy upadał, uderzył potylicą w ścianę i stracił przytomność. – Ma obrzęk twarzy, stłuczone kości głowy – wyjaśnia prof. Jerzy Osemlak, kierownik Kliniki Chirurgii i Traumatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Takiej kumulacji ofiar rówieśniczych napadów w DSK jeszcze nie było. Leży w niej pięcioro pacjentów pobitych przez nieletnich przestępców. Do napadów doszło w szkole lub na ulicy.
Drugą ofiarą jest 15-latek pobity przez trochę starszego, młodego mężczyznę. Do zdarzenia doszło na jednym z lubelskich osiedli. Chłopak został uderzony w twarz. Stracił przytomność. Ma bóle głowy, zaburzenia równowagi, wymioty. – Kolejny to 15-letni chłopak, którego pobito wieczorem – mówi profesor Osemlak. – Stracił przytomność. Ma obrzęk twarzy, sińce pod oczami, skaleczoną wargę.
W klinice jest też 10-letni chłopiec, którego na placu zabaw poturbowali koledzy. Jak mówi prof. Osemlak chłopiec stracił przytomność, dokładnie nie pamięta okoliczności zajścia. Na twarzy i plecach ma ślady bicia. – Jest też dziewczyna – dodaje lekarz. – Ma 14 lat. Po zajęciach w szkole pobiły ją koleżanki, zabierając drobną sumę pieniędzy. Ma złamany nos, obrzęk twarzy i warg.
Fakt, że zjawisko agresji wśród nieletnich przybiera na sile potwierdza policja.
– W przypadku młodocianego sprawcy, czyli takiego, który nie przekroczył 17 roku życia nie mówi się o przestępstwie, ale o czynie karalnym – mówi podkomisarz Katarzyna Albera z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – I w jego przypadku stosuje się albo środki wychowawcze, np. upomnienie, nadzór rodziców, kuratora albo umieszczenie w zakładzie poprawczym – dodaje.
Policja uważa, że w temacie patologii wśród nieletnich robi wiele. – Mamy dobre rozeznanie zagrożeniem przestępczością nieletnich. Współpracujemy z psychologami i pedagogami – uważa Albera. – Policjanci biorą udział w spotkaniach informacyjno-edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą.
TELEFONY ZAUFANIA: W LUBELSKIM KURATORIUM – 532-07-40, W POLICJI – 535-51-00

Rośnie agresja

W pierwszym półroczu tego roku na terenie szkół i internatów województwa lubelskiego zanotowano 475 przestępstw z użyciem przemocy. W tym 24 czyny, w wyniku których ofiara doznała uszczerbku na zdrowiu, 2 czyny skierowane przeciwko wolności seksualnej, 19 rozbojów, w tym jeden z użyciem niebezpiecznego narzędzia, 90 wymuszeń rozbójniczych, w tym pieniędzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!