czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Oświadczenie matki i córki ws. wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

  Edytuj ten wpis
Autor: red

Wyrok przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (Europejski Trybunał Praw Człowieka)
Wyrok przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (Europejski Trybunał Praw Człowieka)

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny opublikowała oświadczenie matki i córki, które wygrały sprawę przeciwko Polsce przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

30 tys. euro odszkodowania dostanie dziewczyna, której lubelski szpital odmówił przeprowadzenia legalnego zabiegu przerwania ciąży. Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał również 15 tys. euro jej matce (była – obok córki – skarżącą w tej sprawie). Oprócz tego Polska ma im zapłacić 16 tys. euro na pokrycie poniesionych kosztów i wydatków. Wyrok w tej sprawie zapadł we wtorek.

W środę na stronie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny znalazło się oświadczenie obu kobiet.


Oświadczenie skarżących P. i S. na temat wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie P. i S. przeciwko Polsce:

Jesteśmy bardzo zadowolone z wyroku Trybunału. Wiedziałyśmy od początku, że mamy rację i cieszymy się, że tak ważna instytucja to potwierdza. Zawsze byłyśmy pewne, że córka ma prawo do przerwania ciąży i wspólnie podjęłyśmy decyzję w tej sprawie. Ale czekało nas piekło, nagonka i brak wrażliwości ze strony wszystkich, oprócz Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była to jedyna organizacja, do której kiedykolwiek zwróciłyśmy się o pomoc. Nie zawiodła nas i pomogła uzyskać legalną aborcję Jesteśmy za to bardzo wdzięczne. To dzięki pomocy Federacji udało się wyegzekwować to, do czego córka miała przecież prawo. Poszło to potem o wiele dalej, prawniczki związane z Federacją przez te wszystkie lata wspierały nas w walce o sprawiedliwość. Bardzo żałuję, że Polska okazała się krajem, w którym nie udało się tej sprawiedliwości uzyskać i trzeba było wnieść sprawę do Strasburga. Nie wiem, co byśmy zrobiły bez Federacji – to z jej wsparcia czerpałyśmy siłę. Ubolewam wciąż nad tym, że przysługująca córce legalna aborcja nie odbyła się w godnych warunkach. Wciąż trudno mi zrozumieć, że kobiety, które podejmują decyzję o przerwaniu ciąży, są prześladowane. Moim zdaniem powinno się szanować decyzję kobiety i jej prawa.

Chcę wyraźnie podkreślić, że decyzja o przerwaniu ciąży córki była przez nas podjęta wspólnie, byłyśmy przekonane, że jest to jedyny właściwy dla niej wybór i nigdy tego nie żałowałyśmy. Ani wtedy, ani teraz.

Córka jest obecnie studentką, i prowadzi normalne życie dorastającej kobiety. Obie liczymy na to, że ta sprawa wszystkich czegoś nauczy. Kobietom da siłę i pokaże, że są organizacje, które je wspierają a państwu uświadomi, że nie wolno bezkarnie łamać praw kobiet. Mamy nadzieję, że wyrok pomoże w walce o prawo do legalnego przerywania ciąży w godnych warunkach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
ja
(42) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 czerwca 2015 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Europejski trybunal to banda kolesi i rudego. Nigdy nie zmienie zdania. Leśne dziadki. Jak można bowiem nie uznać praw nabytych ludzi pracujących legalnie w Polsce. Co to jest? Dzisiaj jak się jest przy władzy to jest się panem. Tusku poszedł na układ zgodzili się na utratę emerytur w zamian za ....... Jestem córka i nie wyobrażam sobie bardziej łagodnego człowieka jak mój ojciec. Teraz to ja muszę mu pomagać, gdyby nie to nie miałby za co żyć!! Ma około 1000 zł emerytury za 30 lat pracy, nadmieniam jest człowiekiem po studiach.
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2012 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1351709061' post='689019']
Dziecko czy płód?
[/quote] No raczej małpa by się z tego nie urodziła...
Rozwiń
ja
ja (2 listopada 2012 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Agata jest z rocznika 93. Kto ją zna ten wie.
Rozwiń
folkatka
folkatka (2 listopada 2012 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1351808188' post='689285']
''Agatka'' studiuje teraz na katolickim uniwerku. Co za hipokryzja.
[/quote]

"Agatka" ma teraz 18 lat. Za wcześnie na studia.
Rozwiń
ja
ja (1 listopada 2012 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
''Agatka'' studiuje teraz na katolickim uniwerku. Co za hipokryzja.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (42)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!