sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

"Okno czasu" na deptaku w Lublinie. Tu spojrzymy w przeszłość miasta

Dodano: 26 grudnia 2016, 20:47
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na deptaku widać już „okno czasu”, przez które będzie można oglądać to, co odkryli pod brukiem archeolodzy: kilkusetletnie fragmenty traktu wyjazdowego z miasta. Trafią one do specjalnej komory przykrytej grubym szkłem, ale dopiero po otwarciu placu i nowego deptaka.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zagłębiona w ziemi komora zbudowana została w pobliżu hotelu Europa. Tu, gdzie biegł stary trakt. – Komora ma różne poziomy posadzek odzwierciedlających poziom poszczególnych warstw nawierzchni, które tu w dawnych epokach powstawały – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Te posadzki będą podłożem do ekspozycji.

Decyzja o tym, że stare drogi zostaną wystawione na widok publiczny, zapadła zaraz po tym, jak archeolodzy dokonali tego odkrycia, a było to w wakacje. Dwa metry pod ziemią znaleźli drogę z drewnianych kłód. Nieco niżej drugą, trochę starszą i bardziej zużytą przez naszych przodków.

– Tak ją zużyli, że musieli wypełnić ją kamieniami. Dopiero potem stwierdzili, że nie ma sensu tego łatać i położyli nowe drewno – tłumaczył w sierpniu Piotr Zimny z firmy Archee, kierownik prac archeologicznych na pl. Litewskim. Jego ludzie zajrzeli jeszcze niżej i znaleźli trzecią już warstwę drogi, tym razem kamienną.

Wszystkie te trzy warstwy będzie można oglądać w przeszklonej od góry komorze. – Po szkle będzie można chodzić, aczkolwiek ostrożnie, bo może być śliskie – zastrzega Szczepańska. Szklane tafle zamontowano tu kilka dni temu. – Sama komora jest już w stanie surowym i jest zabezpieczona przed zimą – dodaje. Teraz trzeba nieco wysuszyć ściany, zamontować tu oświetlenie i wentylację. Dopiero wtedy będzie można sprowadzić tu eksponaty.

Całość, zwana przez miasto „oknem czasu” raczej nie będzie gotowa na koniec kwietnia, kiedy to ma się zakończyć przebudowa pl. Litewskiego. – Najwcześniej w czerwcu – przyznaje Szczepańska. I tłumaczy, że same eksponaty również trzeba odpowiednio przygotować. – Drewniane bale są jeszcze suszone, później zostaną zaimpregnowane.

Możliwe, że nie będzie to jedyna taka instalacja. Ratusz rozważa budowę innych „okien czasu”, przez które widać byłoby odnalezione pod placem pozostałości dawnej zabudowy: klasztoru bonifratrów i cerkwi. Czy i gdzie powstaną takie okna? Miasto twierdzi, że decyzje jeszcze nie zapadły. Zagadką pozostaje też ostateczny wygląd nowego pomnika Nieznanego Żołnierza mającego zastąpić obecną formę, która zostanie przeniesiona na cmentarz przy Białej, ze względu na kontrowersje wokół dat wyrytych na kamiennych płytach.

Użytkownik niezarejestrowany
Krak
Kocperro
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za chamstwo na tym portalu. To był kiedyś "Sztandar Ludu" - ludu pracującego miast i wsi. Dno zostało.
Rozwiń
Krak
Krak (28 grudnia 2016 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy kupę wysraną przez woja Jadźwina też tam umieszczą? Jak okno syfu czasowego to na calego.
Rozwiń
Kocperro
Kocperro (28 grudnia 2016 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Kolejne zmarnowane fundusze. Zamiast wybudować trzy poziomowy podziemny parking, który ożywiłby okolice Litewskiego i Krakowskiego Przedmieścia to za 46 milionów ułożono kostkę i kupiono fontannę. Niedługo otworzą tam oddział Muzeum.
Żal mi ciebie czlowieku że zapomniałeś jak rusza się nogami w trakcie chodzenia.Wolisz stać wiecznie w korkach w jakimś blachosmrodzie.
Rozwiń
Zmarnowane fundusze
Zmarnowane fundusze (27 grudnia 2016 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się - kolejne zmarnowane fundusze. A była niepowetowana okazja budowy parkingu podziemnego, jakże potrzebnego w centrum miasta (i jeszcze miasto mogło zarabiać na parkingu). A tak, za 50 mln zł mamy beton, kostkę, kilka drzewek, kiczowaty masoński wodotrysk no i "okno czasu" (najlepiej jakby tam umieścili obecną "władzę" - aby wszyscy pamiętali, kto stał za tym marnotrawstwem i długami).
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2016 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale banda pisdzielskich malkontentów i nieuków mocherowych ! A poszli wy w katabasa na łomiejki. Barany, nie obrażając zwierzęcia !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!