Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2012 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Organistów jest wielu, ale profesjonalistów brakuje

0 19 A A
Ile zarabia organista? Około 2 tys. na rękę. Najwięcej na ślubach i pogrzebach (100-300 zł) (Jacek Ś
Ile zarabia organista? Około 2 tys. na rękę. Najwięcej na ślubach i pogrzebach (100-300 zł) (Jacek Ś

W tej chwili nie mamy organisty na stałe – mówi ks. Kazimierz Jan Gacan, proboszcz Parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nasza stała organistka wyjechała na urlop, szukamy zastępstwa – dodaje ks. Marek Otolski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie.

Organisty szuka też proboszcz lubelskiej parafii pw. bł. Jana Pawła II. – Na razie mamy osobę, która u nas pogrywa – tłumaczy ks. Grzegorz Trąbka, proboszcz kościoła przy ul. Fulmana. I dodaje, że organistów, którzy są dobrymi muzykami i znają przebieg liturgii, jest niewielu.

Potwierdzają to organiści, z którymi rozmawialiśmy. – Jest wiele osób grających, które ukończyły ogniska czy szkoły muzyczne, ale nie mają żadnego przygotowania liturgicznego. I mają problem z obrzędem pogrzebu lub ślubu – tłumaczy organista z dyplomem studium organistowskiego i wieloletnim doświadczeniem w zawodzie.


Praca jest specyficzna. – Nie wystarczy skończyć szkoły, trzeba ciągle ćwiczyć. Poza tym są zajęte wszystkie niedziele i święta – mówi Sławomir Komajda, który od 14 lat gra na organach w parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie. – Od 10 lat gram też w kaplicy cmentarnej na Majdanku, gdzie pracuję na pół etatu. Praca podczas pogrzebów jest obciążająca psychicznie. Zdarzały się takie dni, kiedy było 8-9 pogrzebów. To uczy, że Pan Bóg nikomu nie zagląda w dowód osobisty. Nieraz grałem na pogrzebach noworodków, małych dzieci, ludzi dużo młodszych ode mnie. Mam 38 lat – dodaje Komajda.

Zarobki? Ok. 2 tys. na rękę, ale mogą być też wyższe. – Prawda jest taka, że organista zarabia na takich uroczystościach jak śluby czy pogrzeby. To kwoty rzędu 100–300 zł, jednak ta najwyższa stawka zdarza się bardzo rzadko – mówi jeden z byłych organistów. – Nie pracuję już jako organista, znalazłem inne zajęcie. Poza tym nie wszyscy organiści są zatrudnieni oficjalnie. Jedni mają umowę, inni dostają pieniądze za ślub czy pogrzeb. Wszystko zależy od umowy z proboszczem – tłumaczy.

W Lublinie organiści mogą kształcić się w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim albo na muzykologii na KUL. Ale zainteresowanie specjalnością muzyka liturgiczna jest umiarkowane. – Jest 10 wolnych miejsc na 15 planowanych, więc będzie dodatkowy nabór – mówi Radosław Hałas, rzecznik uczelni.

Tomasz Biwiszek jest na II roku muzykologii KUL. – Szukam stałej pracy jako organista. Dorywczą już mam – mówi.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 16:07
ZGADZAM SIE FISKUS NIECH TAKICH SCIGA NAGRYWAC PRZED SLUBEM I WYJDZIE UCZCIWOSC.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 16:05
jakby granie bylo najwazniejsze sa organisci zatrudnieni i sa msze ranne bez grania w niedziele i swieta i msza tez wazna i owocna
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 16:02
JAK ORGANISTA JEST NA UMOWIE NIE POWINIEN BRAC DODATKOWO ZA SLUB LUB POGRZEB CHYBA ZE SIE ROZLICZY Z URZEDEM SKARBOWYM A INACZEJ JEST TO NIE UCZCIWE OKRADANIE SKARBU PANSTWA!
Avatar
IPN / 23 lipca 2013 o 08:05

