poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Od dzisiaj działa nowa, większa Strefa Płatnego Parkowania. Co się zmieniło?

Dodano: 1 lipca 2016, 06:51
Autor: Dominik Smaga

Od dziś większa jest Strefa Płatnego Parkowania. Na przyłączonych do niej ulicach obowiązują opłaty niższe od tych w ścisłym centrum, gdzie za postój zapłacimy więcej, niż dotychczas. Nie zmienia się to, że za parkowanie trzeba płacić od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 17, a bilet lub abonament musi leżeć za szybą w widocznym miejscu

Nowa strefa dzieli się na dwie części: A i B. Najprościej da się to wyjaśnić tak: podstrefa A to obszar, gdzie już wcześniej za postój trzeba było zapłacić w parkomacie. Na mapie oznaczona jest na czerwono. Podstrefa B, oznaczona na zielono, obejmuje ulice, które do strefy zostają przyłączone dopiero teraz. Uwaga! Mieszkańcy strefy nie są zwolnieni z opłat, muszą kupować bilety jak pozostali, chyba że wykupią sobie specjalny, o wiele tańszy abonament.

Tu taniej, tu drożej

W „czerwonej” podstrefie A za parkowanie zapłacimy więcej, niż dotychczas. W „zielonej” części B postój jest tańszy.

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że z biletem lub abonamentem na tańszą strefę nie można zostawić samochodu w tej droższej. Jeśli to zrobią, zostaną potraktowani jak gapowicze. Nie ma za to przeszkód, by z biletem lub abonamentem na droższą podstrefę zostawić samochód w tańszej.

Tylko na chwilkę

Jeśli mamy do załatwienia krótką sprawę, nie musimy kupować od razu biletu na całą godzinę postoju. W droższej podstrefie można opłacić 16 minut płacąc 80 groszy. W tej tańszej części płacąc 50 groszy możemy stać kwadrans.

Bilety

Bilet kupuje się na jeden postój, z góry określając jak długo on potrwa. Po przekroczeniu tego czasu bilet traci ważność i kierowca staje się gapowiczem.

Zakupu można dokonać na dwa sposoby. Za pośrednictwem aplikacji mobilnych CityParkApp i MobiParking, albo w parkomacie przyjmującym bilon i karty płatnicze. Instrukcja korzystania z parkomatu - poniżej. Jeśli urządzenie jest nieczynne lub niesprawne, trzeba szybko znaleźć inne.
Na zakup jest 5 minut od zaparkowania auta.

Abonamenty

To coś w rodzaju biletów okresowych. Mają trzy podstawowe rodzaje. Każdy przypisany jest do konkretnego pojazdu.

Dla wszystkich kierowców przeznaczone są abonamenty „A” miesięczne, półroczne i roczne. Cena zależy dodatkowo od tego, czy kupujemy kartonik na tańszą, czy droższą podstrefę. Abonament „A” można kupić w Biurze Strefy Płatnego Parkowania, które mieści się przy Bernardyńskiej 6 i jest czynne w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 17.30.

Dla mieszkańców strefy przeznaczone są (ważne od trzech do dwunastu miesięcy) abonamenty „M” w cenie 100 zł pozwalające zostawić auto (o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony) wyłącznie na wpisanych na kartoniku ulicach w najbliższym sąsiedztwie miejsca zamieszkania.

Dla niepełnosprawnych przewidziano abonamenty „N” na auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony, które ważne są przez miesiąc (opłata 4 złote), ale można je sobie z góry wykupić na dłuższy czas, maksymalnie na osiemnaście miesięcy.

O abonamenty „M” i „N” można wnioskować bezpośrednio w Zarządzie Dróg i Mostów przy Krochmalnej 13j (od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30 do 15.30), albo złożyć wniosek w biurze strefy przy Bernardyńskiej, skąd dokumenty i tak zostaną przekazane do Zarządu Dróg i Mostów.

Kto nie płaci

Z opłat za parkowanie, oprócz motocyklistów, zwolnieni są użytkownicy pojazdów samochodowych z napędem elektrycznym, albo hybrydowym (potwierdzonym stosownym wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu) o emisji dwutlenku węgla poniżej 100 g/km określonej w świadectwie homologacji lub świadectwie zgodności WE dla kompletnych pojazdów.

