piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Ostatnie pożegnanie Jacka Ossowskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2009, 00:10

Dziś o godz. 14 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pogrzeb Jacka Ossowskiego, zmarłego w nocy z soboty na niedzielę dyrektora Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Mimo podeszłego wieku był aktywny do ostatnich tygodni. Finalizował przygotowania do tegorocznej, jedenastej edycji Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, która odbędzie się we wrześniu.

To flagowa impreza najdłużej działającej organizacji kulturalnej w Lublinie, którą zarządzał od ponad czterdziestu lat. Zainicjowany przez niego w 1979 roku konkurs stał się z czasem największą imprezą w swojej klasie na świecie.
Co trzy lata nad Bystrzycę zjeżdżają z całego świata setki adeptów sztuki wiolinistycznej, by zawalczyć o laury, poddając się ocenie międzynarodowego jury. Wielu z nich zrobiło imponujące kariery.

Ale działalność towarzystwa to znacznie więcej niż ta impreza. Od 1990 roku organizuje ono Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego, a od 2001 roku Międzynarodowy Konkurs Muzyczny dla Niewidomych im. Ignacego Jana Paderewskiego, jedyną tego rodzaju imprezę w Europie. Te konkursy także odbywają się co trzy lata.

Ossowski powołał przy towarzystwie chór kameralny i orkiestrę kameralną oraz zespół Old Jazz Players. Organizacja prowadzi społeczne ogniska muzyczne, Społeczną Szkołę Muzyczną I i II stopnia oraz Szkołę Muzyczną dla Dzieci Niepełnosprawnych im. Paula Harrisa.

Patron drugiej ze szkół był założycielem pierwszego na świecie Klubu Rotary. Ossowski był zaś prezydentem Klubu Rotary Lublin Centrum im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Pomysłowość i aktywność Ossowskiego były imponujące. Mimo podeszłego wieku zaskakiwał ciekawymi przedsięwzięciami. Jego ostatnią inicjatywą były pamiątkowe unidukaty wybite przez Mennicę Polską z okazji 440-lecia Unii Lubelskiej.
Odszedł człowiek wyjątkowo zasłużony dla kultury, który mógł ją jeszcze nieraz wzbogacić. Będzie go bardzo brakowało.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Początek o godz. 14.
Jacek Szymczyk
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!