RACJA! jestem organistą w Katowicach w jednej z parafii. ostatnio zostałem zmuszony pod groźbą utraty pracy ( i tak na czarno) do podpisania oswiadczenia że gram w ramach bezpłatnej (!!) usługi dla Koscioła i nie roszczę żadnych pretensji do zaplaty!!!! i to podsunął mi proboszcz!!! a jest nas tam 3 organistów. Jeden amator, który spiewa i......chyba gra :)) a druga Pani spiewa i gra i..... pracuje sobie gdzioe indziej a granie (amatorskie) traktuje jako hobby. no i ja po Akademii Muzycznej z 30 letnim doswiadczenie, ja - głupek ćwiczący, koncertujący, komponujący i.... grajacy!! ale,...... nie spiewajacy i tu jest problem! Ludzioe wynajmują mnie do każdego slubu! do każdej ważniejszej mszy. Ale to niestety nie wystarcza! nie zadowala księży bo .... trzeba spiewać całą pieśn, a granie............... no cóż.... można dwoma palcami a pedał w organach można chyba wymontować. Po co coś tam ma się pętać pod nogami! inni "organiści wogole go nie uzywają - i jak powiedział kapłan - też msza się odbędzie. nocóż - to tyle - bo jeszcze ktoś powie że narzekam za... 5 zł za msze!!!!! Szczęść Boże!

Nie kapuj !!!  całe życie ci przeleci na kapowaniu czerwony konfidencie !!!

Nie kapuj !!!  całe życie ci przeleci na kapowaniu czerwony konfidencie !!!

rozwiń
Avatar
muzyk / 23 lipca 2013 o 01:15

RACJA! jestem organistą w Katowicach w jednej z parafii. ostatnio zostałem zmuszony pod groźbą utraty pracy ( i tak na czarno) do podpisania oswiadczenia że gram w ramach bezpłatnej (!!) usługi dla Koscioła i nie roszczę żadnych pretensji do zaplaty!!!! i to podsunął mi proboszcz!!! a jest nas tam 3 organistów. Jeden amator, który spiewa i......chyba gra :)) a druga Pani spiewa i gra i..... pracuje sobie gdzioe indziej a granie (amatorskie) traktuje jako hobby. no i ja po Akademii Muzycznej z 30 letnim doswiadczenie, ja - głupek ćwiczący, koncertujący, komponujący i.... grajacy!! ale,...... nie spiewajacy i tu jest problem! Ludzioe wynajmują mnie do każdego slubu! do każdej ważniejszej mszy. Ale to niestety nie wystarcza! nie zadowala księży bo .... trzeba spiewać całą pieśn, a granie............... no cóż.... można dwoma palcami a pedał w organach można chyba wymontować. Po co coś tam ma się pętać pod nogami! inni "organiści wogole go nie uzywają - i jak powiedział kapłan - też msza się odbędzie. nocóż - to tyle - bo jeszcze ktoś powie że narzekam za... 5 zł za msze!!!!! Szczęść Boże!

RACJA! jestem organistą w Katowicach w jednej z parafii. ostatnio zostałem zmuszony pod groźbą utraty pracy ( i tak na czarno) do podpisania oswiadczenia że gram w ramach bezpłatnej (!!) usługi dla Koscioła i nie roszczę żadnych pretensji do zaplaty!!!! i to podsunął mi proboszcz!!! a jest nas tam 3 organistów. Jeden amator, który spiewa i......chyba gra :)) a druga Pani spiewa i gra i..... pracuje sobie gdzioe indziej a granie (amatorskie) traktuje jako hobby. no i ja po Akademii Muzycznej z 30 letnim doswiadczenie, ja - głupek ćwiczący... rozwiń

Avatar
muzyk / 23 lipca 2013 o 01:14

A gdzie im do księżniczek?!Co najwyżej do książąt... :) Proceder zatrudniania na czarno naganny i jak najbardziej zasługuje na potępienie.Nikt nie chce być wykorzystywany!!!

Avatar
Gość / 18 czerwca 2013 o 18:25

Poprzednik ma racje, fachowcy są tylko mafia kradnie i karze pracować na czarno, bez ubezpieczenia a potem bez emerytury i za marne pieniążki, właściwie jałmużne. W polsce ktoś powinien ukróć ten EDEN księżniczek w sutannach.

A gdzie im do księżniczek?!Co najwyżej do książąt... :) Proceder zatrudniania na czarno naganny i jak najbardziej zasługuje na potępienie.Nikt nie chce być wykorzystywany!!!

Avatar
mariusz / 18 czerwca 2013 o 17:32

Poprzednik ma racje, fachowcy są tylko mafia kradnie i karze pracować na czarno, bez ubezpieczenia a potem bez emerytury i za marne pieniążki, właściwie jałmużne. W polsce ktoś powinien ukróć ten EDEN księżniczek w sutannach.

Avatar
Wojtek / 31 maja 2013 o 07:31

Witam.

Jestem absolwentem Akademii Muzycznej oraz Studium Organistowskiego w Lublinie.

