środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Osądzą Ratusz za alkohol?

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Trwa wyjaśnianie prawnych mechanizmów, stosowanych przez lubelski Urząd Miasta przy wydawaniu zezwoleń
na handel alkoholem. Sprawę badają prawnicy wojewody. Niewykluczone, że zaskarżą miasto do Naczelnego Sądu Administracyjnego. A w najłagodniejszym dla Ratusza przypadku poproszą o zmianę wadliwych przepisów.

Tymczasem pytań przybywa. Wśród miejskich uchwał jest też i taka, która pozwala prezydentowi Lublina na ograniczanie czasu pracy sklepu, na który skarżą się sąsiedzi. Ale takie kompetencje prezydenta nie wynikają z żadnej ustawy. A tylko ustawa może ograniczać swobodę działalności gospodarczej. Tak mówi konstytucja.
Także ten wątek mają sprawdzić prawnicy wojewody. Już teraz badają nieprawidłowości opisane przez nas wcześniej.
Dziennik ujawnił, że Ratusz bezprawnie ogranicza ważność zezwoleń na handel trunkami tylko do godz. 22. Kto chce sprzedawać alkohol także w nocy, musi prosić o dodatkową zgodę. Tyle że nie ma przepisu, który pozwalałby samorządom na takie ograniczenia. A Ratusz to przyznał.
Dzieląc zezwolenia na dzienne i nocne urzędnicy opierają się na uchwale Rady Miasta sprzed 12 lat. Wciąż obowiązuje, ale kłóci się z konstytucją. Ratusz wiedząc o tym, nie robił nic gdy hipermarket Tesco przez kilka miesięcy handlował w nocy trunkami bez pozwolenia. Urzędnicy... bali się ewentualnego pozwu ze strony Tesco. Przyznali, że sprawa byłaby przegrana. Po publikacji w Dzienniku wspomniana uchwała trafiła pod lupę prawników wojewody.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!