poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Odda dyplom KUL, bo uczelnia wyróżniła apb Wielgusa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2008, 15:17

Znany reżyser teatralny Stefan Szaciłowski jest oburzony wyróżnieniem abp. Wielgusa przez KUL. Zapowiedział, że odda swój dyplom.

Mam wrażenie, że pycha i cynizm przesłoniły prostą, ale jakże prawdziwą zasadę, by dobro dobrem, a zło złem nazywać - napisał w liście do rektora uniwersytetu Szaciłowski, komentując przyznanie nagrody Towarzystwa Naukowego KUL abp. Stanisławowi Wielgusowi.

Na początku ub. roku abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego. Kościelna komisja historyczna, która zbadała teczkę duchownego w IPN, uznała, że współpracował z SB.

A 4 kwietnia tego roku, przy owacjach wypełnionej po brzegi największej auli KUL, Wielgus, wieloletni profesor i rektor uniwersytetu, odebrał Nagrodę im. Ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2007. Od 1974 roku przyznaje ją Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL, za "wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.

Szaciłowski, reżyser i absolwent KUL, napisał do obecnego rektora ks. Stanisława Wilka: "Zdumienie, niesmak, oburzenie! Takie właśnie odczucia towarzyszyły mi, gdy czytałem enuncjacje prasowe na ten temat i oglądałem telewizyjne relacje.

Wszak, gdy Jan Paweł II 9 czerwca 1987 roku na dziedzińcu KUL wołał: >Uniwersytecie! Alma Mater! Służ Prawdzie! Jeśli służysz Prawdzie - służysz Wolności (…)<, ks. prof. S. Wielgus nadal współpracował z policją polityczną, służąc systemowi kłamstwa i zbrodni z powodów jedynie sobie znanych. W tej sytuacji, po namyśle - nie mogąc inaczej wyrazić mego oburzenia i sprzeciwu - postanowiłem zwrócić na ręce księdza rektora dyplom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”.

- To nie była łatwa decyzja, o czym świadczy choćby czas od wręczenia tej nagrody do wysłania mojego listu do księdza rektora - komentuje Stefan Szaciłowski. - To moja prywatna reakcja na to, co się stało. Wymawiając w nazwie imię Jana Pawła II, szczycąc się tym, że Papież był u nas profesorem, pewnych rzeczy nie powinniśmy robić.

Reżyser wysłał list w środę. Na biuro rektora ks. Wilka trafi prawdopodobnie dzisiaj. - Będziemy się mogli do niego odnieść dopiero po jego otrzymaniu - wyjaśnia Beata Górka, rzecznik KUL.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
missJonasz
nemo
żak
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

missJonasz
missJonasz (21 kwietnia 2009 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"O CZŁOWIEKU, KTÓRY SIĘ KUL-om NIE KŁANIAŁ":

Sam Pan Reżyser Szaciłowski powinien znać taka pozycje literatury rosyjskiej. Po wilu latach nastapiła zmiana mentalności społeczeństwa, wymarło pokolenie pamietające II wojne światową i zmieniła sie relacja patriotyzmu.
Po obaleniu komuny i wszystkiego co było znia związane wymknął sie kosciół jako siedlisko i koncentracja wszystkiego co było związane z komuną!
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z Katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO SMIEJA SIE POLACY proponuje bardziej współczesne rozwiązania protestacyjne - NIE ODDAWAĆ DYPLOMÓW np. KUL-U czy ODZNACZEŃ, a chować je jako dokumenty potwierdzające zdobyta wiedze wraz z jej efektami jako pamiątkę!
KUL-awa teoria i tak już długo nie pociągnie w zderzeniu z internetem, w którym głoszona jest właściwa prawda, a nie tylko prawda boża nie mająca nic wspólnego z żadna prawdą, potwierdzajaca jedynie stara prawdę, która okreslano kościół - SCHIZMA - pochodząca od bujnej wyobraźni u podstaw, której jest schizofrenia!
Występujące od ponad miesiąca wstrząsy ziemi odczuwalne nawet w Lublinie, a majace związek z trzęsieniem ziemi w L'Aquli i Afganistanie nadszarpnęły nie tylko budynki Lublina (pękające ściany, fundamenty...), ale tez mase kosciołów - w tym katedrę.
Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że występujące wstrząsy nie oszczędziły nawet KUL-u i widac pokrzywione podpory wejścia głównego i popękaną elewację głównej fasady KUL-u. KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC jest święcie przekonany, że żaden święty wykładowca tych problemów nie zauważył będąc uzbrojonym w ufność boską!

