Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2013 r.
13:36
Edytuj ten wpis

Ogród Saski w lecie będzie zamknięty. Prace opóźniła zima

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Wiadomo już, że przebudowa będzie kosztować więcej, niż 8,56 mln zł. (Maciej Kaczanowski)
Wiadomo już, że przebudowa będzie kosztować więcej, niż 8,56 mln zł. (Maciej Kaczanowski)

Nie ma już szans na to, byśmy latem weszli do przebudowanego Ogrodu Saskiego. Roboty opóźnia długa zima i to, że m.in. zieleń jest w gorszym stanie, niż sądzono.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nie ma zagrożenia przekroczenia terminu – mówi Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta. Tyle, że termin zapisany w umowie z wykonawcami to koniec października, a Ratusz dawał do zrozumienia, że prace zakończą się szybciej.

Teraz już wiadomo, że na duże przyspieszenie nie ma co liczyć. – Będziemy się starali skrócić prace o miesiąc – stwierdza Mirosław Derkacz, prezes firmy Garden Designer, która wykonuje roboty zieleniarskie w parku. Zgodnie z harmonogramem miała być tu już w lutym, ale nie jest, bo przeszkodziła zima. I pewnie jeszcze trochę będzie przeszkadzać. – W Ogrodzie Saskim pokrywa śnieżna zalega o dwa tygodnie dłużej, niż w mieście – mówi Derkacz.

Do zrobienia będzie więcej, niż zakładano. – W 2009 r. park wyglądał inaczej – przyznaje Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. I wylicza przykłady: – Projekt przewidywał rewitalizację 2 ha trawnika, ale postępująca degradacja spowodowała, że na tej powierzchni musimy trawnik odtworzyć od podstaw.

Takich problemów ujawniło się więcej. Bukszpan w centralnej części miał być przycięty z 80 do 40 cm. – Po skróceniu okazało się, że jest tak suchy od wewnątrz, że nie stanowi ozdoby – mówi Stefańczyk. Bukszpan trzeba wymienić, podobnie jak połamane przez śnieg tuje wokół placu zabaw. Zieleniarze przeprowadzili zabiegi pielęgnacyjne na 2 tys. drzew. – Po kolejnej ocenie okazuje się, że intensywnej pielęgnacji wymaga jeszcze 380 drzew, które mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników parku.

– Z częścią prac musimy czekać do jesieni – wyjaśnia Derkacz. Chodzi m.in. o posadzenie 60 dużych drzew z ukształtowaną już bryłą korzeniową. – To będą 10-letnie, duże, ciężkie drzewa – zapowiada. W parku ma posadzić ogółem 175 tys. roślin. Sadzonki zostały już zamówione w szkółkach polskich, niemieckich i holenderskich.

Kłopot jest nie tylko z zielenią. – Zły jest stan zachowania muru po stronie północnej – informuje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Mowa o ogrodzeniu od strony ul. Leszczyńskiego. Miejscami trzeba będzie mur budować od podstaw, a gdzieniegdzie nawet odtwarzać jego fundamenty.

Wiadomo już, że przebudowa będzie kosztować więcej, niż 8,56 mln zł wynikające z umów z wykonawcami części budowlanej i zieleniarskiej. O ile? Tego w Ratuszu jeszcze nie wiedzą.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Thaddeus / 28 maja 2013 o 13:43

Psy  won z Ogrodu Saskiegi jezeli nie beda pilnowac tego to bedzie to co było  wlascicielom po 500pln mandatu za wejscie na teren parku 

Avatar
john / 27 marca 2013 o 09:26
[quote name='Piotrek' timestamp='1364369640' post='750693']
Jak się nie znasz to nie pisz głupot !!!
Kosztorysy jak i kwota przeznaczona na te zadania była dużo wyższa niż podpisane umowy. Także nie wiem w którym momencie miasto wyda więcej niż to wynikało z kosztorysów?
Trzeba mieć minimum wiedzy żeby się wypowiadać
[/quote]

dokładnie tak, a umowy na roboty budowlane mają klauzule na podstawie których tylko o określony procent kontraktu może być przyznane zamówienie dodatkowe. nie jest to takie łatwe jak niektórym się wydaje, a piszę po raz kolejny, że inwestycje unijne są kontrolowane przez wszystkich świętych także tu na przekręty nikt pozwolić sobie nie może
[quote name='Piotrek' timestamp='1364369640' post='750693']
Jak się nie znasz to nie pisz głupot !!!
Kosztorysy jak i kwota przeznaczona na te zadania była dużo wyższa niż podpisane umowy. Także nie wiem w którym momencie miasto wyda więcej niż to wynikało z kosztorysów?
Trzeba mieć minimum wiedzy żeby się wypowiadać
[/quote]

