Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2013 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Ogród Saski w Lublinie: Kiedy wreszcie wejdziemy za płot?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
Ogród Saski w Lublinie (Maciej Kaczanowski)
Ogród Saski w Lublinie (Maciej Kaczanowski)

Choć część Ogrodu Saskiego będzie gotowa jeszcze w wakacje, to raczej nie zostanie udostępniona mieszkańcom. Trzeba będzie poczekać do jesieni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najdłużej w Ogrodzie Saskim mają potrwać prace związane z zielenią, w tym nasadzenia dużych drzew. Ogrodnicy muszą posadzić jeszcze ok. 25 tys. roślin. – W tym momencie trwają nasadzenia od strony wejścia głównego – informuje Anna Machocka z biura prasowego w Urzędzie Miasta.

Wszystkie prace powinny być przeprowadzone najpóźniej do końca października. – Roboty budowlane skończą się wcześniej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

– Do końca sierpnia roboty zostaną zakończone w części znajdującej się w pobliżu zbiegu Al. Racławickich i al. Długosza – mówi Anna Machocka. Dłużej potrwają m.in. nasadzenia w dalszej części Ogrodu Saskiego i układanie asfaltu na głównych alejkach parku.

Najpierw kontrola

Na to, by do gotowego sektora parku mogli wejść mieszkańcy, musi się zgodzić nadzór budowlany. – Nie mam takiego wniosku – mówi Robert Lenarcik, szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. – Na pewno konieczne byłoby organizacyjne uporządkowanie terenu. Tak, by osoby odwiedzające ogród, nie mogły przejść do tej części, w której jeszcze będą się toczyć prace. Jeśli dostanę wniosek, będę go rozpatrywać. Ewentualne wydanie pozwolenia na użytkowanie musiałoby być poprzedzone kontrolą – zapowiada.

Czy Ratusz złoży taki wniosek? – Będę w piątek w tej sprawie rozmawiać z panią dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej – deklaruje Żuk. Ale to, że miasto zdecyduje się otworzyć część parku, jest mało prawdopodobne. – Chodzi m.in. o gwarancję na wykonane prace, w tym roboty budowlane i nasadzenia – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Bukszpan szpeci

Choć od początku było wiadomo, że termin zakończenia prac mija w październiku, to magistrat dawał nadzieje, że do odnowionego Ogrodu Saskiego wejdziemy już latem. Firma zieleniarska miała być tu już w lutym, ale nie pozwoliła na to przedłużająca się zima.

Podczas prac na jaw wyszło też sporo niespodzianek. Po przycięciu bukszpanu, okazało się, że jest tak suchy, że szpeci zamiast zdobić. W przypadku 400 drzew trzeba było przeprowadzić nieplanowane wcześniej zabiegi pielęgnacyjne.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ogrodniczka-amatorka / 19 lipca 2013 o 22:10

A ja słyszałam, że drzewa i krzewy sadzi się na wiosnę (marzec - kwiecień) lub jesienią (wrzesień - październik), żeby roślinki się dobrze przyjęły, szczególnie, gdy są one już w miarę duże... Ta firma od nasadzeń chyba nie zna się na ogrodnictwie, skoro robi nasadzenia w lecie...

Avatar
Paw / 19 lipca 2013 o 18:58

Rolnik 20 ha jest w stanie obrobić w ciągu jednego sezonu, a tu mniejszy teren i więcej ludzi do pracy a efektu nie widać. Ludzie na działkach więcej zrobią niż ci w Ogrodzie Saskim. Ile można sadzić krzewy. W ciągu jednego sezonu można zrobić a nic nowego więcej nie widać. Rodendrony i azalie było posadzić to przynajmniej kwieciście i kolorowo by było.

Avatar
Zibi / 19 lipca 2013 o 18:37

Tam powinien tabun ludzi pracować, a szwęda się trzech, pięciu, którzy grzebną łopatą w przerwach między papieroskiem. Teraz jeden z glebogryzarką niweluje trawniki. Za trzy lata skończy. I komu przyszło do łba wykładać alejki kostką? Po tym mają chodzić kobiety na obcasach, biegać dzieci i jeździć wózkami inwalidzi?

