poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Obok lotniska Lublin pojawią się land arty Jarosława Koziary

  Edytuj ten wpis

Artysta zapowiada, że tworzenie land artu najchętniej rozpocząłby wiosną przyszłego roku. (Maciej Ka
Artysta zapowiada, że tworzenie land artu najchętniej rozpocząłby wiosną przyszłego roku. (Maciej Ka

Z okien samolotów lądujących w Świdniku będziemy podziwiać land art, czyli naziemny obraz. – To będzie czysta sztuka, a nie propaganda – zastrzega Jarosław Koziara, lubelski artysta plastyk.

– Zdecydowaliśmy, że na terenach zielonych koło lotniska znajdą się land arty. To będzie wielka gratka dla pasażerów, którzy podczas lądowania będą mogli oglądać z góry niezwykłe obrazy w ziemi – mówi Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin. – Jesteśmy dogadani z Jarosławem Koziarą, który je wykona. Artysta ma przedstawić nam swoją koncepcję.

Jarosław Koziara przyznaje, że jest po rozmowach z portem. A pomysł, choć jeszcze nie przypieczętowany umową, nabiera realnych kształtów.

– Jesteśmy umówieni na lot kontrolny, żeby z góry zobaczyć teren, na którym mógłby powstać land art – mówi Jarosław Koziara. – Muszę dokładnie wiedzieć, jaką przestrzeń mam do zagospodarowania, od tego uzależniam formę obrazu. Idea jest świetna, niespotykana, teraz zostaje tylko kwestia dostosowania jej do wszystkich obostrzeń wynikających z sąsiedztwa lotniska.

Land arty, to, najprościej mówiąc, wielkie ziemne obrazy wysiane z roślin lub wyryte w formie rowów. Efekt artystyczny widoczny jest z góry. Jarosław Koziara od ponad dziesięciu lat tworzy land arty na łące w Janowcu. Przedstawiały dotąd m.in. węże, rybę i ptaka skupione wokół źródła, czy też symbole solarne: słońce, księżyc i gwiazdę. Jak pisze na swojej stronie artysta obrazy te z czasem ewoluują, wyglądają różnie w zależności od pory roku i dnia. Jeden z ostatnich land artów Koziary powstał w Wąwolnicy. Wysiany z czerwonej koniczyny przedstawia samolot w skali jeden do jeden.

A jaki obraz zobaczymy lądując w Świdniku?

– Będzie on związany z Lubelszczyzną – zapowiada Jankowski.

Ale to nie jest oczywiste. – Chciałbym, żeby to była czysta sztuka, a nie propaganda. Jeśli uczynimy z tego powierzchnię reklamową, będzie to smutne – odpowiada Koziara.

Istotne przy tworzeniu land artu będą na pewno uwarunkowania związane z lotniskiem. – Obraz powstanie wzdłuż pasa startowego, to będzie długa i wąska powierzchnia, w którą będę musiał wpasować land art. Już wiem, że nie będę mógł wysiać roślin kwitnących, żeby nie przylatywały do nich ptaki – to ze względu na bliskość pasa startowego. Ale myślę o zbożach, które zmieniają kolor i świetnie kontrastują z zieloną trawą – opowiada Koziara.

Artysta zapowiada, że tworzenie land artu najchętniej rozpocząłby wiosną przyszłego roku. – To by się dobrze łączyło z nową wegetacją roślin – mówi.
LAND ART

Inaczej sztuka ziemi. Działalność artystyczna, której obszarem działania jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Jest ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu, lub wykorzystaniem naturalnych procesów (erozja, czynniki atmosferyczne) dla stworzenia działania, obiektu o charakterze artystycznym.

Nawiązuje do megalitycznych budowli kamiennych w Stonehenge w Anglii, czy tajemniczych wzorów na pustyni Nazca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ravajas@wp.pl
S Y L W E S T E R
jancyś
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ravajas@wp.pl
ravajas@wp.pl (29 października 2012 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślę, że najciekawszym land-artem byłby ogromny, wysiany przed progiem pasa startowego, napis PULL UP!
Rozwiń
S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (15 października 2012 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
-------------------- P O W A R I O W A L I K O M P L E T N I E ! ------------------------------------- Zbyt dużo pieniędzy, czyni zawroty w głowach na lotnisku Świdnik im.Sołtysa Kierdziołka !. Powariowaliście już kompletnie ! kto z Pasażerów będzie podczas lądowania patrzył przez okno na ..."art Kierdziołka" ? gdy podczas podchodzenia do lądowania wszyscy zajęci są ...pakowanie się do wyjścia !. Najpiękniejszym wido kiem jest orgianalna piękna lubelszczyzna , nie trzeba lubelszczyżnie "podmalunków art" . Piękna Nasza Polska Cała a LUBELSZCZYZNA NAJPIĘKNIEJSZA !.
Rozwiń
jancyś
jancyś (15 października 2012 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaka tam to "nowość i niespotykana idea"?
Wystarczyło w szkole na lekcjach uważać to byście wiedzieli o Peru i płaskowyżu Nazca.
Rozwiń
Juhas
Juhas (15 października 2012 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak. Od zboża przecież ptaki uciekają.
Rozwiń
adg
adg (15 października 2012 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WIELKI CEBULARZ - to było by coś
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!