dokładnie tak, a umowy na roboty budowlane mają klauzule na podstawie których tylko o określony procent kontraktu może być przyznane zamówienie do... rozwiń
Avatar
Piotrek / 27 marca 2013 o 08:34
[quote name='kad' timestamp='1364360813' post='750638']
Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to można wygrać dowolny przetarg oferując na starcie 1 zł, a potem z tytułu "nieprzewidzianych prac" dobre wujki z UM wypłacą nam miliony.
W normalnym mieście zakres prac i kosztorysy sprawdza się przed przetargiem na miejscu w czasie wizji lokalnej, ale to jest Lublin tu urzędas robi to przy pomocy szklanej kuli na swoim biurku (przebudowa Filaretów-Głeboka, ostatnia historia ze zrywaniem kostki).
[/quote]
Jak się nie znasz to nie pisz głupot !!!
Kosztorysy jak i kwota przeznaczona na te zadania była dużo wyższa niż podpisane umowy. Także nie wiem w którym momencie miasto wyda więcej niż to wynikało z kosztorysów?
Trzeba mieć minimum wiedzy żeby się wypowiadać
[quote name='kad' timestamp='1364360813' post='750638']
Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to można wygrać dowolny przetarg oferując na starcie 1 zł, a potem z tytułu "nieprzewidzianych prac" dobre wujki z UM wypłacą nam miliony.
W normalnym mieście zakres prac i ... rozwiń
Avatar
motek / 27 marca 2013 o 08:14
Nie ma to jak wpuścić "wyposzczonych" mieszkańców do parku w roku wyborczym, a że przy okazji można parę przekrętów zrobić..., a te wrony to dalej będą przeganiać mimo, że park zamknięty?
Avatar
Czasowo / 27 marca 2013 o 07:22
[quote name='g' timestamp='1364340049' post='750610']
nie na tym roku życie się kończy :-)
[/quote]
Obyś miał rację
Avatar
kad / 27 marca 2013 o 06:06
[quote name='g' timestamp='1364340049' post='750610']
zawsze to malkontenctwo, trzeba się cieszyć że coś się robi w tym kierunku a miesiąc w tą czy tamtą, jakie to ma znaczenie, nie na tym roku życie się kończy :-)
[/quote]

Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to można wygrać dowolny przetarg oferując na starcie 1 zł, a potem z tytułu "nieprzewidzianych prac" dobre wujki z UM wypłacą nam miliony.
W normalnym mieście zakres prac i kosztorysy sprawdza się przed przetargiem na miejscu w czasie wizji lokalnej, ale to jest Lublin tu urzędas robi to przy pomocy szklanej kuli na swoim biurku (przebudowa Filaretów-Głeboka, ostatnia historia ze zrywaniem kostki).
[quote name='g' timestamp='1364340049' post='750610']
zawsze to malkontenctwo, trzeba się cieszyć że coś się robi w tym kierunku a miesiąc w tą czy tamtą, jakie to ma znaczenie, nie na tym roku życie się kończy :-)
[/quote]

Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to... rozwiń
Avatar
gg / 27 marca 2013 o 00:22
[quote name='wojtek' timestamp='1364339772' post='750609']
no to znowu Hello Folks nie będzie?!? mam nadzieje, że panowie organizatorzy zmienią miejsce, a nie znowu impreza zostanie odwołana.
[/quote]

pewnie zmienią, na budowie grać się nie da :-)
Avatar
g / 27 marca 2013 o 00:20
zawsze to malkontenctwo, trzeba się cieszyć że coś się robi w tym kierunku a miesiąc w tą czy tamtą, jakie to ma znaczenie, nie na tym roku życie się kończy :-)
Avatar
wojtek / 27 marca 2013 o 00:16
no to znowu Hello Folks nie będzie?!? mam nadzieje, że panowie organizatorzy zmienią miejsce, a nie znowu impreza zostanie odwołana.
Avatar
grześ / 26 marca 2013 o 23:50
[quote name='buhahaha' timestamp='1364333946' post='750590']
Park w centrum miasta ma być w lecie zamknięty? Jaja jak nie wiem co. Lubelskiego dziadostwa ciąg dalszy.
[/quote]

czyli zgodnie z planem, nie czepiajmy się ludzie wszystkiego
Avatar
Thaddeus / 28 maja 2013 o 13:43

Psy  won z Ogrodu Saskiegi jezeli nie beda pilnowac tego to bedzie to co było  wlascicielom po 500pln mandatu za wejscie na teren parku 

Avatar
john / 27 marca 2013 o 09:26
[quote name='Piotrek' timestamp='1364369640' post='750693']
Jak się nie znasz to nie pisz głupot !!!
Kosztorysy jak i kwota przeznaczona na te zadania była dużo wyższa niż podpisane umowy. Także nie wiem w którym momencie miasto wyda więcej niż to wynikało z kosztorysów?
Trzeba mieć minimum wiedzy żeby się wypowiadać
[/quote]