Wiele lat pracowalem w zawodzie organisty. Ksieza nauczyli mnie jednego... nie warto sie starac. Duchowni potrzebuja parobkow a nie fachowcow. W swojej karierze organistowskiej spotkalem zaledwie 2 proboszczow ktorym zalezalo naprawde na poziomie oprawy muzycznej i byli a wlasciwie sa to duchowni z powolania.... juz nie sa proboszczami.... ciekawe czemu...

Tak wiec moi panstwo nie w braku kwalifikacji rzecz lecz w proboszczach nalezy doszukiwac sie problemu... fachowcy by nie odchodzili gdyby mieli poparcie i zrozumienie u przelozonych... a tak zostaja ci mizerni i czesto ponizej krytyki bo inni grac juz nie chca...

Zapraszam do kontaktu... jesli ktos ma chec....

Wojciechkrzak.kp@gmail.com

Witam.

Jestem absolwentem Akademii Muzycznej oraz Studium Organistowskiego w Lublinie.

Wiele lat pracowalem w zawodzie organisty. Ksieza nauczyli mnie jednego... nie warto sie starac. Duchowni potrzebuja parobkow a nie fachowcow. W swojej karierze organistowskiej spotkalem zaledwie 2 proboszczow ktorym zalezalo naprawde na poziomie oprawy muzycznej i byli a wlasciwie sa to duchowni z powolania.... juz nie sa proboszczami.... ciekawe czemu...

Tak wiec moi panstwo nie w braku kwalifikacji rzecz lecz w proboszczach nalez... rozwiń

Avatar
jozek / 8 lutego 2013 o 17:07
pozdrowienia dla złodzieja w sutannie
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 16:07
ZGADZAM SIE FISKUS NIECH TAKICH SCIGA NAGRYWAC PRZED SLUBEM I WYJDZIE UCZCIWOSC.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 16:05
jakby granie bylo najwazniejsze sa organisci zatrudnieni i sa msze ranne bez grania w niedziele i swieta i msza tez wazna i owocna
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 o 16:02
JAK ORGANISTA JEST NA UMOWIE NIE POWINIEN BRAC DODATKOWO ZA SLUB LUB POGRZEB CHYBA ZE SIE ROZLICZY Z URZEDEM SKARBOWYM A INACZEJ JEST TO NIE UCZCIWE OKRADANIE SKARBU PANSTWA!
Avatar
IPN / 23 lipca 2013 o 08:05

RACJA! jestem organistą w Katowicach w jednej z parafii. ostatnio zostałem zmuszony pod groźbą utraty pracy ( i tak na czarno) do podpisania oswiadczenia że gram w ramach bezpłatnej (!!) usługi dla Koscioła i nie roszczę żadnych pretensji do zaplaty!!!! i to podsunął mi proboszcz!!! a jest nas tam 3 organistów. Jeden amator, który spiewa i......chyba gra :)) a druga Pani spiewa i gra i..... pracuje sobie gdzioe indziej a granie (amatorskie) traktuje jako hobby. no i ja po Akademii Muzycznej z 30 letnim doswiadczenie, ja - głupek ćwiczący, koncertujący, komponujący i.... grajacy!! ale,...... nie spiewajacy i tu jest problem! Ludzioe wynajmują mnie do każdego slubu! do każdej ważniejszej mszy. Ale to niestety nie wystarcza! nie zadowala księży bo .... trzeba spiewać całą pieśn, a granie............... no cóż.... można dwoma palcami a pedał w organach można chyba wymontować. Po co coś tam ma się pętać pod nogami! inni "organiści wogole go nie uzywają - i jak powiedział kapłan - też msza się odbędzie. nocóż - to tyle - bo jeszcze ktoś powie że narzekam za... 5 zł za msze!!!!! Szczęść Boże!

Nie kapuj !!!  całe życie ci przeleci na kapowaniu czerwony konfidencie !!!

Nie kapuj !!!  całe życie ci przeleci na kapowaniu czerwony konfidencie !!!

