czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Orszaki Trzech Króli w Lubelskiem. Gdzie będą i kiedy wychodzą? (programy)

Dodano: 6 stycznia 2017, 09:12

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

W Lublinie, Chełmie, Puławach, Kazimierzu Dolnym, Kraśniku, Świdniku, ale też w Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Wąwolnicy, Wilkołazie i Zakrzówku. Między innymi w tych miastach przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Największy z nich w Lublinie, ze względu na niską temperaturę powietrza będzie mieć krótsza trasę.

Lublin 

Spotkanie przed Bramą Krakowską (od strony ul. Królewskiej) rozpocznie się o godz. 12.30 od kolędy. Później trzej królowie wyjdą z Bramy Krakowskiej. Orszak przejdzie wokół Ratusza i kościoła Św. Ducha i uda się do archikatedry. Uczestnicy orszaku przejdą ulicami: Lubartowską, Wacława Bajkowskiego, Świętoduską, Krakowskie Przedmieście (deptak), Królewską.

O godz. 13 w archikatedrze rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika.

Będą objazdy autobusów i trolejbusów

– W związku ze zmianą trasy orszaku Trzech Króli wprowadzoną przez organizatorów uroczystości, ZTM w Lublinie informuje, że objazdy w dniu 6 stycznia br. będą obowiązywały w godz. 11.30-13 a nie jak planowano w godz. 12-13.30 – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. –  Na objazd skierowane zostają linie nr 1, 4, 6, 17, 23, 39, 156 i 160 z wyjątkiem linii nr 5.

Chełm

Uroczystość rozpocznie się o mszy św. w Bazylice Mariackiej (godz. 11). Po nabożeństwie (godz. 12) orszak przejdzie ulicami w centrum miasta ze świątyni do szopki na pl. Łuczkowskiego. W czasie przemarszu wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewu kolęd. Młodzież wykona jasełka.

Zamość

O godz. 10.30 zostanie odprawiona msza św. w kolegiacie zamojskiej. Po mszy uczestnicy orszaku przejadą ulicami: Akademicką, Łukasińskiego, Kościuszki i Moranda na Rynek Wielki.

Mieszkańcy Zamościa będą oglądać sceny biblijne przygotowane specjalnie na tę okazję m.in. ilustrującą dwór Heroda (przy amfiteatrze) czy pokłon Dzieciątku Jezus (na Rynku wielkim).

Zamojski Orszak Trzech Króli utworzy pięć mniejszych orszaków – czerwony, biały, zielony, fioletowy i żółty. Zostały one przygotowane przez poszczególne szkoły.

Puławy

Orszak rozpocznie się o mszy św. o godz. 11 w trzech kościołach – Miłosierdzia Bożego (ul. Kowalskiego 1), Świętej Rodziny (ul. Saperów Kaniowskich 2) i Św. Brata Alberta Chmielowskiego (ul. Słowackiego 32).

Po nabożeństwie orszaki z poszczególnych świątyń wyruszą w kierunku placu Chopina. W tym miejscu wszyscy uczestnicy puławskiego orszaku się spotkają. Świętowanie na pl. Chopina zacznie się ok. godz. 12.30. W programie m.in. złożenie darów Dzieciątku Jezus i wspólne kolędowanie.

 Świdnik

Orszak Trzech Króli tradycyjnie już przejdzie również ulicami Świdnika. Zanim jednak uczestnicy  orszaku spotkają się na pl. Konstytucji z trzech świdnickich kościołów wyjdą w kierunku centrum miasta „małe” orszaki.

I tak, o godz. 13.25 wymaszerują wierni z parafii pw. Św. Józefa i Św. Kingi, zaś o godz. 13.40 zaplanowano wymarsz uczestników orszaku z parafii Chrystusa Odkupiciela.

Z pl. Konstytucji wszyscy uczestnicy udadzą się do kościoła Chrystusa Odkupiciela (przemarsz w godz. 14.15 – 15).

Po drodze mieszkańcy Świdnika obejrzą przygotowane specjalnie na tę okazję scenki teatralne. Scena finałowa została zaplanowana na schodach „okrągłego” kościoła. Następnie odprawiona zostanie uroczysta msza święta (godz. 15.15).

Kraśnik

W tym roku Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami w dzielnicy fabrycznej miasta, rok temu był organizowany w starej części Kraśnika. Tegoroczny orszak rozpocznie się o godz. 13 mszą świętą w parafii pw. Św. Józefa. Podczas nabożeństwa dzieci wystąpią w jasełkach. Po mszy uczestnicy orszaku przejdą do kościoła Matki Bożej Bolesnej, gdzie zaplanowano później wspólne kolędowanie z zespołem Emmanuel Gospel.

Tomaszów Lubelski

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12 od mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim, pod przewodnictwem biskupa Mariana Rojka. O godz. 13 wyruszy barwny orszak. Zaś na godz. 14 zaplanowano koncert kolęd przy żywej szopce.

Uliczne jasełka są organizowane w całej Polsce.

Czekamy na Wasze zdjęcia z orszaków (alarm24@dziennikwschodni.pl)

Czytaj więcej o: Orszak Trzech Króli
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten na zdjęciu to GODSON z PSL?
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba 6 -ciu Króli, trzeba iść z postępem. Rysiek. Nowoczesny wie lepiej.
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zazdrośni, zdegustowani KODziarze dają upust frustracjom na forum gazety... Spokoju w to święto życzę wam!
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajne komentarze !
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W internecie zamieszczono zdjęcie trzech bohaterów tego święta -mędrców. W podpisie .Święto trzech Żuli. Karzeł,Menchlor,Belzebub. Inteligentni niech dopasują osoby do tych określeń.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!