sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Oskarżona Elżbieta F.

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 grudnia 2007, 19:25
Autor: EWA STĘPIEŃ

Prokurator oskarżył byłą dyrektor IV oddziału Banku Pekao SA w Lublinie o niegospodarność i niedopełnienie obowiązków.

Szkody finansowe wynoszą blisko 22 miliony złotych. Wczoraj akt oskarżenia wpłynął do sądu.

- Cztery razy, nadużywając uprawnień i niedopełniając obowiązków przy zawieraniu umów kredytowych, doprowadziła bank do szkody o łącznej wartości 21 mln 677 tys. zł. Dotyczy to okresu od sierpnia 1999 roku do stycznia 2002 roku - mówi Lesław Kwiatkowski z chełmskiej prokuratury. - Grozi za to od jednego roku do 10 lat więzienia.

Według prokuratury pierwsze skrzypce w tej sprawie grała Elżbieta F.

Jej prawą ręką był Artur Z., kierownik sekcji kredytów. Został oskarżony o doprowadzenie do szkody wielkości 10 mln 831 tys. zł. - Oskarżeni nie przyznali się - dodaje prokurator.

Śledztwa były dwa. Pierwsze zakończyło się pod koniec 2005 r. Właścicieli dwóch powiązanych ze sobą spółek oskarżono o wyłudzenie 25 mln zł kredytów z IV oddziału Pekao SA. Sprawa sądowa jeszcze się nie zakończyła.
W czasie pierwszego śledztwa policja zgromadziła dokumentację, która dała podstawę do rozpoczęcia drugiego, sprawdzającego bank. Kierownicze funkcje pełniła w nim wówczas Elżbieta F. Była naczelnikiem Wydziału Kredytów, a następnie dyrektorem.

Policja ustaliła, że spółki chcąc uzyskać kredyty, przedstawiały nieprawdziwe dane.

Wynikało z nich, że są właścicielami maszyn lub towarów, ale w rzeczywistości nie były. A bank przyjmował takie zabezpieczenia bez problemu. Na dodatek dyrektor Elżbieta F. wystawiała firmom dobre rekomendacje. Przez pewien czas zasiadała w Radzie Nadzorczej jednej z nich. Znała zatem jej sytuację finansową.

Elżbieta F. z banku przeszła do lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Została tam szefową. Ściągnęła do siebie Artura Z. Po odwołaniu przez prezesa funduszu, znalazła pracę w lubelskiej Akademii Medycznej. - Jest koordynatorem zespołu ds. szpitali klinicznych, nie zajmuje kierowniczego stanowiska, nie podejmuje decyzji finansowych - mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik AM. - Nie możemy zająć stanowiska w tej sprawie, ponieważ brak prawomocnego wyroku, jest równoznaczny z domniemaniem niewinności.

Artur Z. nadal pracuje w funduszu zdrowia.

- Jest specjalistą ds. monitorowania, weryfikuje dokumentację medyczną - mówi Łukasz Semeniuk, rzecznik NFZ w Lublinie. - Nie komentujemy oskarżenia, ponieważ nie dotyczy ono pracy tego pana u nas.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
polula
zsjk
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

polula
polula (23 grudnia 2007 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta pani ma dużo więcej na sumieniu z czasów kariery bankowej. Wielu jeszcze jej klientów boi się rozwoju sprawy i dotarcia także do nich i ich konszachtów z panią F.
Rozwiń
zsjk
zsjk (22 grudnia 2007 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pani Elżbieta F. jako dyrektor NFZ na podstawie fikcyjnych danych podpisała kontrakt ortopedii w spzoz w Opolu Lub., ale.....to już inna bajka
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!