poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Odsłaniają średniowieczne mury w kościele pobrygidkowskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lipca 2011, 21:50
Autor: (jsz)

Robotnicy skuwają tynk z kościelnych murów. Część cegieł zostanie wyeksponowana  (Wojciech Nieśpiało
Robotnicy skuwają tynk z kościelnych murów. Część cegieł zostanie wyeksponowana (Wojciech Nieśpiało

Robotnicy pracujący przy remoncie kościoła pobrygidkowskiego odsłaniają kolejne fragmenty świątyni. Wczoraj rozpoczęło się zrywanie posadzki w nawie głównej.

Robotnicy skuwają również tynk z kościelnych murów. Odkryli średniowieczne cegły. Część z nich zostanie wyeksponowana.

– Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądały mury po remoncie. Usuwając tynk z elewacji, odsłoniliśmy cegły z czasów średniowiecza – mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pobrygidkowskiego – Mury składają się też z młodszych elementów, bo kościół był wiele razy przebudowywany. Obok fragmentów gotyckich natrafiono również na ścianę z białego kamienia. Wszystko muszą teraz zbadać specjaliści. Oni określą, co należy wyeksponować.

Badacze muszą też dokładnie określić linię dawnej zabudowy. Dzisiejszy kościół przy ul. Narutowicza nie jest bowiem pierwszą budowlą sakralną, jaką zbudowano w tym miejscu.


Odnalezienie pozostałości dawnych murów będzie możliwe po zerwaniu podłogi pod nawą główną. Te prace powinny potrwać do przyszłego tygodnia. Później badacze zabiorą się za odkopywanie krypty w rejonie prezbiterium. W całym kościele jest w sumie 9 krypt, które po remoncie zostaną częściowo wyeksponowane.

Badania podziemi kościoła trwają od lutego. Powinny zakończyć się latem. Nad głowami archeologów cały czas pracują konserwatorzy. Odnaleźli m.in. zabytkowe freski i nowe elementy architektoniczne. Po odrestaurowaniu będą je mogli podziwiać turyści. Wejdą na specjalny chodnik i obejrzą malowidła z bliska.

Zwiedzający dostaną się też do kościelnej wieży, gdzie powstanie taras widokowy. Remont kościoła pobrygidkowskiego pochłonie prawie 16 mln zł. Większość wydatków finansuje Unia Europejska. Prace zakończą się w drugiej połowie przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!