sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Orzeczenie lekarza nie gwarantuje renty

  Edytuj ten wpis

 (Jacek Świerczyński / Archiwum)
(Jacek Świerczyński / Archiwum)

Nasz Czytelnik dostał od lekarza orzeczenie o niezdolności do pracy. Zabrakło mu jednak kilku miesięcy stażu składkowego, żeby spełnić wszystkie wymagania konieczne do otrzymania renty.

Co mu pozostaje? – Sąd lub pismo do prezesa – podpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
– Mam 58 lat i jestem po operacji kręgosłupa. Lekarz przyznał mi rentę na dwa lata, ale ZUS odmówił mi wypłaty świadczenia – mówi pan Edward.

Dziwi się, że nie może dostać pieniędzy. – Spełniam podstawowy warunek, którym jest 25 lat stażu pracy, bo ja przepracowałem 30. To nie moja wina, że w ostatnim dziesięcioleciu nie przepracowałem wymaganych pięciu lat – tłumaczy mężczyzna. Dodaje, że był w tym czasie zarejestrowany w Urzędzie Pracy, ale nie znalazł zatrudnienia.

– Czekam teraz na drugą operację i nie mogę nawet chodzić. Jak mogę nie dostawać renty? – dziwi się pan Edward.

Niestety, ZUS może wypłacać rentę tylko tym, którzy spełniają warunki przewidziane w prawie. Natomiast orzeczenie lekarza nie jest jednoznaczne z wypłatą świadczenia. – O przyznaniu renty świadczy dopiero decyzja wydana na podstawie orzeczenia i po ustaleniu, czy wnioskodawca spełnia również warunki dotyczące stażu ubezpieczeniowego – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego Oddziału ZUS.

Spełnienie tylko jednego lub kilku z tych warunków nie wystarcza. – ZUS może przyznać rentę jedynie takiej osobie, która spełnia łącznie wszystkie warunki – wyjaśnia Małgorzata Korba.

Pan Edward w ciągu ostatnich 10 lat przepracował półtora roku, a przepisy wymagają pięciu lat.
To kryterium nie miałoby jednak znaczenia, gdyby w swoim 30-letnim stażu pracy miał równocześnie pełne 30 lat okresu składkowego i orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Tymczasem brakuje mu kilku miesięcy.

Co może w tej sytuacji zrobić? – Od każdej decyzji ZUS przysługuje prawo złożenia odwołania do sądu w ciągu 30 dni od otrzymania tej decyzji – przypomina Małgorzata Korba.

Druga możliwość to ubieganie się o rentę w drodze wyjątku. W tym przypadku trzeba się zwrócić bezpośrednio do prezesa ZUS i spełnić kilka kryteriów. Po pierwsze wnioskodawcą musi być osoba, która była lub jest ubezpieczona. Powodem, dla którego nie uzyskała świadczeń na ustawowych warunkach, muszą być szczególne okoliczności. Taka osoba musi być całkowicie niezdolna do pracy albo być w wieku, który uniemożliwia jej podjęcie. Dodatkowo musi wykazać, że nie ma niezbędnych środków utrzymania.

Wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku można pobrać ze strony www.zus.pl lub otrzymać w każdej jednostce ZUS. Komplet można przesłać pocztą do prezesa ZUS lub złożyć w placówce w swoim mieście.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
monika
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

monika
monika (5 listopada 2011 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I gdyby każdy odkładał na swoje własne konto i mógł korzystać z tych pieniędzy,wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba ten Pan nie miałby teraz takiego problemu. Idiotycznego problemu - 30 lat pracy, prawie 30 lat składkowych i brak prawa do renty!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!