środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Ogród Saski: Zamknięte z powodu nocy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2013, 19:35
Autor: Dominik Smaga

Sześć z dziesięciu rad dzielnic poparło zamykanie Ogrodu Saskiego na noc (Wojciech Nieśpiałowski)
Sześć z dziesięciu rad dzielnic poparło zamykanie Ogrodu Saskiego na noc (Wojciech Nieśpiałowski)

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że prezydent poprosi Radę Miasta, by nakazała zamykanie Ogrodu Saskiego na noc. Znamy już cząstkowe wyniki konsultacji z radami dzielnic.

O przesłanie opinii w sprawie Ogrodu Saskiego urzędnicy poprosili rady wszystkich 27 dzielnic. – Mamy już stanowiska z 10 dzielnic. Sześć z nich popiera pomysł zamykania parku – mówi Anna Machocka z Urzędu Miasta. Na pozostałe opinie miasto czeka do końca roku.

Wśród dzielnic opowiadających się za zamykaniem Ogrodu Saskiego na noc są dwie, których to najbardziej dotyczy. To Wieniawa oraz graniczące z nim Śródmieście.

– Zdania były podzielone. W głosowaniu zwyciężyła opcja, żeby park zamykać. Wcześniej w zimie, a później w lecie – mówi Marta Kurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wieniawa. Choć zastrzega, że sama głosowała przeciw zamykaniu bram.

Za zamykaniem parku opowiedziała się też Ponikwoda. – Zobaczymy, jak będzie wyglądał rozwój kultury w parku i jaka społeczność będzie odwiedzała park. Czy ta, która chce korzystać ze spacerów albo przyjść na koncert, czy ta, która siedzi na ławeczkach i pije alkohol – uzasadnia Tomasz Małecki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Ponikwoda. – Park powinien być na razie zamykany na noc, a później się zobaczy.

Zamykanie parku poparła też dzielnica Tatary, Zemborzyce i Węglin Północny. Na zamykanie ogrodu nie zgadza się Szerokie, Za Cukrownią, Głusk i Dziesiąta.

– To publiczna przestrzeń, nie należy ograniczać do niej dostępu – stwierdza Marcin Krupiński, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Dziesiąta.

– Jeżeliby zamykanie parku miało być powodowane względami bezpieczeństwa, to w obecnych czasach są inne sposoby, jak dobre oświetlenie, monitoring i częstsze patrole. To obiekt w centrum miasta, gdzie życie studenckie tętni także wieczorami i w nocy. Nie widzę powodu, dlaczego student nie mógłby w romantycznej scenerii pospacerować wieczorem po publicznym terenie.

O tym, czy park będzie zamykany na noc ostatecznie zdecyduje Rada Miasta uchwalając regulamin korzystania z parku. Projekt takiego dokumentu prezydent może przesłać radnym już w styczniu.

Zamiary Ratusza co do Ogrodu Saskiego zdradzać może fakt, że do projektu przyszłorocznego budżetu prezydent dopisał 170 tys. złotych na budowę ogrodzenia parku od strony ul. Bieczyńskiego (boczna Wieniawskiej). To jedyne miejsce, w którym nie ma płotu i gdyby park faktycznie był zamykany, to tu wystarczyłoby przeskoczyć przez murek.

– O ewentualnym zamykaniu Ogrodu Saskiego rzeczywiście moglibyśmy mówić dopiero po zamontowaniu ogrodzenia od ul. Bieczyńskiego – potwierdza Machocka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Przemysław Leniak
TK
serotonin
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (3 stycznia 2014 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

saski zamkną
jeśli chcecie by był otwarty po prostu nie głosujcie na Żuka ani na partie wsopierające patofilię

prosta sprawa

Rozwiń
TK
TK (3 stycznia 2014 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jestem przeciwny zamykaniu Saskiego! Wiele razy byłem tam w nocy, na przestrzeni wielu lat, kiedy jeszcze był otwarty i nic się nie działo. Za to widziałem regularne zadymy i wandalizm np na Krakowskim - czego go nie zamkniemy? Mogę się założyć, że wg statystyk policyjnych, Saski jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w centrum Lublina. Tak było zanim dorobił się najnowocześniejszego i najdroższego monitoringu! Minęło kilka tygodni od otwarcia i co - stało się coś? Nie! Więc nie panikujcie na zapas i nie dajcie się ponieść paranoi - Saski jest bezpieczny i powinien pozostać do dyspozycji mieszkańców 24h/dobę. Inaczej będziemy tak zamykać i zamykać, aż wprowadzimy godzinę policyjną, bo przecież nikomu nie można ufać...

Rozwiń
serotonin
serotonin (19 grudnia 2013 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niestety, ale trzeba zamknąć park saski na noc, bo znamy jakie bydło jest w tym kraju i nie uszanuje ładnej przestrzeni. Po kilku tygodniach znając życie ławki będą połamane i pomazane, chodniki zarzygane, drewniana budka wymazana sprejem itp. itd...

Rozwiń
on
on (19 grudnia 2013 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

bez sensu, w nocy też się tam fajnie spaceruje

Rozwiń
aaaa
aaaa (19 grudnia 2013 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zamykać. Jak by wyglądał Ogród Botaniczny gdyby w nocy był otwarty, ruina. Takie mamy społeczeństwo.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!