Zostańcie z B(L)OGIEM..

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)
Rozwiń
nemo
nemo (21 kwietnia 2009 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~jurek~ napisał:
A NIECH ODDAJE, BO NIE JEST GODZIEN POSIADANIA DYPLOMU KATOLICKIEJ UCZELNI. PROFESOR WIELGUS JUŻ ODPOKUTOWAŁ SWOJE WINY (A KTO NIE JEST BEZ WINY?) A PRAWDZIWY KATOLIK JUŻ DAWNO WYBACZYŁBY PROFESOROWI. TAKIE BYŁY CZASY, NIE MA SIĘ CO DZIWIĆ, ŻE LUDZIE POSTĘPOWALI NIE ZAWSZE GODNIE. TRZEBA BYŁO DZIESIĘCIOLECI ŻEBY MOZNA BYŁO SOBIE POZWOLIĆ NA AKT ODWAGI I ODMÓWIĆ WSPÓŁPRACY, NIE KAŻDY MÓGŁ TAK POSTĄPIĆ, NIE WSZYSCY MUSZĄ BYĆ BOHATERAMI. JA PROPONUJĘ, ŻEBY TEN PAN ODDAŁ RÓWNIEŻ ŚWIADECTWO MATURALNE, ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I PRZEDSZKOLA, PRZECIEŻ JEGO NAUCZYCIELE KOLABOROWALI Z ZNP I SŁUCHALI POLECEŃ POLITRUKÓW. DZISIAJ TO MOŻE SOBIE OGŁASZAĆ, ŻE ODDAJE ŚWIADECTWO, A GDYBY SPRÓBOWAŁ POMYSLEĆ O TYM W LATACH 50-TYCH TRAFIŁBY JESLI NIE NA ŁUBIANKĘ TO PRZYNAJMNIEJ NA RAKOWIECKĄ 2 I CZEKAŁBY ODWILŻY 1956 ROKU. WSTYD PANIE ARTYSTO!!!

ODPOKUTOWAŁ ?? GDZIE?..KIEDY?....JAK? PODAJ PRZYKŁAD POKUTY WIELGUSA!!!
Rozwiń
żak
żak (21 kwietnia 2009 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten PAN powinien oddać ten dyplom NATYCHMIAST!!!! Najczęściej TAKIE NIeUZASADNIONE obelgi RZUCAJĄ WŁAŚNIE LUDZIE KTÓRZY W AGENTURZE SIEDZIELI PO USZY- NA KUL TAKICH LUDZI BYŁO DUŻO !!!!POTRAFILI NAWET STUDIOWAĆ TEOLOGIĘ!!!
Rozwiń
Waldek
Waldek (26 kwietnia 2008 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego KUL wspiera donosicieli i obrońców PRL-u mieniących się Katolikami?
Rozwiń
Waldek
Waldek (26 kwietnia 2008 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~Antoni~ napisał:
Jestem absolwentem KUL-u i bardzo dziękuję senatowi mojej uczelni za postawę i wyróżnienie ks. arcybiskupa Stanisława to nie jest żadną formą rekompensaty za bierność w czasie minionym, każdy z krzykaczy obwiniających ks. rektora niech popatrzy w swoje biografie nie dostrzeze "belki"Pewnie najlepiej donosić na przyjaciół i wspierać PRL a dodatkowo mienić się Katolikiem! hahaha obłuda KUL-u sięga zenitu!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!