Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2016 r.
20:02

Ostatni egzamin szóstoklasistów. Jaki będzie nowy rządowy program?

0 9 A A
Uczniowie z SP nr. 7 w Lublinie, którzy zdawali egzamin w zeszłym roku i ich starsi o rok koledzy to ostatnie roczniki stresujące się testem wiedzy Fot. AS /archiwum<br />
Uczniowie z SP nr. 7 w Lublinie, którzy zdawali egzamin w zeszłym roku i ich starsi o rok koledzy to ostatnie roczniki stresujące się testem wiedzy Fot. AS /archiwum

- Od przyszłego roku uczniowie kończący szkołę podstawową nie będą zdawali już egzaminu szóstoklasistów – poinformowała wczoraj Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Rządowy program w tej sprawie zostanie zaprezentowany jeszcze w styczniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Likwidujemy egzamin po szóstej klasie w 2017 roku z uczciwości, bo dzieci w tym roku są już przygotowane, arkusze wydrukowane, gotowe komisje egzaminacyjne. W 2017 roku już nie musimy tego robić – tłumaczyła Zalewska w programie „Jeden na jeden” i dodała, że egzamin nie miał sensu.

Tym razem minister podkreśliła, że kierowany przez nią resort nie pracuje na razie nad programem wygaszania gimnazjów. Tuż po objęciu przez nią stanowiska departament informacji i promocji MEN potwierdził jednak, że rezygnacja z egzaminu szóstoklasistów będzie pierwszym krokiem na drodze do zamykania tego typu szkół.

Wszystko wskazuje na to, że rezygnacja z egzaminu nie wywoła burzy w Sejmie. Już wcześniej o potrzebie wprowadzenia takiego rozwiązania mówili zarówno posłowie PiS, jak i PO. Podkreślali, że jest on dla uczniów niepotrzebnym stresem, a dla budżetu niepotrzebnym wydatkiem ok. 10 mln zł. Niepotrzebnym, bo jego wyniki nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji do gimnazjów rejonowych, które mają obowiązek przyjąć każde dziecko ze swojego okręgu. Pozostałe gimnazja mogłyby zaś podejmować decyzje w oparciu o oceny ze szkolnych świadectw.

- Wielu nauczycieli, z którymi rozmawiałam na ten temat uważa, że to krok w dobrym kierunku. Egzamin szóstoklasistów nie daje nic prócz badania opanowania przez dzieci podstawy programowej. Generuje przy tym zbyt wiele niepotrzebnego uczniom stresu – mówi Celina Stasiak, z lubelskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale podkreśla też, że to czy decyzja o rezygnacji ze sprawdzenia umiejętności na tym stopniu wiedzy była właściwa dowiemy się dopiero za kilka lat.

Innego zdania są pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Twierdzą oni, że egzamin szóstoklasistów stanowi najlepsze narzędzie do testowania wiedzy i umiejętności zdobywanych przez uczniów, a jego wynik jest wykorzystywany do doskonalenia nauczania.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:52

Dyrekcje szkół trzeba koniecznie zmienić,i to na każdym szczeblu.W każdej szkole jednym z wicedyrektorów powinien być ksiądz-pedagog.W takiej polityce kadrowej widzę receptę na uzdrowienie polskiej oświaty.

Wiesz, księża się raczej nie pchają na takie stołki. Bycie dyrektorem szkoły (czy wice) to ogrom obowiązków, nijak nie rekompensowanych zarobkami. Nienormowany czas pracy, odpowiedzialność za uczniów.

O ileż łatwiej pogrzmieć z ambony, wygłosić kazanie na pogrzebie czy udzielić ślubu za "co łaska"- odpowiedzialność żadna, kasa większa. Trzy godzinki dziennie wystrczą, żeby dostatnio żyć.

