piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

OSP w Łęcznej to druga najstarsza jednostka w Polsce?

Dodano: 17 lipca 2016, 12:29
Autor: Paweł Puzio

Wiele wskazuje na to, że Ochotnicza Straż Pożarna w Łęcznej jest drugą najstarszą jednostką w Polsce. Znalazły się dokumenty świadczące o tym, że łęczyńska OSP liczy nie 158, ale aż 178 lat

W 2008 roku na stadionie w Łęcznej odbyły się uroczystości z okazji 150-lecia jednostki. 

– Już wtedy była mowa o tym, że łęczniańska OSP jest w gronie czterech najstarszych. Prawdopodobnie jednak nasza „metryka” jest starsza o kolejne 20 lat. Dostępne archiwa pozwalają nam sądzić, że OSP Łęczna powstała jako druga na ziemiach polskich – mówi Michał Czajkowski, prezes OSP Łęczna.
Strażacy z Łęcznej są w posiadaniu dokumentu, który znacznie przesuwa datę założenia ich OSP. – Zwróciliśmy się do Biblioteki Narodowej o potwierdzenie autentyczności tego dokumentu – dodaje prezes. Odpowiedzi spodziewają się na początku przyszłego tygodnia.

Założycielami OSP Łęczna byli ksiądz Bolesław Wrześniewski i dziedzic dóbr łęczyńskich Ludwik Grabowski. Początkowo całym majątkiem jednostki były dwie ręczne sikawki. Wodę do gaszenia pożarów dostarczano w beczkach, a łopaty i wiadra zapewniały cechy rzemieślnicze. Impulsem do powołania jednostki była drewniana zabudowa miasteczka i jarmarki, na które zjeżdżały tysiące kupców. Miasto nawiedzały pożary, jak np. ten w 1846, kiedy spłonęło całe centrum. Ogień niszczył Łęczną także w latach 1856-1857.

Łęczniańskich strażaków ostatnio doceniono na arenie krajowej. Na zaproszenie Waldemara Pawlaka, prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, delegacja z Łęcznej pojechała stolicy, aby w gronie trzystu strażaków-ochotników obchodzić 100. rocznicę powstania Związku Floriańskiego w Polsce. Na uroczystości były zaproszone jedynie jednostki powoływane przed 1900 rokiem na ziemiach polskich, pod zaborami pruskim i austriackim oraz na terenie Królestwa Polskiego.

Dziś OSP Łęczna liczy 50 strażaków, z czego 30 jest w służbie czynnej. – Mamy do dyspozycji 30-letniego mercedesa. Przydałby się nowy wóz bojowy. Być może uda się go zorganizować na 180. urodziny? – zastanawia się prezes Czajkowski.

Czytaj więcej o: strażacy OSP Łęczna
Ja
Użytkownik niezarejestrowany
ano
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ja
Ja (18 lipca 2016 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wychodzi podobnie jak historia jednego Jarosława ;)
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak żeby zaraz nie chcieli przenosić ich do Lublina bo, burmistrz powie że nie mają warunków do wyjeżdżania na akcje i koncesji im nie wydadzą!!!!! A tak poza tym to życzę wam chłopaki wielu sukcesów i rozwijania swoich umiejętności, i co najważniejsze żebyście nie musieli udowadniać swojego przygotowania w akcjach ratowniczych no chyba że wyjeżdżacie do przysłowiowego kota na drzewie.... POZDROWIENIA .... :-)
Rozwiń
ano
ano (17 lipca 2016 o 16:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pozdrowienia dla druhów 
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie niedługo przeniosą do Lublina.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2016 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pytacie czy wiecie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!