Avatar
lublinianin / 19 lipca 2013 o 17:08

Po co nam ten Ogród Saski? Parę lat temu oprawadzałem wiosną po Lublinie rodzinę z Warszawy, idziemy na spacer do ogrodu, a tam jeszcze z poprzedniej jesieni liście nie zgrabione. WSTYD!!!!

Avatar
Malarz / 19 lipca 2013 o 12:46

przecudna farsa z tym ogrodem, kraj się z nas śmieje... nie otwierajcie go w ogóle bo ludzie chodniki zadepczą.

podtrzymuje swoje zdanie - było zamknąć ogród w połowie i jak już wszystko zostanie zrobione przerzucić się na drugą połowę... ale po co? przecież ludziom miejsce do spacerów z dziećmi nie jest potrzebne.

Avatar
foka / 19 lipca 2013 o 10:43

Konieczność wycinki dodatkowych drzew, bukszpanu a tym samym opóźnienia w pracach wynika ze złego oszacowania wymaganego zakresu prac na terenie Ogrodu Saskiego przez konkretnych urzędników z Ratusza.

Czy Żuk zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec siebie i podległych mu urzędników za kolejne opóźnianie i bałagan na inwestycji prowadzonej przez Ratusz?

Avatar
ogrodniczka-amatorka / 19 lipca 2013 o 22:10

A ja słyszałam, że drzewa i krzewy sadzi się na wiosnę (marzec - kwiecień) lub jesienią (wrzesień - październik), żeby roślinki się dobrze przyjęły, szczególnie, gdy są one już w miarę duże... Ta firma od nasadzeń chyba nie zna się na ogrodnictwie, skoro robi nasadzenia w lecie...

Avatar
Paw / 19 lipca 2013 o 18:58

Rolnik 20 ha jest w stanie obrobić w ciągu jednego sezonu, a tu mniejszy teren i więcej ludzi do pracy a efektu nie widać. Ludzie na działkach więcej zrobią niż ci w Ogrodzie Saskim. Ile można sadzić krzewy. W ciągu jednego sezonu można zrobić a nic nowego więcej nie widać. Rodendrony i azalie było posadzić to przynajmniej kwieciście i kolorowo by było.

Avatar
Zibi / 19 lipca 2013 o 18:37

Tam powinien tabun ludzi pracować, a szwęda się trzech, pięciu, którzy grzebną łopatą w przerwach między papieroskiem. Teraz jeden z glebogryzarką niweluje trawniki. Za trzy lata skończy. I komu przyszło do łba wykładać alejki kostką? Po tym mają chodzić kobiety na obcasach, biegać dzieci i jeździć wózkami inwalidzi?

Avatar
lublinianin / 19 lipca 2013 o 17:08

Po co nam ten Ogród Saski? Parę lat temu oprawadzałem wiosną po Lublinie rodzinę z Warszawy, idziemy na spacer do ogrodu, a tam jeszcze z poprzedniej jesieni liście nie zgrabione. WSTYD!!!!

Avatar
Malarz / 19 lipca 2013 o 12:46

przecudna farsa z tym ogrodem, kraj się z nas śmieje... nie otwierajcie go w ogóle bo ludzie chodniki zadepczą.

podtrzymuje swoje zdanie - było zamknąć ogród w połowie i jak już wszystko zostanie zrobione przerzucić się na drugą połowę... ale po co? przecież ludziom miejsce do spacerów z dziećmi nie jest potrzebne.

Avatar
foka / 19 lipca 2013 o 10:43

Konieczność wycinki dodatkowych drzew, bukszpanu a tym samym opóźnienia w pracach wynika ze złego oszacowania wymaganego zakresu prac na terenie Ogrodu Saskiego przez konkretnych urzędników z Ratusza.

Czy Żuk zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec siebie i podległych mu urzędników za kolejne opóźnianie i bałagan na inwestycji prowadzonej przez Ratusz?

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 2 0

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.