sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Oddajcie nasze miliony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2006, 19:24

Urzędnicy z Lublina bezprawnie opodatkowali tysiące mieszkańców i przedsiębiorców. Teraz czas na rewanż. Do odebrania jest około 4 milionów złotych pobranych niesłusznie z tytułu użytkowania wieczystego gruntów

Wszystko zaczęło się w marcu 2004 roku. Właśnie weszły w życie nowe przepisy nakładające obowiązek opodatkowania VAT-em opłat za wieczyste użytkowanie. W Lublinie urzędnicy zinterpretowali je na niekorzyść mieszkańców i przedsiębiorców. Obłożyli podatkiem umowy zawarte przed wejściem w życie ustawy. I rozesłali faktury podwyższone o 22 procent. Opłaty naliczali w ten sposób również w kolejnych latach. Niemal wszyscy płacili bez szemrania. Tylko kilka firm się wyłamało. Miasto podało je do sądu. Przegrało. - Sąd we wszystkich sprawach orzekł, że nie było podstaw prawnych do obciążania wieczystych użytkowników podatkiem VAT - mówi Mariusz Tchórzewski, przewodniczący wydziału cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie. - Wyroki są prawomocne.

Choć orzeczenia dotyczą konkretnych firm, to podważają zastosowaną przez urzędników zasadę. Sądy w każdej sprawie dochodziły do wniosku, że urzędnicy samowolnie złamali warunki umowy. To miasto powinno odprowadzać podatek od opłaty ustalonej w umowie, a nie obciążać nim innych.
W Lublinie wieczystymi użytkownikami gruntów są liczne firmy i tysiące osób, które np. mają na nich postawione garaże. Nawet jeśli VAT wynosi tylko kilkanaście złotych rocznie, to i tak taka kwota z biegiem lat urasta do poważnej sumy.
Pierwszy, niekorzystny dla urzędników z Lublina, prawomocny wyrok zapadł przed dwoma miesiącami. Mimo to Urząd Miasta wciąż wysyła mieszkańcom wezwania do uiszczenia podatku VAT. I nie wie jeszcze nawet, czy zrezygnuje z jego naliczania, ani w jaki sposób zwróci bezprawnie pobrane pieniądze. - Jeszcze nie widziałem uzasadnień tych wyroków - mówi Andrzej Jedziniak, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami UM w Lublinie. - Proszę zadzwonić za kilka dni to zajmę w tej sprawie stanowisko.

Według naszych obliczeń od połowy 2004 roku Ratusz naliczył za wieczyste użytkowanie około dwadzieścia milionów złotych. W tym około cztery miliony VAT-u. Jeśli nie odda ich dobrowolnie, sąd może zasypać lawina pozwów o zwrot pieniędzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!