wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Odnawiają elewację archikatedry

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2009, 20:27

Rozpoczyna się remont elewacji lubelskiej archikatedry. Fronton świątyni zostanie odnowiony i będzie w nowym kolorze. Jakim? Efekt w… połowie grudnia.

Docelowo odnowiona zostanie cała elewacja katedry. Robotnicy ustawili już rusztowania wokół frontowych kolumn. W najbliższych tygodniach pojawią się tam specjaliści od renowacji zabytków.

- Przeprowadzą badania konserwatorskie - mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry. - Fronton trzeba oczyścić i odtworzyć jego pierwotny barokowy kolor. W tej chwili rozpoczynamy wstępne prace i szykujemy się do badań.

Konieczne będzie również przeprowadzenie prac kamieniarskich. Renowacji poddane zostaną wszystkie detale architektoniczne. Możliwe, że mury katedry trzeba będzie ocieplić i nieco wzmocnić.

Lubelska bazylika mocno ucierpiała w czasie II wojny światowej. Tylko we wrześniu 1939 roku spadło na nią 10 bomb. Zniszczyły lewą wieżę i kolumny. Po wojnie ruszyła odbudowa świątyni. Wtedy odtworzono frontowy portyk z kolumnami i tarasem.

Nie wiadomo jeszcze, jaki kolor pokryje odnowioną elewację katedry. Decyzja zapadnie po zakończeniu prac konserwatorskich. Pewne jest tylko, że nie będzie żadnych zmian architektonicznych.

Specjaliści liczą, że odsłaniając mury, uda się dotrzeć do ich oryginalnych fragmentów. To trudne zadanie, biorąc pod uwagę skalę wojennych zniszczeń.

- Takie fragmenty mogły się jednak zachować - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. - Tylko w ten sposób można odtworzyć pierwotny kolor kościoła. Elewacja w obecnej szacie nie ma oparcia w historii. To wynik kompromisu. W 1992 roku nie było możliwości przeprowadzenia dokładnych badań.

Remont elewacji to ostatni etap odnawiania bazyliki. Odnawianie frontonu potrwa do końca roku. Remont pozostałej części zacznie się w przyszłym roku. Parafia zwróciła się z wnioskiem o wsparcie finansowe do magistratu i Urzędu Marszałkowskiego. Dokładne koszty robót będą znane za kilka tygodni, po rozstrzygnięciu przetargu.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
on37
zarys
J-k
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

on37
on37 (22 stycznia 2009 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
strzelą baranka na styropianie i ze 3 kolory dla poprawienia estetyki okolicy i bedzie piknie:)
Rozwiń
zarys
zarys (21 stycznia 2009 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Raczej nie uwierzę w ocieplanie nawet jeśli Kościół może naprawdę dużo to to akurat nie przejdzie, może chodzi o ocieplenie fundamentów, no bo od wewnątrz styropianu na polichromie nie położą.
Rozwiń
J-k
J-k (21 stycznia 2009 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Możliwe, że mury katedry trzeba będzie ocieplić". Czym, jeżeli można się dowiedzieć? Czyżby watą mineralną lub styropianem? Aż trudno mi uwierzyć, że komuś mógł wpaść do głowy taki pomysł.
Rozwiń
antyklerykał
antyklerykał (21 stycznia 2009 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na czyj koszt odbędzie się remont?Jak mniemam i jak wynika z notatki-miasto sfinansuje.Dziwne jest również to,że ogłaszając przetarg nie podaje się kosztów bo ich NIE SPORZĄDZONO!
P.S.Przy okazji remonty-może by tam 12 letniemu chłopcu z Jakubowic zafundować pompę insulinową,bo rodzina biedna i nie stać jej na zakup takiego sprzętu dla chłopca.Wydaje mi się,że ważniejsze jest zdrowie łodzieńca niż elewacja na kruchcie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!