Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2015 r.
15:00

Od lipca część ul. Żmigród zamknięta dla samochodów. Mieszkańcy urządzą to miejsce

0 25 A A

Od 1 lipca część ulicy Żmigród zostanie zamknięta dla samochodów. To m.in. efekt walki mieszkańców, którzy zbierali podpisy pod tą inicjatywą. W piątek do pomysłu przychylił się prezydent miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Noc Kultury przyspieszyła tę decyzję. Impreza pokazała, że Żmigród jest piękny, fascynujący i klimatyczny. Kiedy pojawiła się inicjatywa mieszkańców, nie zastanawiałem się ani chwili – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, który na wczorajsze spotkanie z dziennikarzami przyszedł z kartką „Popieram pieszy Żmigród”.

Od lipca droga będzie zamknięta dla aut od wjazdu z ul. Królewskiej do pierwszych podwórek. Na początku ulicy pojawią się słupki. Zakaz ruchu nie obejmie jednak rowerzystów. Ruch rowerowy na całej długości ulicy będzie dwukierunkowy. Na wjeździe w ul. Żmigród od strony Bernardyńskiej pojawi się znak informujący, że ulica jest strefą zamieszkania. Oznacza to, że na drodze będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 20 km/h i bezwzględne pierwszeństwo pieszych.

Mieszkańcy cieszą się, że miasto przychyliło się do ich pomysłu. Jednym z ich głównych argumentów było bezpieczeństwo dzieci.

– Jestem bardzo zadowolona z tej decyzji! Tutaj codziennie bawi się moje 6-letnie dziecko. Prosiliśmy kierowców, żeby zwalniali, ale zdarzały się sytuacje, że wyzywali nas od patologii. Teraz będzie lepiej. Może postawimy tutaj ślizgawkę albo piaskownicę i ławeczki. Będzie także więcej zieleni – zapowiada Aneta Siarkowska, mieszkanka Żmigrodu.

– To świetne rozwiązanie. Myślałem, że zamknięcie tej drogi potrwa ze dwa lata, a tu już jest decyzja. Błyskawicznie! Chciałbym, żeby na ulicy pojawił się tor do gry w kapsle. Będę grał codziennie – śmieje się Krzysztof Chmiel. Jego żona zapowiada, że wspólnie pomogą zaaranżować to miejsce, np. sadząc kwiaty.

Miasto czeka teraz na pomysły, w jaki sposób urządzić nową przestrzeń. – Czekamy na propozycje mieszkańców i jesteśmy w stanie pomóc w projektach, które zgłoszą. Nie chcemy animować tej przestrzeni bez nich – deklaruje Krzysztof Żuk. – Liczymy, że Dom Słów (instytucja działająca przy Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” – dop. red.) także włączy się w tę inicjatywę, ponieważ ma ciekawą ofertę edukacyjną – dodaje.

Pomysł zamknięcia Żmigrodu pojawił się już w 2014 roku. Inicjatywa odżyła po tegorocznej Nocy Kultury. W czasie imprezy zamknięta dla aut droga zamieniła się w jedno z najoryginalniejszych miejsc dzięki wystawie „Świeciuchy”. Wyjątkową instalację stworzył Jarosław Koziara i Niezależna Grupa Projektowa Piękno Panie. Na całej długości ulicy nad głowami przechodniów zawieszono kilkaset lampionów wykonanych z sukienek. To przekonało mieszkańców do walki o zamknięcie drogi na stałe. Po imprezie na Facebooku pojawiła się strona Pieszy Żmigród (dziś lubi ją ponad 940 osób). Mieszkańcy zebrali także podpisy pod petycją

Sonda: Jak oceniasz decyzję o zamknięciu fragmentu ul. Żmigród?

