sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Osoba prywatna pilnie strzeżona

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2006, 16:34
Autor: DOMINIK SMAGA

Czy osoba prywatna może jeździć w Polsce rządową limuzyną i korzystać z rządowej ochrony? Może. A dlaczego? Tego nie wiadomo, bo to tajemnica państwowa.

Choć od dymisji Gilowskiej miną wkrótce trzy miesiące, była wicepremier nadal korzysta z rządowych przywilejów. W środę wszystkie telewizje pokazały, jak w otoczeniu oficerów Biura Ochrony Rządu wysiada ze służbowej limuzyny. Z taką obstawą była wicepremier przyjechała na ogłoszenie wyroku w jej procesie lustracyjnym. Pułkownik Jarosław Kanarek, rzecznik BOR, zapytany, jak długo mogą korzystać z ochrony byli wicepremierowie, stwierdził, że określa to dokładnie niejawny dokument.
• Czy właśnie na tej postawie ochroniona jest Zyta Gilowska?
- Możliwości są dwie. Albo ochrona jest przyznawana niejako "z automatu”, na podstawie dokumentu, o którym wspomniałem, albo w wyniku indywidualnej decyzji ministra spraw wewnętrznych.
• Jak jest w tym przypadku?
- Tego nie mogę powiedzieć. Ujawnienie takiej informacji w jednostkowym przypadku może nie byłoby groźne. Ale ktoś mógłby sobie poskładać różne elementy i wyciągnąć wnioski. A to mogłoby być już groźne dla bezpieczeństwa państwa.
Bardziej rozmowni są politycy. - Ochrona i limuzyna przysługiwała mi jeszcze przez miesiąc. Ale z tego nie korzystałam. Jeździłam prywatnym samochodem, bez ochroniarzy - wyjawia Izabella Jaruga-Nowacka, wicepremier w rządzie Marka Belki, która sama zrzekła się obstawy. - Tylko raz pojechałam rządowym autem. Na zaprzysiężenie rządu Marcinkiewicza.
- Ochrona przysługuje przez miesiąc - twierdzi Marek Pol, wicepremier w rządzie Leszka Millera. - Ale minister spraw wewnętrznych może ten okres przedłużyć.
Tomasz Skłodowski, rzecznik ministra odsyła nas do BOR. - Minister mógł wydać taką decyzję - ucina dalsze pytania.
Z Zytą Gilowską nie udało nam się skontaktować. Tymczasem jej mąż Andrzej Gilowski powiedział wczoraj dziennikarzom, że boi się o życie żony. Dodał, że domyśla się, iż za całą tą sprawą stoi pewna grupa osób, dla której Zyta Gilowska w rządzie była niewygodna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!