Wiesz, księża się raczej nie pchają na takie stołki. Bycie dyrektorem szkoły (czy wice) to ogrom obowiązków, nijak nie rekompensowanych zarobkami. Nienormowany czas pracy, odpowiedzialność za uczniów.

O ileż łatwiej pogrzmieć z ambony, wygłosić kazanie na pogrzebie czy udzielić ślubu za "co łaska"- odpowiedzialność żadna, kasa większa. Trzy godzinki dziennie wystrczą, żeby dostatnio żyć.

rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:48
aż 10 mln zł kosztuje sprawdzian wiedzy??? Przecież można to zrobić poprzez zwykłą kartkówkę któraNIC NIE KOSZTUJE. Ale oczywiście na tych sprawdzianach szóstoklasistów muszą dodatkowo zarobić nauczyciele sprawdzający testy oraz dać pracę nierobom z ośrodków psycho i instytutów badań gdzie się dzieli gó..o na atomy by swojakom żyło się lepieji mieli ciepłe posadki nic nie robiąc.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:13

bardzo dobrze zrobili, na wuj egzaminy, jak uczeń dostał pozytywną ocenę na świadectwie, to nie po to chodził i uczył się cały rok, nikt nie jest alfą i omega i wiadomo akurat w dziedzinach co są pytania może nie umieć odpowiedzieć i to ma dyskwalifikować jego cały rok nauki

Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 00:24

Nie rozpedzaj się tak bo zabraknie pislamistów navte stołki. Ja widzę receptę w pogonieniu nauczycieli do roboty.

Ciebie również!!!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 23:44
Hmm a ja jestem bardzo ciekawa co to za recepta w typ pogonieniu do roboty, mógłbyś się sprecyzować swoją wypowiedź? Ja uważam, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nauczyciel jest od wkładania wiedzy uczniom do głowy a nie od wychowywania obcych dzieci. Jeżeli by tak było od czego byliby rodzice? W sumie mamy takie czasy, że rodzice uważają siebie za najwyższą władzę, wymagania mają ogromne, ale od siebie nic nie dają. Ja uważam, iż powinno być jakieś porozumienie i współpraca pomiędzy rodzicami a nauczycielami, dyrekcją, ogólnie szkołą. Dopóki tego nie będzie, a tylko zrzucanie na szkołę obowiązku, który kiedyś przypadał rodzicom to nic się nie zmieni. Takie mamy chore czasy... Przykro się na to patrzy.
Hmm a ja jestem bardzo ciekawa co to za recepta w typ pogonieniu do roboty, mógłbyś się sprecyzować swoją wypowiedź? Ja uważam, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nauczyciel jest od wkładania wiedzy uczniom do głowy a nie od wychowywania obcych dzieci. Jeżeli by tak było od czego byliby rodzice? W sumie mamy takie czasy, że rodzice uważają siebie za najwyższą władzę, wymagania mają ogromne, ale od siebie nic nie dają. Ja uważam, iż powinno być jakieś porozumienie i współpraca pomiędzy rodzicami a nauczycielami, dyrekcją, ogólnie s... rozwiń
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 22:25

Dyrekcje szkół trzeba koniecznie zmienić,i to na każdym szczeblu.W każdej szkole jednym z wicedyrektorów powinien być ksiądz-pedagog.W takiej polityce kadrowej widzę receptę na uzdrowienie polskiej oświaty.