Właściciele takich elektryków i hybryd mogą parkować za darmo pod warunkiem, że wyrobią sobie specjalny identyfikator w Zarządzie Dróg i Mostów.

Bez opłat mogą parkować pojazdy służb komunalnych (tylko przy pracy), taksówkarzy (tylko na postojach) i osób wykonujących przewozy osób niepełnosprawnych trwale oznakowanymi pojazdami.
Z opłat zwolnieni są też posiadacze kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, ale wyłącznie (!) na miejscach zarezerwowanych dla oznaczonych w ten sposób pojazdów.

Parkomat

Nowe urządzenia różnią się od tych używanych do tej pory. Po pierwsze wymagają podania numeru rejestracyjnego auta. Wpisać można cokolwiek, ale tylko podając prawdziwy numer gwarantujemy sobie możliwość złożenia reklamacji w przypadku, gdy bilet spadnie z deski rozdzielczej i nie zostanie zauważony przez kontrolera, który wystawi nam wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej.
Parkomaty przyjmują bilon (10, 20, 50 groszy oraz 1, 2 i 5 zł), a także płatności kartą, w tym zbliżeniowe.

Gapowicz płaci

Opłata dla gapowiczów wynosi 50 zł. Na opłatę narażają się osoby, które zostawią auto nie mając biletu lub abonamentu, posłużą się nieważnym biletem lub abonamentem, przekroczą opłacony czas parkowania, staną w droższej strefie z biletem na tańszą, albo posiadając abonament „M” zostawią pojazd na ulicy, która nie została wymieniona na ich kartoniku.
Mniej, bo 30 zł zapłacą ci, którzy przekroczyli czas parkowania, a opłatę dodatkową wnieśli w ciągu 7 dni od wezwania.

Cennik podstrefy A

Minimalna opłata: 80 gr za 16 min
Jedna godzina: 3,00 zł
Dwie godziny: 6,60 zł
Trzy godziny: 10,90 zł
Cztery godziny: 13,90 zł
Pięć godzin: 16,90 zł
każda godzina powyżej trzeciej: 3 zł
Bilet dobowy: 20 zł
Abonament „A” miesięczny: 200 zł
Abonament „A” półroczny: 900 zł
Abonament „A” roczny: 1600 zł

Cennik podstrefy B

Minimalna opłata: 50 gr za 15 min
Jedna godzina: 2,00 zł
Dwie godziny: 4,40 zł
Trzy godziny: 7,20 zł
Cztery godziny: 9,20 zł
Pięć godzin: 11,20 zł
każda godzina powyżej trzeciej: 2 zł
Bilet dobowy: 15 zł
Abonament „A” miesięczny: 150 zł
Abonament „A” półroczny: 750 zł
Abonament „A” roczny: 1300 zł

 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 lipca 2016 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zabawne, że nikt nie pomyśli o kurierach którzy codziennie wykonują zaopatrzenie do sklepów i osób prywatnych, zatrzymując auto niekiedy kilkadziesiąt razy dziennie w różnych miejscach strefy...żenada...
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2016 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co ze starymi kartami przedplaconymi do parkomatow ??
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 23:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podziękujmy radnym PiS. Bo oni mają większość i rządzą w naszym mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 23:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parkomat przyjmuje tylko 3 zł niższej wartości nie chce - parkomat na Placu Katedralnym. Szlag mnie mało nie trafił.
Rozwiń
Robert
Robert (1 lipca 2016 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziś każdy ma praktycznie smartfona, jeśli nie ma to może zapłacić smsem. Mobi Parking lub inny Sky Cash i płacę tylko za tyle minut ile stoje bo wysiadając z samochodu wybieram START a wracając STOP. Ot i filozofia. Ale czego się spodziewać jak internet w telefonie, smartfon służy do face buce AAAAAAAAAAa na Sky Cash mogę tgeż płacić za kino, komunikacje miejską w całym Polandzie Może ktoś skorzysta 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!