Liczba głosów: 554
54.51%
Dobra decyzja
37%
Zła decyzja
8.48%
Nie mam zdania

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 czerwca 2015 o 19:51
Podobno mają tu być knajpy i to jest powód. Starówka się rozszerza. A ruch dla rowerów jako dzieciaty mieszkaniec to raczej bym drżał - rowery w obu kierunkach, a jeden spoko z górki. Będzie się działo.... POPIERAM PIESZY ŻMIGRÓD!
Avatar
Gość / 22 czerwca 2015 o 11:11
Dzieciaki będą teraz mogły w zimie na sankach tam zjeżdżać. A swoja drogą ciekawe ile tam dzieci mieszka?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 15:13
to duzy krok w strone cywilizowania tego zułka - w pierszym otoczeniu starego miasta - sznasa na ozywienie takze bernardynskiej.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 13:33
Wybierzcie na prezydenta ponownie Prószkowskiego , powróci wam kraina mlekiem i miodem płynąca .
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 09:06
na zdjeciu ŻUK i Pietrasiewicz prawda ze są podobni do siebie,zarowno wyglądem jak i pochodzeniem,mysleniem i dązeniem, idą ręka w rękę
Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 21:48
Prezydent Żuk jako entuzjasta zamknięcia ruchu na Żmigrodzie, a dwa miesiące wcześniej zmobilizował swoich posłusznych po radnych do uchwalenia planu zagospodarowania kwartałów ulic i placów wokół PD, tak by można w jego miejsce wybudować nową wielką galerię handlową z podziemnym parkingiem dla 250 samochodów klientów galerii. Ale,żeby te samochody dojechały do tego parkingu trzeba przebudować dwa lata temu przebudowaną dużymi nakładami ulicę Narutowicza. Przebudowując Narutowicza kierowano się ideą ograniczenia ruchu samochodów na tej ulicy. Jezdnię ulicy zawężono do dwóch pasm ruchu dzięki czemu na pl. Wolności i placu pomiędzy teatrem a kościołem ss. brygidek pojawiło się więcej powierzchni dla pieszych. Ale projekt nowej galerii z podziemnym parkingiem wymaga poszerzenia jezdni na skrzyżowaniu ul. Narutowicza z ul Kapucyńską. Aktualne wąska jezdnia ul. Narutowicza została by zakorkowana samochodami skręcającymi w Kapucyńską, do parkingu pod galerią. Ale czego to nie załatwi prezydent Żuk: poszerzy jezdnie na tym skrzyżowaniu tak, że przechodnie będą przyciśnięci do ścian teatru jeszcze bardziej niż przed ostatnią przebudową, a co najważniejsze uzyskał obietnicę wspaniałomyślnej partycypacji w kosztach feralnej przebudowy inwestora galerii. A ja się pytam: a co z pieniędzmi, które miast wydało na modernizację ul. Narutowicza, z której korzystamy dzisiaj? Co z idę ograniczenia ruch samochodów w XVIII mieście? Co z budową parkingu pod Arkadami, który miał rozwiązać, w dużym stopniu, problem dojazdu indywidualnych samochodów do centru? Cóż, prezydent wie, kto i co w Lublinie rządzi.
Prezydent Żuk jako entuzjasta zamknięcia ruchu na Żmigrodzie, a dwa miesiące wcześniej zmobilizował swoich posłusznych po radnych do uchwalenia planu zagospodarowania kwartałów ulic i placów wokół PD, tak by można w jego miejsce wybudować nową wielką galerię handlową z podziemnym parkingiem dla 250 samochodów klientów galerii. Ale,żeby te samochody dojechały do tego parkingu trzeba przebudować dwa lata temu przebudowaną dużymi nakładami ulicę Narutowicza. Przebudowując Narutowicza kierowano się ideą ograniczenia ruchu samochodów na tej ulicy... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 13:20
Szkoda, że jakoś prośbę 8 tys. mieszkańców, aby pod oknami bloków nie stawiać spalarni odpadów, a następnie spalarni na biomasę p. Prezydent ma gdzieś.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 12:41
Jak mnie śmieszy to pustosłowie Żuka, te slogany: ulica klimatyczna, fascynująca, piękna. Panie zmień pan sobie okulary. Parę ruder, zaświnione bohomazami mury, rachityczne płoty i brak dbałości o czystość, rzeczywiście jest się czym fascynować... takie żukowe pierdu pierdu.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2015 o 23:54
Jak na "żulicę" ze Żmigrodu to fajna ta blondyna, chociaż leciwa ;)
Avatar
Karol / 19 czerwca 2015 o 23:29

decyzja bardzo dobra .

ruszyć du pska !

p.s.