Nie rozpedzaj się tak bo zabraknie pislamistów navte stołki. Ja widzę receptę w pogonieniu nauczycieli do roboty.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 21:46
Dyrekcje szkół trzeba koniecznie zmienić,i to na każdym szczeblu.W każdej szkole jednym z wicedyrektorów powinien być ksiądz-pedagog.W takiej polityce kadrowej widzę receptę na uzdrowienie polskiej oświaty.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 17:25
To prawda wygaszanie gimnazjów jest docelowo potrzebne
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 17:14
Likwidacja gimnazjów to pierwszy malutki krok w celi poprawy polskiej edukacji. Kolejne to odbiurokratyzowanie szkół, dekomunizacja nauczycieli, odsunięcie peeselowskich dyrektorek, opracowanie długofalowego programu naprawczego skorelowanego z innymi dziedzinami życia np. ministerstwem zdrowia, wymiarem sprawiedliwości itp. Do edukacji dzieci, młodzieży i rodziców wykorzystać polskie media bez Wojewódzkiego, Owsiaka i im podobnych. Poza tym dyscyplina w szkołach, mniej wałkowania kodeksu praw ucznia, a więcej egzekwowania uczniowskich obowiązków. Doraźnie to trochę pomoże, ale generalnie posprzątanie po lemingolizmie zajmie duuuuzo czasu. Muszą umrzeć resortowi, ich dzieci i część wnuków. :)
Likwidacja gimnazjów to pierwszy malutki krok w celi poprawy polskiej edukacji. Kolejne to odbiurokratyzowanie szkół, dekomunizacja nauczycieli, odsunięcie peeselowskich dyrektorek, opracowanie długofalowego programu naprawczego skorelowanego z innymi dziedzinami życia np. ministerstwem zdrowia, wymiarem sprawiedliwości itp. Do edukacji dzieci, młodzieży i rodziców wykorzystać polskie media bez Wojewódzkiego, Owsiaka i im podobnych. Poza tym dyscyplina w szkołach, mniej wałkowania kodeksu praw ucznia, a więcej egzekwowania uczniowskich obowi... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:52

Dyrekcje szkół trzeba koniecznie zmienić,i to na każdym szczeblu.W każdej szkole jednym z wicedyrektorów powinien być ksiądz-pedagog.W takiej polityce kadrowej widzę receptę na uzdrowienie polskiej oświaty.

Wiesz, księża się raczej nie pchają na takie stołki. Bycie dyrektorem szkoły (czy wice) to ogrom obowiązków, nijak nie rekompensowanych zarobkami. Nienormowany czas pracy, odpowiedzialność za uczniów.

O ileż łatwiej pogrzmieć z ambony, wygłosić kazanie na pogrzebie czy udzielić ślubu za "co łaska"- odpowiedzialność żadna, kasa większa. Trzy godzinki dziennie wystrczą, żeby dostatnio żyć.

Wiesz, księża się raczej nie pchają na takie stołki. Bycie dyrektorem szkoły (czy wice) to ogrom obowiązków, nijak nie rekompensowanych zarobkami. Nienormowany czas pracy, odpowiedzialność za uczniów.

O ileż łatwiej pogrzmieć z ambony, wygłosić kazanie na pogrzebie czy udzielić ślubu za "co łaska"- odpowiedzialność żadna, kasa większa. Trzy godzinki dziennie wystrczą, żeby dostatnio żyć.

rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:48
aż 10 mln zł kosztuje sprawdzian wiedzy??? Przecież można to zrobić poprzez zwykłą kartkówkę któraNIC NIE KOSZTUJE. Ale oczywiście na tych sprawdzianach szóstoklasistów muszą dodatkowo zarobić nauczyciele sprawdzający testy oraz dać pracę nierobom z ośrodków psycho i instytutów badań gdzie się dzieli gó..o na atomy by swojakom żyło się lepieji mieli ciepłe posadki nic nie robiąc.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:13

bardzo dobrze zrobili, na wuj egzaminy, jak uczeń dostał pozytywną ocenę na świadectwie, to nie po to chodził i uczył się cały rok, nikt nie jest alfą i omega i wiadomo akurat w dziedzinach co są pytania może nie umieć odpowiedzieć i to ma dyskwalifikować jego cały rok nauki

Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 00:24

Nie rozpedzaj się tak bo zabraknie pislamistów navte stołki. Ja widzę receptę w pogonieniu nauczycieli do roboty.

