wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Opłaty za e-dziennik nielegalne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2014, 12:00
Autor: aa

Były telefony z pytaniami, ale żadna oficjalna skarga nie wpłynęła. - Szkołom nie wolno pobierać od rodziców opłat na prowadzenie dziennika elektronicznego - przypomina Kuratorium Oświaty w Lublinie.

- Oficjalnej skargi złożonej zgodnie z procedurami nie było, dlatego też nie było żadnej kontroli - mówi Aleksandra Sępoch, zastępca dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Były zapytania albo telefoniczne skargi na temat tego procederu, z Lublina i też innych rejonów województwa lubelskiego. Dotyczyły różnych rodzajów szkół.

Rodzice zgłaszali, że nałożono na nich opłaty w kwotach ok. 20 zł. - Nie udało się jednak ustalić na jakie konta te pieniądze wpływały - mówi Sępoch. I przypomina: - Ustawa nie przewiduje innej formy zbierania opłat jak tylko za pośrednictwem rady rodziców. W zgłaszanych przypadkach pojawiały się też różne preteksty, zakamuflowane formy opłat. Na przykład, że rodzice będą otrzymywali informacje o nieobecnościach uczniów za pomocą smsów.
Rodzice o opłatach za prowadzenie dziennika elektronicznego byli informowani na zebraniach lub za pomocą tego dziennika.

Tymczasem pobieranie takich opłat nie jest zgodne z prawem. "Prowadzenie przez szkołę dziennika wyłącznie w formie elektronicznej wymaga zgody organu prowadzącego szkołę; wydanie takiej zgody wiąże się między innymi z koniecznością uwzględnienia w planie finansowym szkoły środków finansowych na prowadzenie e-dziennika - przypomina Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty, w komunikacie zamieszczonym na stronie kuratorium. "W związku z powyższym brak jest podstaw prawnych do pobierania od rodziców opłat za prowadzenie w szkole dziennika elektronicznego.”
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: szkoła edukacja
Janek
wiki
Rodzic
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Janek
Janek (18 listopada 2014 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A w jedej ze szkół cieszyliśmy się bezpłatnym e-dziennikiem miesiąc. Potem wersja demo.

Oto mail od Dyrekcji:

Szanowni Państwo

Dotychczas mieliście możliwość pełnego korzystania z e – Dziennika Mobireg. W szczególności mieliście podgląd obecności dziecka na każdych zajęciach. Również w pełnej wersji podawana była szczegółowa informacja na temat ocen cząstkowych, tj. po najechaniu myszką na ocenę ukazywała się informacja za co dziecko tę ocenę otrzymało. Niestety ze względu na duży koszt abonamentu dla wszystkich uczniów Rada Rodziców opłaciła Pakiet Standard, w którym obecności pokazywane są sumarycznie w danym miesiącu lub semestrze oraz widoczne są oceny dziecka, ale nie ma dostępu do opisu jaką umiejętność oceniano.
Każdy rodzic może samodzielnie dokupić wybrane uprawnienia. Na stronie głównej e-Dziennika należy wybrać opcję „Uprawnienia w pakietach”. Zapoznać się z ofertą i ewentualnie dokonać wyboru.
Rodzice, którzy zrezygnują z dodatkowych uprawnień będą mieli wgląd do ocen i zestawień sumarycznych frekwencji.

Rozwiń
wiki
wiki (17 listopada 2014 o 21:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

proszę zwrócić uwagę o jakich pieniądzach jest mowa; w akiej szkole niech będzie np.600 dzieci

po 25 zł za każde tj. jakieś 15 000 zł .czy komuś udałoby sie policzyć jakie to pieniądze w skali kraju????????????? kto zrobił skok na naszą kasę pytam i kto na to pozwolił??  wierzycie że kuratorium nie wiedziało ???????????

Rozwiń
Rodzic
Rodzic (17 listopada 2014 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cenzura usunęła wszystkie komentarze?

Rozwiń
wiki
wiki (17 listopada 2014 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

teraz sie okazuje że opłaty nielegalne ??? to jakieś jaja są szanowni państwo.w tym roku zapłaciłam w dwóch szkołach za dostęp do e dziennika i to po 25 zł od dziecka jak dobrze pamiętam.

w szkole podstawowej nr.40  i technikum elektonicznym na Wojciechowskiej.

pytam gdzie to zgłosić żeby ktoś to wyjaśnił i kto odda mi pieniądze??    

podkreślam że były to pieniądze oddzielnie zbierane a nie w ramach rady rodziców!!!!!!!!!!!!

Rozwiń
facetka
facetka (17 listopada 2014 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

te e-dzienniki działają mniej więcej tak jak serwery do przekazywania wyników wyborów. Najbardziej psy wieszają nauczyciele.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!