piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Odkrycia lubelskich archeologów

Dodano: 8 sierpnia 2002, 18:04
Autor: (pap, maro)

Kości wymarłych zwierząt, pozostałości obozowiska z późnego paleolitu (10 tys. lat przed n.e.) i neolityczne cmentarzysko z czwartego tysiąclecia p.n.e. odkryli archeolodzy z Katedry Archeologii UMCS w Pawłowie koło Zawichostu (woj. świętokrzyskie).

– Na starszym z odsłoniętych stanowisk, w miejscu, gdzie wykonywano z krzemienia narzędzia, znaleziono ponad 10 tys. zabytków krzemiennych, a także kości renifera oraz mamuta lub nosorożca włochatego – mówi dr Marek Florek z sandomierskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków.
Badania archeologów koncentrują się obecnie na odtworzeniu krajobrazu tamtych terenów u schyłku epoki lodowej (plejstocenu), bowiem – według naukowców – znacznie różnił się od współczesnego.
Na drugim stanowisku, ze środkowego neolitu, badane jest cmentarzysko ludności tzw. kultury pucharów lejkowatych. Dotychczas odkryto tam trzy duże grobowce zbiorowe z konstrukcjami drewnianymi i kamiennymi oraz kilkanaście grobów pojedynczych w obstawach kamiennych. W zachodniej części tego, ponad 80-metrowej długości megalitycznego grobowca, należy się spodziewać kolejnych pochówków jednostkowych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!