Ciebie również!!!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 23:44
Hmm a ja jestem bardzo ciekawa co to za recepta w typ pogonieniu do roboty, mógłbyś się sprecyzować swoją wypowiedź? Ja uważam, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nauczyciel jest od wkładania wiedzy uczniom do głowy a nie od wychowywania obcych dzieci. Jeżeli by tak było od czego byliby rodzice? W sumie mamy takie czasy, że rodzice uważają siebie za najwyższą władzę, wymagania mają ogromne, ale od siebie nic nie dają. Ja uważam, iż powinno być jakieś porozumienie i współpraca pomiędzy rodzicami a nauczycielami, dyrekcją, ogólnie szkołą. Dopóki tego nie będzie, a tylko zrzucanie na szkołę obowiązku, który kiedyś przypadał rodzicom to nic się nie zmieni. Takie mamy chore czasy... Przykro się na to patrzy.
Hmm a ja jestem bardzo ciekawa co to za recepta w typ pogonieniu do roboty, mógłbyś się sprecyzować swoją wypowiedź? Ja uważam, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nauczyciel jest od wkładania wiedzy uczniom do głowy a nie od wychowywania obcych dzieci. Jeżeli by tak było od czego byliby rodzice? W sumie mamy takie czasy, że rodzice uważają siebie za najwyższą władzę, wymagania mają ogromne, ale od siebie nic nie dają. Ja uważam, iż powinno być jakieś porozumienie i współpraca pomiędzy rodzicami a nauczycielami, dyrekcją, ogólnie s... rozwiń
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 22:25

Dyrekcje szkół trzeba koniecznie zmienić,i to na każdym szczeblu.W każdej szkole jednym z wicedyrektorów powinien być ksiądz-pedagog.W takiej polityce kadrowej widzę receptę na uzdrowienie polskiej oświaty.


Nie rozpedzaj się tak bo zabraknie pislamistów navte stołki. Ja widzę receptę w pogonieniu nauczycieli do roboty.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 21:46
Dyrekcje szkół trzeba koniecznie zmienić,i to na każdym szczeblu.W każdej szkole jednym z wicedyrektorów powinien być ksiądz-pedagog.W takiej polityce kadrowej widzę receptę na uzdrowienie polskiej oświaty.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 17:25
To prawda wygaszanie gimnazjów jest docelowo potrzebne
Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 17:14
Likwidacja gimnazjów to pierwszy malutki krok w celi poprawy polskiej edukacji. Kolejne to odbiurokratyzowanie szkół, dekomunizacja nauczycieli, odsunięcie peeselowskich dyrektorek, opracowanie długofalowego programu naprawczego skorelowanego z innymi dziedzinami życia np. ministerstwem zdrowia, wymiarem sprawiedliwości itp. Do edukacji dzieci, młodzieży i rodziców wykorzystać polskie media bez Wojewódzkiego, Owsiaka i im podobnych. Poza tym dyscyplina w szkołach, mniej wałkowania kodeksu praw ucznia, a więcej egzekwowania uczniowskich obowiązków. Doraźnie to trochę pomoże, ale generalnie posprzątanie po lemingolizmie zajmie duuuuzo czasu. Muszą umrzeć resortowi, ich dzieci i część wnuków. :)
Likwidacja gimnazjów to pierwszy malutki krok w celi poprawy polskiej edukacji. Kolejne to odbiurokratyzowanie szkół, dekomunizacja nauczycieli, odsunięcie peeselowskich dyrektorek, opracowanie długofalowego programu naprawczego skorelowanego z innymi dziedzinami życia np. ministerstwem zdrowia, wymiarem sprawiedliwości itp. Do edukacji dzieci, młodzieży i rodziców wykorzystać polskie media bez Wojewódzkiego, Owsiaka i im podobnych. Poza tym dyscyplina w szkołach, mniej wałkowania kodeksu praw ucznia, a więcej egzekwowania uczniowskich obowi... rozwiń

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 11 4

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 0

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół