niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Oddacie nasze 8 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2007, 17:49

Sąd Najwyższy: urzędnicy z Ratusza bezprawnie opodatkowali opłaty za wieczyste użytkowanie. Urząd naliczał VAT przez dwa lata. Uzbierało się tego 8 milionów zl.

Wczorajsza rozprawa przed Sądem Najwyższym, dotyczyła spółki Pergranso, która ma w wieczystym użytkowaniu tereny przy ul. Zana, na których dziś stoi hipermarket . W spór z Ratuszem weszła przed trzema laty.
W marcu 2004 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy. W Lublinie urzędnicy zinterpretowali je na niekorzyść mieszkańców i przedsiębiorców. Obłożyli VAT-em umowy zawarte przed wejściem w życie ustawy. I rozesłali 30 tysiącom użytkowników wieczystych faktury podwyższone o 22 procent. Opłaty naliczali w ten sposób również w kolejnym roku. Kilku właścicieli - między innymi Pergranso - się zbuntowało, wnieśli opłaty ale bez VAT. Prawnicy Ratusza wytoczyli im procesy.
Najpierw Ratusz przegrał w lubelskich sądach. Sędziowie uznali, że wszyscy, którzy podpisali umowy na wieczyste użytkowanie przed majem 2004 roku, VAT-u płacić nie powinni. Radcy Ratusza nie dali za wygraną i od przegranej z Pergranso odwołali się do Sądu Najwyższego. Wczorajszy dzień przyniósł im ostateczną klęskę.

Ale urzędnicy spodziewali się niekorzystnego orzeczenia. I już w tym roku nie żądali od użytkowników wieczystych VAT. Nic jednak nie wspomnieli o nadpłaconym podatku w latach poprzednich.
- Mam działkę. Przez dwa lata dostawałam rachunki (233 zł) powiększone o 50 zł VAT - mówi pani Maria, mieszkanka Lublina. - W tym roku przyszła goła zapłata bez VAT. Pomniejszyłam ją o te 100 zł, które nadpłaciłam w poprzednich latach.
W urzędzie obliczają, że trzeba będzie zwrócić około ośmiu milionów złotych. Wypłata nie obciąży miejskiego budżetu, bo Ratusz będzie mógł potem odzyskać pieniądze z urzędu skarbowego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!