rozwiń
Avatar
muzyk / 23 lipca 2013 o 01:15

RACJA! jestem organistą w Katowicach w jednej z parafii. ostatnio zostałem zmuszony pod groźbą utraty pracy ( i tak na czarno) do podpisania oswiadczenia że gram w ramach bezpłatnej (!!) usługi dla Koscioła i nie roszczę żadnych pretensji do zaplaty!!!! i to podsunął mi proboszcz!!! a jest nas tam 3 organistów. Jeden amator, który spiewa i......chyba gra :)) a druga Pani spiewa i gra i..... pracuje sobie gdzioe indziej a granie (amatorskie) traktuje jako hobby. no i ja po Akademii Muzycznej z 30 letnim doswiadczenie, ja - głupek ćwiczący, koncertujący, komponujący i.... grajacy!! ale,...... nie spiewajacy i tu jest problem! Ludzioe wynajmują mnie do każdego slubu! do każdej ważniejszej mszy. Ale to niestety nie wystarcza! nie zadowala księży bo .... trzeba spiewać całą pieśn, a granie............... no cóż.... można dwoma palcami a pedał w organach można chyba wymontować. Po co coś tam ma się pętać pod nogami! inni "organiści wogole go nie uzywają - i jak powiedział kapłan - też msza się odbędzie. nocóż - to tyle - bo jeszcze ktoś powie że narzekam za... 5 zł za msze!!!!! Szczęść Boże!

RACJA! jestem organistą w Katowicach w jednej z parafii. ostatnio zostałem zmuszony pod groźbą utraty pracy ( i tak na czarno) do podpisania oswiadczenia że gram w ramach bezpłatnej (!!) usługi dla Koscioła i nie roszczę żadnych pretensji do zaplaty!!!! i to podsunął mi proboszcz!!! a jest nas tam 3 organistów. Jeden amator, który spiewa i......chyba gra :)) a druga Pani spiewa i gra i..... pracuje sobie gdzioe indziej a granie (amatorskie) traktuje jako hobby. no i ja po Akademii Muzycznej z 30 letnim doswiadczenie, ja - głupek ćwiczący... rozwiń

Avatar
muzyk / 23 lipca 2013 o 01:14

A gdzie im do księżniczek?!Co najwyżej do książąt... :) Proceder zatrudniania na czarno naganny i jak najbardziej zasługuje na potępienie.Nikt nie chce być wykorzystywany!!!

Avatar
Gość / 18 czerwca 2013 o 18:25

Poprzednik ma racje, fachowcy są tylko mafia kradnie i karze pracować na czarno, bez ubezpieczenia a potem bez emerytury i za marne pieniążki, właściwie jałmużne. W polsce ktoś powinien ukróć ten EDEN księżniczek w sutannach.

A gdzie im do księżniczek?!Co najwyżej do książąt... :) Proceder zatrudniania na czarno naganny i jak najbardziej zasługuje na potępienie.Nikt nie chce być wykorzystywany!!!

Avatar
mariusz / 18 czerwca 2013 o 17:32

Poprzednik ma racje, fachowcy są tylko mafia kradnie i karze pracować na czarno, bez ubezpieczenia a potem bez emerytury i za marne pieniążki, właściwie jałmużne. W polsce ktoś powinien ukróć ten EDEN księżniczek w sutannach.

Avatar
Wojtek / 31 maja 2013 o 07:31

Witam.

Jestem absolwentem Akademii Muzycznej oraz Studium Organistowskiego w Lublinie.

Wiele lat pracowalem w zawodzie organisty. Ksieza nauczyli mnie jednego... nie warto sie starac. Duchowni potrzebuja parobkow a nie fachowcow. W swojej karierze organistowskiej spotkalem zaledwie 2 proboszczow ktorym zalezalo naprawde na poziomie oprawy muzycznej i byli a wlasciwie sa to duchowni z powolania.... juz nie sa proboszczami.... ciekawe czemu...

Tak wiec moi panstwo nie w braku kwalifikacji rzecz lecz w proboszczach nalezy doszukiwac sie problemu... fachowcy by nie odchodzili gdyby mieli poparcie i zrozumienie u przelozonych... a tak zostaja ci mizerni i czesto ponizej krytyki bo inni grac juz nie chca...

Zapraszam do kontaktu... jesli ktos ma chec....

Wojciechkrzak.kp@gmail.com

Witam.

Jestem absolwentem Akademii Muzycznej oraz Studium Organistowskiego w Lublinie.

Wiele lat pracowalem w zawodzie organisty. Ksieza nauczyli mnie jednego... nie warto sie starac. Duchowni potrzebuja parobkow a nie fachowcow. W swojej karierze organistowskiej spotkalem zaledwie 2 proboszczow ktorym zalezalo naprawde na poziomie oprawy muzycznej i byli a wlasciwie sa to duchowni z powolania.... juz nie sa proboszczami.... ciekawe czemu...

Tak wiec moi panstwo nie w braku kwalifikacji rzecz lecz w proboszczach nalez... rozwiń

Avatar
jozek / 8 lutego 2013 o 17:07
pozdrowienia dla złodzieja w sutannie