poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Oświadczenie ws. "Ty żydówo!”: Jesteśmy dumni z badań nad kulturą Żydów

  Edytuj ten wpis

Rada Wydziału Humanistycznego UMCS zabrała głos w sprawie awantury, do której doszło na wydziale. Wykładowca wydziału prof. Barbara Jedynak miała krzyczeć na swoją młodszą koleżankę z uczelni: "Ty żydówo! Jak pani śmie zwracać mi uwagę?!”.

– Wszelkie przypadki naruszania etyki nauczyciela akademickiego są i będą przedmiotem postępowania uniwersyteckiej Komisji Dyscyplinarnej – piszą w specjalnym oświadczeniu członkowie Rady Wydziału Humanistycznego. – Społeczności akademickiej naszego uniwersytetu niezmiennie drogie są takie wartości, jak tolerancja oraz otwartość na inne kultury narodowe i ich dziedzictwo.

W oświadczeniu czytamy dalej, że "Wydział Humanistyczny UMCS jest dumny ze swoich dokonań w zakresie badań nad historią i kulturą Żydów, która stanowi integralną część dziejów Polski i Europy”. – Problematyka ta jest przedmiotem zainteresowania wielu pracowników naszego Wydziału.

W 2000 r. na wydziale został utworzony Zakład Kultury i Historii Żydów, jedna z niewielu takich placówek w Polsce, a od trzech lat funkcjonuje w Instytucie Kulturoznawstwa dwuletnia specjalizacja judaistyczna, ciesząca się dużą popularnością wśród studentów i mieszkańców Lublina.

Oświadczenie jest odpowiedzią na wydarzenie, do którego doszło w ub. poniedziałek podczas zajęć z historii literatury i kultury. Prowadziła je prof. Barbara Jedynak. Gdy zajęcia przedłużały się o 15 min. do sali zajrzała dr Marzena Zawanowska, która czekała, by rozpocząć ćwiczenia z judaistyki.

Po zakończeniu zajęć dr Zwanowska miała zwrócić swojej starszej koleżance uwagę, by ta kończyła wykłady zgodnie z czasem, bo inna grupa studentów traci część swoich ćwiczeń. Tłumaczyła też, że przed rozpoczęciem kolejnych trzeba jeszcze przewietrzyć salę. To rozsierdziło prof. Jedynak. Doszło do awantury. Kobiety zaczęły kłócić się przy studentach. Sprawę opisał "Kurier Lubelski”.

– Prof. Jedynak rozzłościła się i wyzywała młodszą koleżankę. Przyglądaliśmy się całemu zajściu, słyszeliśmy słowa: "Ty żydówo! Jak pani śmie zwracać mi uwagę?!” – relacjonowali na łamach gazety studenci. – Pytała "jak można uczyć kultury żydowskiej w Polsce?”.

Studenci judaistyki UMCS złożyli skargę na zachowanie prof. Jedynak.

Prof. Barbara Jedynak wszystkiemu zaprzeczyła. Jak mówi, takie zdarzenie nie miało miejsca, a studenci podpisali fałszywe oświadczenie. Dr Marzena Zawanowska nie chce się w całej sprawie wypowiadać.

Jak pisaliśmy, dziś rektor UMCS zawiesił prof. Jedynak w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego. A Rzecznik dyscyplinarny prof. Krzysztof Amielańczyk wszczął procedurę wyjaśniającą incydent z udziałem prof. Barbary Jedynak i dr Marzeny Zawanowskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gabi
Beretto Vici
Niezyd mam jak was czytam.
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gabi
Gabi (25 października 2010 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Beretto Vici' date='24 październik 2010 - 15:49 ' timestamp='1287928148' post='366887']
Proste. cała panią profesor wywalić z pracy niech zasuwa przy garach i niech się trochu ogłady nauczy! Popracuje fizycznie to zaraz będzie inaczej ćwierkać! A poza tym co to za profesorka, która widać ewidentnie nie trawi Żydów, a jednocześnie wykłada na specjalności judaistycznej. Brak honoru dla tej Pani jak i dla porażka UMCS......
[/quote]

Pani profesor nie wykłada na specjalności judaistycznej tylko na kulturoznawstwie dla całego roku. A kulturoznawstwo podzielone jest na kilka specjalizacji jak judaistyka, filmoznawstwo i teatrologia, krytyka i animacja sztuk itd.
Rozwiń
Beretto Vici
Beretto Vici (24 października 2010 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proste. cała panią profesor wywalić z pracy niech zasuwa przy garach i niech się trochu ogłady nauczy! Popracuje fizycznie to zaraz będzie inaczej ćwierkać! A poza tym co to za profesorka, która widać ewidentnie nie trawi Żydów, a jednocześnie wykłada na specjalności judaistycznej. Brak honoru dla tej Pani jak i dla porażka UMCS......
Rozwiń
Niezyd mam jak was czytam.
Niezyd mam jak was czytam. (23 października 2010 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bedziecie bardziej dumni jak zobaczycie jak zydzi pluja Polakom (nmie takze) w twarz, tego juz nie zaprzeczycie, ze to nie wy. Co powiedza teraz: Rektor UMSC, KUL(u), redaktorzy gazet, prokuratorzy i inni ktorzy pieja z zachwytu. Zyd brzmi u was dumnie, ale nie u mnie!
Prosze popatrzec na ten sztandar z barwami Polski, Bog, Honor, Ojczyzna. Czy jestescie teraz uradowani, to napiszcie jakis artykul.
http://www.jsbielicki.com/piast/piast-385.htm
Rozwiń
darayavahus
darayavahus (23 października 2010 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawa jest prosta. Chamstwo i zacofanie umysłowe powinno być tępione
Rozwiń
Gabi
Gabi (23 października 2010 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studenci którzy donieśli na panią profesor, podpisali się pod oświadczeniem. Nie był to anonimowy donos. A do gazety nie zgłosili tego studenci judaistyki, tylko ktoś z innej specjalizacjij kulturoznawstwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!