poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Oszczędzanie na niewidomych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2001, 19:20

Lublin jest jedynym miastem w Polsce, gdzie niewidomi z II grupą inwalidzką nie mają ulg na przejazdy komunikacją miejską. Tymczasem Zarząd Miasta Lublina zdjął sprawę ulg z najbliższej sesji.
O problemie niewidomych pisaliśmy w styczniu tego roku. Lublin od 1997 r. jest jedynym miastem w Polsce, gdzie zabrano ulgi na bezpłatne przejazdy tej grupie inwalidzkiej. Powód? Miasto nie ma pieniędzy. Tymczasem w innych miastach Polski ulgi zostały zachowane.
– Ociemniali i wskazany przez nich przewodnik, na podstawie ważnej legitymacji Polskiego Związku Niewidomych, mają prawo do bezpłatnego korzystania z przejazdów metrem, autobusami i tramwajami – mówi Beata Bielawska, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. – Warszawa nie jest w lepszej sytuacji finansowej niż Lublin, ale nie oszczędzamy w taki sposób. Jesteśmy zdania, że trzeba ludziom pomagać, a nie utrudniać im życie.
Podobnie jest m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Zamościu, Chełmie, Gdańsku i Puławach. Niewidomi z II grupą inwalidzką, którzy przyjeżdżają do naszego miasta muszą często płacić mandaty za brak biletu w autobusach i trolejbusach.
– Nie wiedzą, że w Lublinie nie przysługuje im żadna ulga. Przychodzą do nas i oburzeni pytają, dlaczego Lublin jest wyjątkiem. Przecież to zależy od dobrej woli lubelskich radnych – mówi Elżbieta Waszkiewicz, dyrektor Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Niewidomych. – Sprawa miała być ponownie rozpatrywana w przyszłym roku. Zbliża się posiedzenie Rady Miasta, więc może obietnice zostaną spełnione.
W styczniu tego roku dowiedzieliśmy się w Zespole Informacji UM, że ulgi zostały zabrane przez inną ekipę radnych w 1997 r., ale problem ten na pewno będzie ponownie analizowany. Trudno tylko określić termin. Tymczasem zupełnie inną opinię usłyszeliśmy obecnie.
– Zarząd Miasta zdecydował o zdjęciu sprawy ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej z najbliższej sesji. O sprawie ma zdecydować dyrekcja MPK – powiedział Mirosław Kalinowski, rzecznik prasowy UM w Lublinie.
Tymczasem w MPK usłyszeliśmy, że sprawa ulg dla niewidomych II grupy inwalidzkiej zależy od decyzji Zarządu Miasta Lublina.

Niewidomi w województwie

W województwie lubelskim Polski Związek Niewidomych zrzesza
6 tys. 70 inwalidów wzroku. Osoby te zawsze poruszają się po mieście z przewodnikiem. Ich renty to kwoty od 400 do 500 zł. Cena biletu miesięcznego wynosi 72 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!