dokładnie tak, a umowy na roboty budowlane mają klauzule na podstawie których tylko o określony procent kontraktu może być przyznane zamówienie dodatkowe. nie jest to takie łatwe jak niektórym się wydaje, a piszę po raz kolejny, że inwestycje unijne są kontrolowane przez wszystkich świętych także tu na przekręty nikt pozwolić sobie nie może
[quote name='Piotrek' timestamp='1364369640' post='750693']
Jak się nie znasz to nie pisz głupot !!!
Kosztorysy jak i kwota przeznaczona na te zadania była dużo wyższa niż podpisane umowy. Także nie wiem w którym momencie miasto wyda więcej niż to wynikało z kosztorysów?
Trzeba mieć minimum wiedzy żeby się wypowiadać
[/quote]

dokładnie tak, a umowy na roboty budowlane mają klauzule na podstawie których tylko o określony procent kontraktu może być przyznane zamówienie do... rozwiń
Avatar
Piotrek / 27 marca 2013 o 08:34
[quote name='kad' timestamp='1364360813' post='750638']
Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to można wygrać dowolny przetarg oferując na starcie 1 zł, a potem z tytułu "nieprzewidzianych prac" dobre wujki z UM wypłacą nam miliony.
W normalnym mieście zakres prac i kosztorysy sprawdza się przed przetargiem na miejscu w czasie wizji lokalnej, ale to jest Lublin tu urzędas robi to przy pomocy szklanej kuli na swoim biurku (przebudowa Filaretów-Głeboka, ostatnia historia ze zrywaniem kostki).
[/quote]
Jak się nie znasz to nie pisz głupot !!!
Kosztorysy jak i kwota przeznaczona na te zadania była dużo wyższa niż podpisane umowy. Także nie wiem w którym momencie miasto wyda więcej niż to wynikało z kosztorysów?
Trzeba mieć minimum wiedzy żeby się wypowiadać
[quote name='kad' timestamp='1364360813' post='750638']
Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to można wygrać dowolny przetarg oferując na starcie 1 zł, a potem z tytułu "nieprzewidzianych prac" dobre wujki z UM wypłacą nam miliony.
W normalnym mieście zakres prac i ... rozwiń
Avatar
motek / 27 marca 2013 o 08:14
Nie ma to jak wpuścić "wyposzczonych" mieszkańców do parku w roku wyborczym, a że przy okazji można parę przekrętów zrobić..., a te wrony to dalej będą przeganiać mimo, że park zamknięty?
Avatar
Czasowo / 27 marca 2013 o 07:22
[quote name='g' timestamp='1364340049' post='750610']
nie na tym roku życie się kończy :-)
[/quote]
Obyś miał rację
Avatar
kad / 27 marca 2013 o 06:06
[quote name='g' timestamp='1364340049' post='750610']
zawsze to malkontenctwo, trzeba się cieszyć że coś się robi w tym kierunku a miesiąc w tą czy tamtą, jakie to ma znaczenie, nie na tym roku życie się kończy :-)
[/quote]

Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to można wygrać dowolny przetarg oferując na starcie 1 zł, a potem z tytułu "nieprzewidzianych prac" dobre wujki z UM wypłacą nam miliony.
W normalnym mieście zakres prac i kosztorysy sprawdza się przed przetargiem na miejscu w czasie wizji lokalnej, ale to jest Lublin tu urzędas robi to przy pomocy szklanej kuli na swoim biurku (przebudowa Filaretów-Głeboka, ostatnia historia ze zrywaniem kostki).
[quote name='g' timestamp='1364340049' post='750610']
zawsze to malkontenctwo, trzeba się cieszyć że coś się robi w tym kierunku a miesiąc w tą czy tamtą, jakie to ma znaczenie, nie na tym roku życie się kończy :-)
[/quote]

Taaa... gawiedź ma się cieszyć, że wadza (pisownia celowa) pozwala jej żyć i płacić na nia podatki.
Terminu można sie nie czepiać ale dlaczego kolejna inwestycja realizowana przez UM ma kosztować więcej jak wynikało to z kosztorysów i podpisanych umów. W ten sposób to... rozwiń
Avatar
gg / 27 marca 2013 o 00:22
[quote name='wojtek' timestamp='1364339772' post='750609']
no to znowu Hello Folks nie będzie?!? mam nadzieje, że panowie organizatorzy zmienią miejsce, a nie znowu impreza zostanie odwołana.
[/quote]

pewnie zmienią, na budowie grać się nie da :-)
Avatar
g / 27 marca 2013 o 00:20
zawsze to malkontenctwo, trzeba się cieszyć że coś się robi w tym kierunku a miesiąc w tą czy tamtą, jakie to ma znaczenie, nie na tym roku życie się kończy :-)
Avatar
wojtek / 27 marca 2013 o 00:16
no to znowu Hello Folks nie będzie?!? mam nadzieje, że panowie organizatorzy zmienią miejsce, a nie znowu impreza zostanie odwołana.
Avatar
grześ / 26 marca 2013 o 23:50
[quote name='buhahaha' timestamp='1364333946' post='750590']
Park w centrum miasta ma być w lecie zamknięty? Jaja jak nie wiem co. Lubelskiego dziadostwa ciąg dalszy.
[/quote]

czyli zgodnie z planem, nie czepiajmy się ludzie wszystkiego
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 62 8

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 4 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 17

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!