reklama - okna i drzwi , proponuję na Wieżę Trynitarską

Avatar
Gość / 23 czerwca 2015 o 19:51
Podobno mają tu być knajpy i to jest powód. Starówka się rozszerza. A ruch dla rowerów jako dzieciaty mieszkaniec to raczej bym drżał - rowery w obu kierunkach, a jeden spoko z górki. Będzie się działo.... POPIERAM PIESZY ŻMIGRÓD!
Avatar
Gość / 22 czerwca 2015 o 11:11
Dzieciaki będą teraz mogły w zimie na sankach tam zjeżdżać. A swoja drogą ciekawe ile tam dzieci mieszka?
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 15:13
to duzy krok w strone cywilizowania tego zułka - w pierszym otoczeniu starego miasta - sznasa na ozywienie takze bernardynskiej.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 13:33
Wybierzcie na prezydenta ponownie Prószkowskiego , powróci wam kraina mlekiem i miodem płynąca .
Avatar
Gość / 21 czerwca 2015 o 09:06
na zdjeciu ŻUK i Pietrasiewicz prawda ze są podobni do siebie,zarowno wyglądem jak i pochodzeniem,mysleniem i dązeniem, idą ręka w rękę
Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 21:48
Prezydent Żuk jako entuzjasta zamknięcia ruchu na Żmigrodzie, a dwa miesiące wcześniej zmobilizował swoich posłusznych po radnych do uchwalenia planu zagospodarowania kwartałów ulic i placów wokół PD, tak by można w jego miejsce wybudować nową wielką galerię handlową z podziemnym parkingiem dla 250 samochodów klientów galerii. Ale,żeby te samochody dojechały do tego parkingu trzeba przebudować dwa lata temu przebudowaną dużymi nakładami ulicę Narutowicza. Przebudowując Narutowicza kierowano się ideą ograniczenia ruchu samochodów na tej ulicy. Jezdnię ulicy zawężono do dwóch pasm ruchu dzięki czemu na pl. Wolności i placu pomiędzy teatrem a kościołem ss. brygidek pojawiło się więcej powierzchni dla pieszych. Ale projekt nowej galerii z podziemnym parkingiem wymaga poszerzenia jezdni na skrzyżowaniu ul. Narutowicza z ul Kapucyńską. Aktualne wąska jezdnia ul. Narutowicza została by zakorkowana samochodami skręcającymi w Kapucyńską, do parkingu pod galerią. Ale czego to nie załatwi prezydent Żuk: poszerzy jezdnie na tym skrzyżowaniu tak, że przechodnie będą przyciśnięci do ścian teatru jeszcze bardziej niż przed ostatnią przebudową, a co najważniejsze uzyskał obietnicę wspaniałomyślnej partycypacji w kosztach feralnej przebudowy inwestora galerii. A ja się pytam: a co z pieniędzmi, które miast wydało na modernizację ul. Narutowicza, z której korzystamy dzisiaj? Co z idę ograniczenia ruch samochodów w XVIII mieście? Co z budową parkingu pod Arkadami, który miał rozwiązać, w dużym stopniu, problem dojazdu indywidualnych samochodów do centru? Cóż, prezydent wie, kto i co w Lublinie rządzi.
Prezydent Żuk jako entuzjasta zamknięcia ruchu na Żmigrodzie, a dwa miesiące wcześniej zmobilizował swoich posłusznych po radnych do uchwalenia planu zagospodarowania kwartałów ulic i placów wokół PD, tak by można w jego miejsce wybudować nową wielką galerię handlową z podziemnym parkingiem dla 250 samochodów klientów galerii. Ale,żeby te samochody dojechały do tego parkingu trzeba przebudować dwa lata temu przebudowaną dużymi nakładami ulicę Narutowicza. Przebudowując Narutowicza kierowano się ideą ograniczenia ruchu samochodów na tej ulicy... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 13:20
Szkoda, że jakoś prośbę 8 tys. mieszkańców, aby pod oknami bloków nie stawiać spalarni odpadów, a następnie spalarni na biomasę p. Prezydent ma gdzieś.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 12:41
Jak mnie śmieszy to pustosłowie Żuka, te slogany: ulica klimatyczna, fascynująca, piękna. Panie zmień pan sobie okulary. Parę ruder, zaświnione bohomazami mury, rachityczne płoty i brak dbałości o czystość, rzeczywiście jest się czym fascynować... takie żukowe pierdu pierdu.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2015 o 23:54
Jak na "żulicę" ze Żmigrodu to fajna ta blondyna, chociaż leciwa ;)
Avatar
Karol / 19 czerwca 2015 o 23:29

decyzja bardzo dobra .

ruszyć du pska !

p.s.

reklama - okna i drzwi , proponuję na Wieżę Trynitarską

Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 24

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 13

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 11

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 109 7

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 8 2

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.