czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Opóźni się budowa Alchemii. Utrudnienia drogowe dopiero od listopada

  Edytuj ten wpis

Po raz kolejny opóźni się budowa galerii handlowej Alchemia w centrum Lublina. Inwestor wciąż nie przejął gruntu na tyłach Ratusza. A to warunek startu inwestycji.

W tym roku rozpoczniemy budowę Alchemii – obiecuje inwestor. Rozpoczęcie budowy podziemnego parkingu przy ul. Świętoduskiej nie zależy jednak tylko od niego. Arkady czekają, aż Urząd Miasta przekaże im teren na tyłach magistratu.

Tam ma stanąć nowe skrzydło Ratusza. Budynek będzie należał do miasta. Część podziemna ma być dzierżawiona przez spółkę. Po 30 latach wszystko przejdzie na własność magistratu.

– Pracujemy nad umową z władzami miasta. Bez tego inwestycja nie ruszy – przyznał wczoraj Marek Woliński, przedstawiciel inwestora.

Dziś ma dojść do spotkania obu stron, by omówić sprawę przekazania gruntu. Umowa ma być podpisana w najbliższych tygodniach.

Kiedy ruszą prace ziemne? Najpóźniej w listopadzie, zanim przyjdą większe mrozy. To ważne, bo w pierwszej kolejności będą przekładane instalacje podziemne. Prace rozpoczną się od strony ul. Świętoduskiej. Kierowcy powinni się więc liczyć z niewielkimi zmianami w organizacji ruchu.

Teraz spółka Arkady szykuje się do podpisania umowy z wykonawcą robót. – Zgłaszają się do nas firmy z całego kraju, mamy kilku faworytów – zdradza Woliński. – Ostatecznego wyboru nie dokonaliśmy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród chętnych do budowy Alchemii jest dwóch faworytów.

Inwestor jeszcze nie wbił pierwszej łopaty, a już uzgadnia drugi etap inwestycji. Chodzi o tereny między ul. Bramową, Olejną a Szambelańską. Powstanie tam Galeria Staromiejska. Istniejące kamienice czeka gruntowny remont.

Na placu przy ul. Olejnej powstaną nowe budynki. Do Galerii dostaniemy się podziemnym przejściem, z parkingu przy ul. Świętoduskiej. Według pierwotnego projektu, cały kompleks miał przykryć szklany dach. To nie spodobało się jednak służbom ochrony zabytków.

– Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, bo chcemy zachować istniejący charakter zabudowy – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Inwestor przyjął wytyczne konserwatora i przygotował nowy projekt. – Mamy trzy propozycje – mówi Woliński. – W poniedziałek przedstawimy je Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków. Liczymy, że choć jedna z nich zostanie zaakceptowana.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lubelskiemorze
Gość
darayavahus
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lubelskiemorze
Lubelskiemorze (23 października 2009 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
llubellak napisał:
<ciach>
Nasze miasto naprawdę ma szansę zmiany na lepsze i to teraz, w krótkim czasie tyle projektów ma zacząć wchodzić w życie. przestancie krytykować i trzymajcie kciuki aby wszystko się udało!


Teatru w wiecznej budowie Ci malo? A moze niewywiazywania sie innych "inwestorow" z umow ? Zamiast centrum konferencyjnego i hotelu na Lipowej - na 20 lat wynajm 200m2 pod galerie. Liczyc mi sie juz nawet nie chce ile mozna by i gdzie kupic na wlasnosc powierzchni za POdarowane 2,5 mln Plaza - "na bezrybiu i rak ryba" - POwinienes chyba przeprowadzic sie do SoPOtu
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2009 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze, mi to nie potrzebne do szczescia.. drzewa by posadzili zamiast tego.
Rozwiń
darayavahus
darayavahus (23 października 2009 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta... znowu naobiecywali ! Cuda na kiju, a w rzeczywistości złamanego baraku nie postawią ! Norma.. Lublin = czarna dziura na mapie polski.. psy dupami szczekają i wrony zawracają...
Rozwiń
~jag~
~jag~ (23 października 2009 o 13:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Według pierwotnego projektu, cały kompleks miał przykryć szklany dach. To nie spodobało się jednak służbom ochrony zabytków."

No i całe szczęście, nie można doprowadzić do dewastacji starówki, dobrze że ktoś w tym mieście jeszcze myśli nie przez pryzmat pieniędzy.
Rozwiń
swójnick
swójnick (23 października 2009 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ha! a nie mówiłem że będą problemy finansowe :-) A tak poważnie to tam ma być handel, rozrywka i parking. Na ch... wam drzewa i fontanny - to nie pałac królewski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!